Степанов перевищив повноваження, визначивши постачальника COVID-вакцини, – "Медзакупівлі"

Міністр охорони здоров'я Максим Степанов перевищив свої повноваження, самостійно визначивши постачальника вакцини від коронавірусу для України
 

Степанов перевищив повноваження, визначи…
Фото: ЕРА

Про це заявив голова державного підприємства "Медичні закупівлі" Арсен Жумаділов у Facebook, повідомляє Depo.ua.

Він зазначив, що станом на середину грудня 2020 року в світі було законтрактовано 7,25 млрд. доз вакцин. Він зазначив, що у середньому на 1 людину замовлено 1 дозу вакцини.

"Таким чином, для України сьогодні виробники мали б зарезервувати 40 млн. доз вакцин, щоб ми не були в світових аутсайдерах. За винятком 8 млн. доз по COVAX, замовлення на комерційній основі мало б сягнути 32 млн. доз. Натомість станом на 29 грудня мали 0", – пояснив Жумаділов.

Жумаділов додав, що Степанов з весни, протягом всього літа та осені декларував, що веде переговори з виробниками вакцин. У "Медичних закупівлях" вважають, що за цей час потрібно було підписати принаймні 4-5 угод із кількома виробниками, що виробляють вакцини за різними технологіями: РНК/ДНК, інактивований вірус, послаблений вірус, векторна вакцина, білкова вакцина.

Також за його словами, необхідно було прописати чіткий і вичерпний перелік вимог до вакцини, які, в разі невиконання виробником, стають підставою для неприйняття товару. У разі проведення попередньої оплати щоразу передбачити застосування фінансових інструментів повернення та/або невикористання перерахованих коштів.

Однак тільки 10 грудня МОЗ уповноважило держпідприємство на проведення закупівлі. 21 грудня Степанов повідомив про зрив переговорів з виробниками вакцин, бо "державне підприємство вимагає банківську гарантію на передоплату". Прем’єр-міністр Денис Шмигаль після цього доручив працювати з ринком виключно через МОЗ. Степанов цього ж дня підтвердив, що всі дії щодо закупівлі вакцини мають погоджуватись міністерством.

"Чи-то через нерозуміння специфіки функціонування фінансових інструментів, чи-то із умислом усунути ДП від прямих переговорів, міністр видав цю нашу вимогу до постачальників як загрозу зриву", – написав Жумаділов.

Він зауважив, що виробник у той ж день був готовий дати банківську гарантію на передоплату.

"Постачальник, який нами був законтрактований зараз (Лекхім), теж надав банківську гарантію на всю суму передоплати. Наразі це є одним з ключових аргументів, чому українці можуть не хвилюватись за кошти", – додав Жумаділов.

За його словами, "вступати у конфронтацію зі Степановим щодо його зловживанням службовим становищем означало, що, громадяни України отримають доступ до вакцини із запізненням у щонайменше два місяці".

"Тож, виконуючи усне доручення міністра, в наступні дні ми надіслали в МОЗ наші пропозиції правок до договорів про закупівлю вакцини з кількома постачальниками на погодження, як того вимагав Степанов. Станом на ранок 28 грудня ми отримали відповідь та зелене світло лише по одному. З ним і був укладений договір", – сказав Жумаділов.

Він вважає, що МОЗ не дотрималося принципу розділення функцій політичного органу та закупівельної агенції задля уникнення зловживання повноваженнями.

"Міністр, по суті, сам визначив постачальника. За моєю інформацією, Україна могла отримати ціну щонайменше на 1 дол. США нижчу від фінальної, якби ДП вело переговори самостійно, створивши конкуретний тиск на постачальника. Станом на сьогодні ми дійсно могли мати вже два контракти, а не один, по двох різних вакцинах", – пояснив керівник ДП "Медичні закупівлі".

Нагадаємо, Україні зафіксували 4,5 тисяч нових випадків коронавірусу.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"