Тарифи на воду: Як Банкова показала українцям "соціальну справедливість"

29 червня НКРЕКП підвищила з 1 липня тарифи на водопостачання і водовідведення для 34 водоканалів на 2023 рік. Це викликало гнівну реакцію вищих посадовців країни. Але коли місяць тому суттєво зросли тарифи на електрику, про соціальну справедливість чомусь не згадували

Політичний оглядач
Тарифи на воду: Як Банкова показала укра…
Після підвищення ціни на електрику, для українців вирішили підняти тарифи на воду. Фото: Коментарі

"Сьогодні з’явилося повідомлення від Нацкомісії щодо енергетики та комунальних послуг про підвищення тарифів на воду. М’яко кажучи, ганебне рішення, непрофесійне і не погоджене з урядом. Ми не можемо і не будемо сприймати спокійно такі рішення. Уряду доручено представити рішення у відповідь. Вони будуть", — заявив президент Володимир Зеленський. Неприйнятним назвав рішення НКРЕКП і прем’єр Денис Шмигаль. Він дав доручення міністру енергетики та міністерству інфраструктури провести додаткові консультації з Нацкомісією щодо можливості перегляду цього рішення. Що ж, українці мають бути задоволені. Та чи варто аплодувати Зеленському зі Шмигалем і вішати всіх собак на Нацкомісію?

Чим керувалися в НКРЕКП, коли підвищували тариф на воду

Почнемо з того, що рішення тарифного регулятора не було сюрпризом: зростання тарифу на централізоване водопостачання і водовідведення анонсувалося ще наприкінці минулого року. Перший етап здорожчання планувався з 1 січня 2023 року, другий – з липня 2023 року. 27 грудня 2022-го НКРЕКП ухвалила постанову про підвищення тарифів на водопостачання на 10-30% залежно від регіону на наступні півроку. Тоді пообіцяли не переглядати тарифи в областях, які сильно постраждали від бойових дій (Миколаївській, Харківській, Херсонській). Однак остаточно рішення про зростання вартості водопостачання так і не затвердили. До нього повернулися у березні. Регулятор пропонував збільшити ціни з 1 квітня на першому етапі, а другий розпочати з 1 липня. Але й тоді рішення знову не узгодили. І от 29 червня НКРЕКП утретє спробувала підняти тарифи, ухваливши для цього відповідну постанову. Зростання вартості стосується 34 водоканалів.

У Нацкомісії знову запропонували підвищувати ціну у два етапи: з 1 липня та з 1 вересня. Причина: збільшення вартості електроенергії, зростання вартості реагентів, зміна обсягів реалізації. Перегляд тарифів, наголосили в НКРЕКП, відбувається за заявами ліцензіатів. Себто, водоканалів. Там кажуть: стан водопровідної системи в країні критичний, водоканали зазнали значних збитків і через незмінність тарифів ситуація погіршується.

За підрахунками НКРЕКП, у середньому сума в платіжках за водоспоживання домогосподарством (дві-три особи) мала зрости на 62 грн за місяць. До підвищення вона орієнтовно становила 194 грн/міс. (при діючому тарифі 29,78 грн/куб. м), після підвищення мала сягнути 256 грн/міс. (за плановим тарифом 39,37 грн/куб. м). Суми не виглядають захмарними, однак саме підвищення "водного" тарифу викликало гнів перших осіб держави. Денис Шмигаль переконує: регулятор своє рішення з урядом не погоджував. І обіцяє зробити все, щоб "забезпечити соціальну справедливість". Міністр енергетики Герман Галущенко закинув Нацкомісії, що та не вперше ухвалює рішення без належного обговорення. Невже НКРЕКП насмілився гратися у самостійність на надзвичайно дражливій для суспільства темі? Та ще й під час війни?.. В цьому контексті варто згадати, як для українців суттєво збільшили тириф на електрику з 1 червня.

Гра в хорошого і поганого поліцейського

У квітні голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський повідомив, що на українців очікує зростання вартості електрики. Солідаризувалися з ним і в Міненерго. Там пояснювали: якщо не підняти ціну, ми не зможемо ефективно підготувати систему до зими. Постанова про ріст вартості світла для населення з’явилася оперативно, наприкінці травня. В уряді антисоціальною її не назвали, хоча з 1 червня тариф зріс майже удвічі – з 1,44 грн за кВт-годину за умови місячного споживання до 250 кВт-год, та 1,68 грн, якщо понад, до 2,64 грн за кВт-год. Тобто тариф на електрику для побутових споживачів підскочив одразу на 57-83%. Міністр енергетики Герман Галущенко тоді повідомив, що в середньому платіжка поважчає на 250 грн. За приблизними підрахунками, за новим тарифом на електрику у літні місяці з населення збиратимуть на 2,5 мдрд грн більше. А восени і тим більше взимку ця сума ще помітно збільшиться.  

Перший шок від платіжок з новою ціною на світло чекає на українців вже найближчими днями. Можна припустити, що саме з цим неприємним моментом і пов’язана боротьба центральної влади з рішенням про підвищення тарифів на водопостачання і водовідведення. Проста, але ефективна гра у доброго і злого поліцейського: злий підвищує ціни на воду, а добрий рятує громадян. При цьому про значне зростання вартості електрики влада, звісно, жодним чином не згадує. Хоча експерти вважають, що воно не було безальтернативним, у коридорах влади знайшли залізобетонне обґрунтування: російські ракетні обстріли завдали величезної шкоди енергетичній інфраструктурі, тому без підвищення цін на світло привести все до ладу не вийде. Але критики апелюють до того, що наші партнери надавали і продовжують надавати Україні серйозну фінансову допомогу саме для відновлення пошкодженої інфраструктури.

То ж чому спостерігаємо такий вибірковий підхід Банкової до питань соціальної справедливості? На відміну від єдиного для всієї країни тарифу на світло, на водопостачання тарифи в різних регіонах різні. Рішення НКРЕКП стосувалося не всіх водоканалів, а тих, які у своїх зверненнях обґрунтували потребу у підвищенні вартості послуг. Бо із заяв можновладців може скластися враження про якусь глобальну змову водоканалів із тарифною Нацкомісією. Яка не слухається Зеленського зі Шмигалем. Що за нині існуючої управлінської вертикалі в державі звучить абсурдно. З іншого боку, кошти від підвищення тарифу надійшли б до місцевих бюджетів, адже робота постачальників води знаходиться у сфері відповідальності місцевої влади. Натомість гроші за електрику збираються централізовано, і вже Київ вирішує, як їх використати буцімто на відновлення енергетичної інфраструктури. То ж бачимо боротьбу центральної влади за соціальну справедливість за чужий рахунок. А можливо, це взагалі був спектакль, спеціально розіграний для українців, адже у самостійність НКРЕКП, яка сміливо щось не погодила з Кабміном і Офісом президента, геть не віриться.

Коли йдеться про підвищення тарифів, пересічні громадяни завжди приймуть сторону тих, хто проти непопулярних кроків. Тому соціальний популізм – вічна і дуже зручна тема для піару. Але коли вже вирішили до нього вдатися, діяти треба так, щоб у народу не закралася підозра, що його жорстко дурять.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme