"Слуги" під підозрою: Чи погодяться депутати здати тест на наркотики

Співголова парламентської фракції "Європейська солідарність" Ірина Геращенко запропонувала випробувати кожного свого колегу по парламенту горнилом "наркотесту". За її словами, такою є вимога виборців

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
"Слуги" під підозрою: Чи погодяться депу…
Фото: Pexels

З трибуни Ради Геращенко обурено заявила: "Тільки за останній тиждень двох "слуг народу" зловили на порушенні правил дорожнього руху п’яними і в наркотичному дурмані. Яке їхало, таке й здибало. Зеленський почав свою бурхливу діяльність з того, що аналізи якійсь кишеньковій структурці здавав, що Україна і досі не бачить їхніх результатів. То і команду собі набрав відповідну".

І справді, лише за останні тижні представники парламентської фракції "Слуга народу" втрапили у низку скандальних ситуацій. На початку літа в Одесі поліцейський патруль затримав "слугу" Ігоря Васильківського, який, на думку громадських активістів, керував автомобілем у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння. Депутат за свою поведінку вибачився, а підозри заперечив, показавши негативний результат тесту (зробленого на другий день після скандалу). Вже у липні інший депутат-"слуга", Євгеній Брагар, був зупинений поліцією через підозру у водінні авто під наркотиками. Нардеп тут же заявив, що у нього вимагали хабар. Триває службова перевірка дій правоохоронців, тим часом депутатові повернули права. Нарешті, відзначився вигнаний із фракції "Слуги народу" через підозри в хабарництві позафракційний народний депутат Олександр Юрченко. Він потрапив у невелику ДТП у Львові, після чого спробував битися з водієм іншого авто. Тест начебто показав, що депутат перебував під дією наркотиків, але сам Юрченко це рішуче заперечує: мовляв, обмовили і підставили вороги.

Якими б не виявилися юридичні наслідки для винуватців цих пригод, в очах пересічного виборця кожен такий зашквар є черговим аргументом на користь того, що більшість "нових облич" уже нічим не відрізняються від "старих облич", яких два роки тому знесла з головної політичної сцени країни "зелена" команда Володимира Зеленського. Позбавити мандату "зашквареного" депутата Ради, особливо якщо той є мажоритарником, практично неможливо: максимум, їм загрожує, виключення з фракції і громадський осуд, від якого політичній молоді – ані холодно, ані жарко.

Тож в арсеналі опозиції залишаються спроби застосувати проти представників влади давно відомі технології "всі вони наркомани, алкоголіки, пришелепуваті, злодії" (потрібне підкреслити) і "всіх їх треба перевірити". Тим паче, що такі ініціативи – далеко не новина для вітчизняної політики.

Читайте більше: Віддай мандат: Чи змусять екс-"слугу" Юрченка піти з Ради

Заклики перевіряти на психічну адекватність і нардепів, і кандидатів у президенти, і всіх політиків "оптом" лунали вже не раз. 2016 року представники Радикальної партії Олега Ляшка пропонували зміни до закону "Про запобігання корупції", які мали передбачати розширення сфери застосування спецперевірок чиновників усіх рівнів, зокрема, обов’язкову оцінку їхньої адекватності психіатром і наркологом. А за рік до президентської кампанії-2019 фракція Ляшка внесла законопроєкт, який мав зробити обов’язковим психіатричний і наркологічний огляд кандидатів у президенти України.

Той проєкт було знято з розгляду. Але Володимир Зеленський мав нагоду на власному досвіді переконатися, що ця технологія працює на певні електоральні групи. Під час кульмінаційного моменту президентської виборчої кампанії-2019, у квітні того року, за пропозицією майбутнього переможця обидва чільні кандидати, Петро Порошенко і Володимир Зеленський, здали аналіз на алкогольну і наркотичну залежності. Зеленський тоді казав, що хоче "довести народу, що серед них немає ні алкоголіків, ні наркоманів", і це принесло йому певні електоральні бали в очах виборця. Однак і тут не обійшлося без скандалу, про який сьогодні в Раді згадала Геращенко: Зеленський здав аналіз у приватній клініці "Євролаб", яка належить опоненту Порошенка Андрію Пальчевському, що було сприйнято прибічниками п’ятого президента як намагання приховати щось від суспільства.

Є ініціативи запровадити тестування на наркоманію й алкоголізм політиків із чиновниками на місцевому рівні. Так, у квітні цього року міський голова Слов’янська Вадим Лях, який конфліктує із більшістю в міській раді, публічно здав тест на вживання наркотиків і алкоголю, щоб спростувати відповідні звинувачення опонентів. Тести, як повідомив мер, виявилися негативними. Також Лях запропонував вписати в регламент Слов’янської міськради обов’язковий щорічний наркологічний і психіатричний огляд мера і місцевих депутатів.

Та всі подібні пропозиції ніколи не сприймалися законодавцями всерйоз. Такі ініціативи майже не мають шансів бути ухваленими і в нинішній Раді. Хіба що з доброго дива, з прагнення залишатися в тренді бажань виборців на цьому почне наполягати сама влада. Колись же була історія з перевіркою депутатів на детекторі брехні, чому б не відправити їх до нарколога. Правда, тоді поліграф так і не виявив корупціонерів з мандатами…

Чи матиме розвиток пропозиція Геращенко? Скандали, де фігурували імена Брагаря із Васильківським, зійшли нанівець. Депутатський мандат у мажоритарника Юрченка теж не заберуть: як ішлося у відомому колись фільмі, "немає у вас метода проти Кості Саприкіна". При цьому можна припустити, що бажання похайпувати підштовхне окремих політиків на камери здати тест на наркотики. Свою хвилину слави в телеефірах вони точно матимуть…

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme