Смерть нардепа з "Довіри": Ким був і чому загинув Давиденко

Вчора, 23 травня, народного депутата з фракції "Довіра" Валерія Давиденка знайшли застреленим в його офісі в центрі Києва. У МВС поки що розглядають версію про самогубство. Але трагічна історія може приховувати чимало сенсацій

Смерть нардепа з "Довіри": Ким був і чом…

Depo.ua пише про життєвий шлях нардепа та можливі передумови його загибелі.

Давиденко народився на Чернігівщині, на момент загибелі йому було 47 років. Нардеп мав диплом Українського університету харчових технологій. У 19 років став директором ЗАТ "Агропрофіт", у 31 рік гендиректором ТОВ "СП "Агродім". Згодом бізнес розрісся до цілої аграрної імперії. Так, у 2012-му компанія набула у власність Парафіївський цукрозавод, розташований в Ічнянському районі.  Вже на той момент компанія обробляла 17 тисяч гектарів землі у Бахмацькому, Козелецькому районах, у селі Рудьківка Бобровицького району.

У декларації нардепа, поданій у 2018-му році, активи Давиденка та його родини у понад 10 разів перевищували доходи, саму ж агроімперію політик і бізнесмен переписав на матір – Валентину Давиденко. Також на неї зареєстровано СТОВ "Україна", ТОВ "Агро-Лада", ПАТ "Блок Агросвіт", ПСП "Агро Вам" та низка інших підприємств. 

У 2007-му Давиденко став співвласником "Терра банку" разом з Борисом Приходьком і Юрієм Колобовим. Сам банк виявився провальним проєктом, і у 2014-му туди ввели тимчасову адміністрацію. Втім, досвід у банківській сфері мав і позитивні наслідки для Давиденка.  У 2013-му він став заступником Міністра аграрної політики та продовольства України в уряді Миколи Азарова, де Колобов був міністром фінансів. На каденцію Давиденка припав комерційний скандал. Тоді підпорядкована міністерству Державна продовольчо-зернова корпорація України отримала від Китаю 1,5 мільярди доларів в обмін на поставку зерна в КНР, але не менше 200 мільйонів доларів від цих коштів були виведені в офшори.

У 2014 році чиновника зняли з посади, натомість колишній урядовець став радником дирекції з розвитку перспективних програм ЗАТ "Інститут інноваційного провайдингу національної академії аграрних наук україни".

У тому ж році пішов у парламент від партії "Заступ" –  за рішенням експерти вбачали потребу лобіювати у Раді власні інтереси у сфері агробізнесу. Переміг на виборах по одномандатному окрузі №208. Втім, не без скандалів. Громадянська мережа "Опора" зафіксувала, як молодики роздавали виборцям гроші від імені Давиденка. У самій партії стверджували, що це провокація. 

Згодом став членом ."БПП". Втім, особливої активності не проявляв. Відзначився, в тому числі, тим, що не голосував за визнання нелегітимними виборів в Держдуму в окупованому Криму.

У 2015 році Давиденко став співзасновником партії "Наш край" – сили, що мала об'єднати екс-"регіоналів" та політичні еліти в регіонах.  У листопаді 2018-го п'ятий президент України Петро Порошенко призначив головою Чернігівської ОДА Олександра Мисника, якого відносили до команди Давиденка. Втім, Мисник протримався на посаді близько півроку. 

У 2019-му знову бізнесмен пройшов у парламент як безпартійний. Став членом групи "Довіра" у парламенті, увійшов у комітет з питань економічного розвитку. Зазначимо, що у парламенті "Довіра" є головним сателітом "Слуги народу" – нардепи з групи підтримують законопроєкти, за які у партії монобільшості не вистачає голосів. Зокрема, такі дані у квітні оприлюднив Комітет виборців України. За підрахунками організації, в середньому за такі законопроєкти голосували 13 позафракційних парламентарів, і 12 – з "Довіри".  Таке однодумство, як вважають експерти, – результат такого собі бізнесово-політичного консенсусу, коли партія влади отримує потрібний результат і при цьому не посягає чи навіть охороняє ділові інтереси своїх ситуативних союзників. Подейкують, що саме Давиденко був одним із головним переговорників зі "слугами". 

Зазначимо, що у нардепа було дві доньки, проживав він з цивільною дружиною Людмилою Нестеренко. 

Вбивство чи самогубство

Давиденко був небайдужим до зброї – у декларації зазначені мисливська рушниця Krieghoff та карабін Sig Sauer. І це лише зброя з класу "цінного майна", що підлягає декларуванню. Себто, можливостей пустити собі кулю в голову Давиденко мав чимало. Втім, захоплення загиблого могло б допомогти і потенційним вбивцям обставити справу як самогубство. 

Колега по фракції Давиденка Сергій Шахов вважає неправдопобіним, що Давиденко вкоротив собі віку. 

"Я абсолютно не вірю у версію самогубства, він людина зовсім не суїцидальна. Він завжди був дуже життєрадісний, з гумором ставився до всього, дуже любив свою дружину і дітей. Я вважаю, що він просто не міг застрелитися. Це явно вбивство", –  заявив Шахов і додав, що Давиденко не скаржився "ні на погрози, ні на стеження".

За словами депутата, в останній раз він бачився з Давиденком на засіданні парламенту 20 березня, і той був у доброму гуморі. 

В контексті загибелі Давиденка у мережі згадують ще одну скандальну історію – звинувачення у розкраданні понад 2 млрд коштів Аграрного фонду тодішнього заступника голови Нацбанку Бориса Приходько, що був партнером Давиденка по "Терра банку", а зараз також нардепствує у "Довірі". Тоді гроші фонду розмістили в облігаціях у "Брокбізнесбанку" Сергія Курченка. За гроші рефінансу облігації викупили, але поклали їх на депозит у той самий банк. Зрештою, їх вивели на погашення фіктивних боргів. 

Наводять і доволі абсурдні версії – мовляв, помстилася китайська розвідка, не пробачивши політику і бізнесмену історію із виведеними інвестиціями. 

Екс-нардеп Ігор Мосійчук у своєму телеграм-каналі стверджує, що має багато аргументів і навіть доказів насильницької смерті Давиденка. 

"Як відомо мені з власних джерел, поліція вилучила записи камер спостереження на вході до офісу де загинув Давиденко і стверджує, що до нього, користуючись електронним ключем, окрім покійного та прибиральниці ніхто не заходив. Не дивлячись на це, у версію самогубства Валерія Давиденка я не вірю", – зазначив політик. 

До речі, за версією деяких ЗМІ, на окрузі №208, по якому пройшов Давиденко, може балотуватися, зокрема, одіозний "радикал" Олег Ляшко – зазначимо, що у 2019-му політик не потрапив у Раду, бо його партія не подолала бар'єр у 5%. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme