Віддай мандат: Чи змусять екс-"слугу" Юрченка піти з Ради

У липні 2019 року країною гриміла передвиборча кампанія, – виборцям так добре "зайшли" технології "слуг", що вони часто навіть і прізвищ кандидатів не знали. Але голосували. Пройшло два роки, і в партії президента цураються своїх висуванців

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Віддай мандат: Чи змусять екс-"слугу" Юр…
Фото: УНІАН

Голова парламенту Дмитро Разумков кілька разів за останні дні казав, що колишній "слуга народу", а нині позафракційний депутат Олександр Юрченко, який начебто скоїв ДТП у Львові, повинен скласти мандат. Мовляв, спікеру соромно за те, що роблять деякі його колеги. А щодо персони Юрченка Разумков висловився доволі однозначно: "Сподіваюся, людина дійде думки, що треба полишити депутатський мандат і почати займатися чимось іншим, тому що дуже багато скандалів, пов‘язаних із цим депутатом. Я хотів би нагадати, що є кримінальна справа в НАБУ щодо підозри про хабарництво, але вона поки що не доведена до суду. Я сподіваюся, що будь-який народний депутат, якщо він порушує закон, отримає вирок. Тоді вже є механізм, згідно з яким, він може втратити мандат". Такої ж думки щодо подальшої політичної кар’єри колишнього колеги по фракції притримується і партійний лідер "Слуги народу" Олександр Корнієнко: за ці дні він кілька разів через масмедіа закликав Юрченка скласти депутатський мандат.

Нагадаємо, 8 липня у центрі Львова депутат Олександр Юрченко скоїв ДТП, а потім начебто намагався побитися з водієм авто, яке постраждало. Щодо нардепа поліція склала протокол про скоєння ДТП у стані наркотичного сп'яніння, який Юрченко не визнає.

Та найбільш гучний скандал із цим депутатом стався раніше. 13 вересня 2020 року Гео Лерос (колишній "слуга", виключений із фракції влади за критику на адресу президента і його оточення) написав у соцмережі, що Національне антикорупційне бюро (НАБУ) затримало помічника Юрченка на хабарі. Начебто той узяв частину грошей, які призначалися народному депутату за законопроєкт, пов’язаний із побутовими відходами.

17 вересня Юрченка виключили з фракції "Слуга народу". Того ж дня генпрокурор Ірина Венедіктова підписала депутатові повідомлення про підозру. Затим Вищий антикорупційний суд (ВАКС) ухвалив узяти його під варту з можливістю внесення застави понад 3,1 млн грн, яку за депутата внесли, і він вийшов на волю. Вийшов під заставу в 1 млн грн і депутатський помічник. Наразі строк зобов’язання Юрченку не відлучатися з Києва без дозволу детектива і здати іноземні паспорти сплив. На початку березня 2021 року НАБУ завершило розслідування за підозрою нардепа Юрченка у вимаганні й отриманні хабара. Сторону Юрченка обмежили в ознайомленні з розслідуванням до 26 липня. Після цієї дати буде складено обвинувальний акт та скеровано до суду.

Яке ж покарання загрожує депутатові за його "пригоди"? Із депутатських лав Юрченка примусово вигнати не можна: він був обраний по 211-му мажоритарному округу в Голосіївському районі Києва (вітання прогресивним виборцям округу, які втомилися від політиків і делегували представляти їхні інтереси в Раду молоде обличчя!), а не за партійними списками, тому після виключення із фракції "Слуги народу" мандат не втратив.

Є закон "Про статус народного депутата України", який вимагає від нардепів дотримання загальновизнаних норм моралі, зберігати гідність, поважати честь і гідність інших народних депутатів, службових та посадових осіб і громадян, утримуватись від дій, заяв та вчинків, що компрометують їх, їхніх виборців і Верховну Раду. Проте, як уточнив член комітету ВР з питань регламенту, депутатської етики та організації роботи парламенту Павло Фролов (фракція "Слуга народу"), цей закон не встановлює, яким чином за невиконання цих вимог депутата можна притягнути до відповідальності.

Можливо, "прецедент Юрченка" спонукає очільників монобільшості розробити план стримування своїх колег (нинішніх і вже колишніх) у їхніх діях і емоціях. Зокрема, цього понеділка на погоджувальній раді парламенту Дмитро Разумков висловився за внесення змін до законів, які б дали змогу забирати мандат у членів парламенту за їхню негідну поведінку.

Вигнання із "зеленого раю", тобто з лав панівної в цій Раді фракції "Слуга народу", так і не стало достатнім методом покарання для нардепів, які проштрафилися. Ще на початках каденції, в листопаді 2019-го, народного депутата (теж мажоритарника, але обраного від Рівненщини) Романа Іванісова, який під час балотування приховав свою погашену судимість, виключили з фракції і партії "слуг". Але, попри публічні обіцянки президента Зеленського позбавитися такого сумнівного "вантажу" в Раді взагалі, той поповнив лави позафракційних, де й досі непогано почувається і, між іншим, регулярно голосує в унісон із монобільшістю, підтримуючи вчорашніх колег. Іванісова навіть помітили за обіднім спілкуванням із головою фракції "Слуги народу" в Раді Давидом Арахамією в одному з київських ресторанів.

А от і більш свіжий скандал, цьогорічний липневий. В Дарницькому районі Києва поліція зловила члена фракції "Слуга народу" Євгена Брагара на нібито керуванні автомобілем у стані наркотичного сп’яніння. Так, це той Брагар, який раніше "уславився" зробленою в телеефірі пропозицією пенсіонерці продати дворову собаку і з виручених грошей оплатити комуналку. На своїй сторінці у Фейсбук Брагар пише, що правоохоронці вимагали у нього хабаря, поки він не показав їм депутатське посвідчення. Вживання наркотиків він заперечує – мовляв, здав незалежний тест. І повідомляє, що щодо патрульних, які відвезли його на наркологічну експертизу, розпочато службове розслідування. Тож кого врешті-решт назвуть винним у цій історії – питання відкрите: скандал зам’яли в інформаційному просторі, а політичне керівництво не вимагає від Брагаря покинути рідну фракцію.

Заперечує всі звинувачення щодо себе і Олександр Юрченко. У коментарях ЗМІ він стверджує, що "не вживав наркотики взагалі ніколи в житті", а результати тесту підробили на замовлення другого учасника аварії. Правду тут повинен з’ясувати суд.

Та для Юрченка все може скластися гірше, ніж для Брагаря: на нього чекає і друга, значно більш серйозна справа – про можливу причетність до хабарництва. Якщо одне чи інше судове рішення виявиться не на користь позафракційного представника громади Голосієва, то хтозна чи не почнуть втілюватися в життя погрози голови парламенту про позбавлення депутатського мандату за кримінальні "гріхи".

Юрченко і Зеленський

Фото: Чесно

Загалом же "слуги", і вже колишні, і нинішні, залишаються вірними собі, періодично продукуючи як не скандальні заяви, то сумнівні вчинки, бійки з іншими громадянами та конфлікти з поліцейськими, все більше знищуючи надії, в тому числі, своїх виборців на "нові обличчя". 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme