Справа "2 травня". Чому одеських ватників має судити антисепаратистський суд

Фінальний акорд суду над організаторами "російської весни" в Одесі, що забрала життя 48 осіб, виглядає як відверта антиукраїнська диверсія і вирок усій правоохоронній системі України

Справа "2 травня". Чому одеських ватникі…

У понеділок, 18 вересня, Чорноморський суд оголосив вирок 19 проросійським активістам, обвинуваченим в організації масових заворушень, які призвели до смерті людей, виправдавши всіх обвинувачених "у зв'язку з недоведеністю звинувачень". Обвинувачених, велика частина яких більше трьох років провела в слідчому ізоляторі, суд постановив звільнити просто у залі суду. Правда, відразу ж після звільнення СБУ і прокуратура почала затримувати одеських сепаратистів повторно, цього разу за звинуваченням у посяганні на територіальну цілісність держави, що дещо поліпшило гнітюче враження від того, що відбувається, пише "Ділова столиця".

Як би там не було, процес над одеськими "сепарами" неминуче підніме в країні хвилю народного обурення, здатну потенційно перерости в нові заворушення в Одесі і спроби лінчування любителів "російського світу" і чорноморських суддів. Власне, проукраїнські активісти в Одесі вже сьогодні нагадали суду про свою присутність і, так би мовити, "народний контроль", організувавши під судом зіткнення з поліцією.

І поки обурена громадськість розмірковує, як це могло статися і хто в цьому винен, детально розбираючи обставини справи та зібрані докази, ми спробуємо поділитися окремими спостереженнями і міркуваннями на цей рахунок, жодним чином не претендуючи на вичерпну повноту.

По-перше, впадає в очі риторика Чорноморського суду. Вона балансує десь на межі між риторикою "Опоблоку" і відверто "ватними" фразами типу: "прихильники федералізації", "обвинувачені не влаштовували масових заворушень, а, навпаки, намагалися захистити населення", "утримання під вартою активістів Куликова поля, наприклад Євгена Мефедова, може свідчити про намір зломити його волю", якесь інше трактування не припускають. Після подібної риторики суду, виправдувальний вирок вже не виглядає чимось дивним. І виглядає так, що судді симпатизують обвинуваченим і сповідують ті ж антиукраїнські цінності.

По-друге, суд неодноразово дорікав слідчим органам в тому, що сторона звинувачення не надала жодних прийнятних доказів провини підсудних, тобто спрацювала відверто погано, мовляв, усі питання до слідства, а нас це не стосується. І, як це не сумно, в даному випадку судді цілком можуть мати підстави так стверджувати. Для української правової системи, де суди завжди були філією прокуратури і рідко кого-небудь виправдовували, не надто напружуючись під час слідства, а якщо і напружуватися, то лише вибиваючи зізнання, вже стало звичкою. Та й можливість якогось саботажу з боку слідства зовсім виключати теж, напевно, не можна.

Те, що виправдані сепаратисти, або б їх частина, провели на свободі досить недовгий час, це, звичайно, добре, але немає ніякої гарантії, що наступний суд не виявиться таким же, як і сьогоднішній, а нове слідство не виявиться таким же безпомічним. Так що глобальна проблема нікуди не щезає.

Зараз в Україні багато говорять про необхідність заснування спеціальних антикорупційних судів, мовляв, тільки так в умовах прогнилої і тотально продажної судової системи можна боротися з корупцією. Схоже, антикорупційні суди можуть позмагатися в актуальності зі спеціальними антисепаратистськими судами або спецсудами по справах про державну безпеку. Справа тут не в назві. Адже як мінімум дивно, що одеських проросійських активістів, які організували у місті криваву лазню і поставили Одесу на межу перетворення в руськомирського виродка на кшталт "ДЛНР", судили майже вдома - там, де сильні проросійські настрої, в тому числі і серед суддів. Напевно, було б правильно, якщо б усіх цих хлопців, а разом з ними і сепаратистів з Слов'янська, Краматорська, Харкова та інших регіонів з підвищеною сепаратистською небезпекою, судив спеціальний суд, де гарантовано не могло б бути людей з "ватними" поглядами, а слідство вели б спеціально відібрані люди, які розуміють державну важливість своєї роботи.

Зрозуміло, спеціальні суди - це дещо дивний вихід із ситуації, адже будь-який суд-від районного до Верховного повинен бути і антикорупційним, і антисепаратистським, і антизлочинним, що абсолютно очевидно. Але поки можливим є те, що відбулося сьогодні в Чорноморську, ідея про спеціальні антисепаратистські суди зовсім не виглядає дивною. У будь-якому разі це краще, ніж суди Лінча.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme