Скандальні гобіти: Як Карпати розпродають росіянам, і чи винна в цьому земельна реформа

У мережі розгорається скандал навколо туристичного проекту "Гобітхіл" – поселення у стилістиці "Володаря перснів", яке наразі споруджують у Верховині

Журналіст відділу "Життя"
Скандальні гобіти: Як Карпати розпродают…
Фото: Facebook/Гобітхіл

Як йдеться на сторінці проєкту у Facebook, наразі завершено другу чергу будівництва імпровізованого містечка, що має водночас передавати традиції Карпат і відтворювати побут казкових гобітів у стилі Джона Толкіна. 

Презентувати Гобітхіл широкому загалу планують на початку літа. Перші 10 будиночків будуть готові приймати гостей з 15 червня, другі – з 15 липня. Втім, не всі хатки здаватимуться в оренду, в деяких власники проживатимуть постійно. Наразі поселення набирає популярності, а у його сторінки – 10 тис. підписників. 

Фото: Facebook/Гобітхіл

Додаткову увагу до цікавинки привернув сюжет на YouTube-каналі eSSpañol, і саме навколо нього розгорівся скандал. 

Зокрема, на 12-й хвилині ролика співрозмовник блогерки Юрій Соломченко агітує купувати казкові будиночки як українців, так і іноземців, додаючи, що українське законодавство дозволяє продавати землю громадянам інших країн. 

"Може придбати будь-хто з громадян України, а також іноземці. Існує міф, що в Україні не можна купувати нерухомість іноземцям. Ми його зараз зруйнуємо. Я вам розкажу таку річ, що за Земельним кодексом України іноземці мають право купувати земельні ділянки житлової забудови, а також, поза населеними пунктами, ділянки, на яких розміщені будинки. Ринок землі у нас існує давно. Так що приїжджайте – все продаєм вже давно. В цьому немає жодних проблем", – стверджує співрозмовник блогерки.

Сама ж ведуча акцентує: "Неважливо, з якої ви країни – чи ви з України, Росії, Іспанії, з Латинської Америки, а може, десь зі Штатів, приїжджайте, купуйте будиночки". 

Цікаво, що ролик продублювали чотирма мовами. В тому числі, російською

Власне, запрошення громадян з країни-агресора купувати землі в Карпатах обурила користувачів соцмереж. 

Depo.ua дізнавався, хто творці проєкту, і чи справді росіяни можуть купувати українські землі. 

Отже, сам Юрій Соломченко відомий у ЗМІ своєю пристрастю до збирання грибів.  Він один із співзасновників проєкту "Грибна рота України", створеного для реабілітації українських бійців на природі. Також завідує групою "Земельні ділянки у Карпатах" і, власне, продає їх. 

Засновник же проєкту – журналіст та активіст Андрій Боєчко. У 2014-му разом з Дмитром Щербаковим заснував нагороду "Народний герой" – для майданівців та воїнів АТО. Героїв нагороджують срібними оберегами, а метеріал для них отримують, переплавляючи пожертвувані прикраси. Втім, у 2016-му до нього виникли питання з боку влади. Тоді радник міністра МВС Антон Геращенко побажав ознайомитися з балансом прийнятого та витраченого Боєчком срібла, запідозривши, що цифри можуть суттєво не сходитися.

Власне, увагу МВС Боєчко привернув скандалом із патрульною поліцією.  Чоловік звинуватив правоохоронців у некоректній поведінці і вимаганні хабаря. 

Навколо ситуації розгорівся скандал. Але з пізніше оприлюдненого відео люди побачили іншу картину – поліцейські спілкувалися з Бойченком та його дружиною підкреслено ввічливо, а активіст навпаки – крив їх матом. 

Що ж до "Гобітхіла", Андрій Боєчко акцентує, що до відео непричетний, люди у ролику – не його партнери, а з блогеркою він не знайомий. 

При цьому знайомство із Соломченком пан Андрій не заперечує, тим паче, що той фігурує у чималій кількості дописів на його сторінці у соцмережі, хоч і стверджує, що той – "не партнер".  

Втім, цікаво у цій історії те, чи справді Соломченко має рацію, обіцяючи вільний продаж землі іноземцям. Із цим питанням ми звернулися до юристів. 

Так, адвокат ЮК "RIYAKO AND PARTNERS" Микола Максимов зазначає, що обмеження стосуються продажу іноземцям ділянок саме сільськогосподарського призначення.

 

"Щодо будь-яких інших земельних ділянок: іноземці не обмежені у набутті права власності на землю, але за умови, що володіють нерухомим майном, розміщеним на такій ділянці. Іноземні підприємці мають право набувати у власність земельні ділянки в Україні (крім земель сільськогосподарського призначення) у разі набуття права власності на нерухоме майно, розташоване на земельній ділянці та у разі набуття земельної ділянки для спорудження об’єктів для підприємницької діяльності. Під нерухомим майном мається на увазі капітальна будівля, яку не можна законно побудувати та ввести в експлуатацію без відповідних прав на земельну ділянку. У разі, якщо іноземними суб’єктами будуть порушені умови набуття земельних ділянок у власність, то правоохоронні органи зможуть оскаржити в суді відповідні незаконні дії", – стверджує юрист. 

Тетяна Сторожук, старший юрист практики нерухомості та будівництва Arzinger підтверджує, що іноземні громадяни мають право набувати у власність  ділянки несільськогосподарського призначення, якщо є власниками розташованих на них об’єктів нерухомості.

"Прикладами можуть бути земельні ділянки, які відносяться до категорії житлової та громадської забудови. Іноземні юридичні особи також мають право набути у власність земельні ділянки несільськогосподарського призначення, у разі придбання розташованих на них об’єктів нерухомості. В такому разі може вимагатись проходження процедури погодження Кабміну та Верховної Ради, особливо у випадку придбання землі ділянки державної чи комунальної власності", – пояснює юристка. 

Додає, що для набуття у власність ділянки об’єкт нерухомості має бути нерозривно з нею пов'язаним (його неможливо перемістити без знецінення та зміни призначення). А також – мати конструктивні елементи, зокрема, фундамент та бути збудованими і введеними в експлуатацію у відповідності до вимог чинного законодавства та будівельних норм. Некапітальні тимчасові споруди без фундаменту не дають права нерезиденту на придбання у власність земельної ділянки.

При цьому ухвалена цієї весни земельна реформа на описану ситуацію з карпатськими землями не впливає, адже прийняті зміни до Земельного кодексу регулюють особливості обігу земель сільськогосподарського призначення.

"Іноземні суб’єкти права набувати у власність такі ділянки не мали, і до ухвалення відповідного рішення на референдумі - не матимуть", – нагадує пані Сторожук. 

При цьому для резидентів країни-агресора щодо сільськогосподарських земель передбачена заборона, що діятиме навіть у разі зняття мораторію на референдумі. Що ж до несільськогосподарських земель, таких обмежень немає. 

До речі:

Українці далеко не першими надумали створити містечко, що нагадує всесвіт "Володаря перснів".  Зокрема, одне з найвідоміших – Гоббітон у Новій Зеландії.  Власне, знімки цього проєкту наразі активно використовують на сторінках "Гобітхілу". 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme