"Слуги" проти Кабміну Шмигаля: Чи призведе карантин вихідного дня до відставки уряду

Парламент рекомендує Кабінету міністрів пом’якшити заборони, накладені його рішенням про локдаун у суботу й неділю. Звертає на себе увагу, що серед авторів цієї ініціативи є й лідери "слуг" у Верховній Раді

Політичний оглядач
"Слуги" проти Кабміну Шмигаля: Чи призве…
фото: УНІАН

У Верховній Раді зареєстрований проект постанови про рішення Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2020 року № 1100 щодо посилення протиепідемічних заходів. Тобто, про введення так званого карантину вихідного дня. Група авторів документу на чолі з віце-спікером Оленою Кондратюк рекомендує уряду переглянути обмежувальні заходи, встановлені його постановою, з метою їх пом’якшення. Зокрема, це пом’якшення має стосуватися барів, ресторанів, кафе тощо, торговельно-розважальних центрів, сфери побутового обслуговування, закладів культури спортивних залів, фітнес-центрів, басейнів. У пояснювальній записці автори проекту постанови мотивують її подоланням негативних тенденцій в економічній сфері.

І все б нічого, якби ця законодавча ініціатива виходила від опозиції. Але серед співавторів, окрім згаданої представниці "Батьківщини" Кондратюк і представників "Голосу", "ЄС" і "ОПЗЖ", є ще й Давид Арахамія та Олександр Корнієнко. Тобто, голова фракції "Слуга народу" та його перший заступник. Виходить, що парламентські "слуги" пішли у фронду до Кабінету міністрів.

Читайте також - Магазини ставали аптеками і церквами, а кафе брали штурмом: Як порушували карантин вихідного дня

Загальновідомо, що введення карантину вихідного дня – рішення непопулярне, воно викликало негативну реакцію представників бізнесу та багатьох громадян. Протягом суботи-неділі вже виникло кілька інцидентів, коли роботу торговельних центрів і ресторанів закривали силами поліції. Найгучніший інцидент стався у столичному ресторані "Гавана", де довелося вдаватися до силових дій. Однак мотивація уряду, який приймав рішення про обмежувальні заходи, також зрозуміла: в країні значними темпами зростає інфікування населення і за такої тенденції лікарні скоро не справлятимуться з напливом хворих. Крайнім за це, звісно ж, буде Кабінет міністрів, а безпосередньо - МОЗ і міністр Степанов, який сам захворів на ковід.

За логікою, владна команда мала б тут діяти спільно: парламентська фракція "слуг" повинна підтримувати свій же уряд і свого ж лідера, президента Володимира Зеленського, без згоди якого уряд Дениса Шмигаля навряд чи прийняв би непопулярне рішення про локдаун на вихідних. Проте ми бачимо іншу картину, - "слуги" хочуть виглядати захисниками бізнесу, вимагаючи від Кабміну пом’якшення заборон, інакше кажучи - діяти напівмірами.

Якщо завтра буде проголосована ця постанова, матимемо два наслідки. Перший – політична сила президента Зеленського піде проти нього та проти уряду. Це фактично означатиме, що президент і Шмигаль - самі по собі, а "слуги" в парламенті – самі по собі.

Другий наслідок – парламент має взяти на себе відповідальність за подальші згубні наслідки перегляду урядового рішення про посилення карантину. Простіше кажучи, якщо до Нового року у нас буде під 20 тисяч інфікованих щодня і медична система не зможе справлятися з напливом хворих, тоді всі: президент, Кабінет міністрів і Верховна Рада однаковою мірою мають нести відповідальність. Проте цього не буде. Адже, по-перше, парламентські "слуги" не хочуть ставити питання про аудит коронавірусного фонду, левова частка грошей з якого, як відомо, пішла на ремонт і будівництво доріг, тобто, не за призначенням; по-друге, "слуги" не хочуть ставити питання про персональну відповідальність урядовців, які дозволили непрофільне використання коштів з цього фонду; по-третє, не чути від них і раціональних пропозицій щодо варіантів протидії пандемії. Якщо локдаун – поганий варіант, то які ж варіанти кращі? Приміром, у багатьох країнах Євросоюзу введена комендантська година, у нас про це навіть чути не хочуть. Бо це ще більше вдарить по іміджу влади, аніж нинішні заборони.

На жаль, влада ніяк не хоче зрозуміти, що одночасно боротися з епідемією і загравати з населенням – тупиковий шлях. Вочевидь, у високих кабінетах розуміють, що втрачають рейтинги через карантинні обмеження, тому і затіяна ця гра у поганого поліцейського – Кабмін, і доброго поліцейського – парламент. При цьому наголосимо на ще одному важливому моменті: ми чуємо від президента жорсткі заяви в бік мерів, які відмовляються виконувати урядову постанову, і при цьому Арахамія з Корнієнком є співавторами постанови про пом’якшення карантину вихідного дня.

Можна припустити, що в цій історії є ще й третій наслідок: зараз починають гойдати крісло під Шмигалем. Уряд непопулярний, але звільнити його не можуть. По-перше, у розпал пандемії перевантаження Кабміну – повний абсурд, який ще більше вдарить по рейтингу влади. По-друге, уряд Шмигаля ще не зібрав на себе весь негатив, щоб його звільненням випустити пару. По-третє, президент Зеленський проти радикального перезавантаження діючого Кабінету міністрів. Котрий став таким собі олігархічним консенсусом, порушувати який поки ніхто не хоче. По-четверте, для відставки уряду голоси в Раді знайдуться, проте не факт, що знайдуться голоси монобільшовиків для призначення нового уряду.

Разом із тим, Кабмін традиційно є вдалою мішенню для критики. І не лише з боку опозиції. Як бачимо, її негативну оцінку певних дій урядників поділяють вже і "слуги". Тому найближчим часом ми станемо свідками накопичення поганих новин навколо Кабінету міністрів, аби підштовхнути главу держави до рішення про зміну уряду. Можливо, це станеться навесні, коли соцопитування покажуть, що у громадській думці за рівнем негативу стоїть знак "дорівнює" між Зеленським і Шмигалем.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme