Скандал з "Торнадо". Хто має сидіти в тюрмі

На чиєму боці не була б правда в скандалі з батальйоном "Торнадо", керівництво МВС має понести серйозну відповідальність, адже все що відбувається - це в будь-якому разі дискредитація добровольчих рухів на користь окупантам
Depo.Влада
18 червня 2015 10:30
ФОТО: depo.ua
Скандал з "Торнадо". Хто має сидіти в тюрмі
Скандал з "Торнадо". Хто має сидіти в тюрмі

Україну вкотре лихоманить від чергового скандалу навколо бійців добровольчих батальйонів. Цього разу в епіцентрі скандалу горезвісний батальйон "Торнадо", що в свій час називався "Шахтарськ", але був розформований та перейменований за мародерство. Як бачимо, ребрендінг особливо не допоміг. Нові звинувачення на адресу "торнадівців" - це вже не просто мародерство, це особливо тяжкі злочини.

Власне, конфлікт між "Торнадо" та міліцією Луганщини тлів досить давно. Так, на початку червня головний міліціонер Луганщини Науменко звинувачував батальйон у згвалтуваннях, пограбуваннях та вбивствах мирних людей. "Я з цим підрозділом працювати не буду. Люди, які грабують, гвалтують, вбивають мирних жителів - мені з ними не по дорозі", - заявляв Науменко. Як бачимо, злочини більш ніж серйозні, і після таких слів з вуст очільника обласної міліції, мали б бути серйозні процесуальні наслідки, але до вчорашнього дня ніхто "торнадівців" не чіпав.

Скандал з "Торнадо". Хто має сидіти в тюрмі - фото 1

Губернатор Луганщини Геннадій Москаль заявив, що потяг із нібито контрабандою, який зупинили бійці "Торнадо", був абсолютно законним

Вчора ж зранку з'явилося повідомлення, що напередодні вночі "Торнадо" зупинив на Луганщині контрабанду чавуну, який перевозили потягом з Алчевська до Дніпропетровська. На це губернатор Луганщини Геннадій Москаль відповів, що потяг був цілком законним і їхав не до Дніпропетровська, а в окупований Алчевськ. В той же день вісім бійців "Торнадо" на чолі з комбатом Русланом Оніщенком були затримані, і суд дуже швидко обрав для п'яти з них разом із комбатом запобіжний захід у вигляді арешту.

Того ж вечора заступник генерального прокурора України - головний військовий прокурор Анатолій Матіос провів термінову прес-конференцію, на якій розповів, що бійців "Тордано" було затримано за провадженням, відкритим ще в березні за статтями "створення злочинної організації", "вбивство" та "статеве насильство". За словами Матіоса, Онищенко, раніше п'ять разів засуджений, починаючи з січня до середини березня створив за місцем дислокації підрозділу в місті Привілля злочинне угруповання і спонукав підлеглих до вчинення особливо тяжких злочинів: позбавлення волі деяких місцевих жителів і їх неодноразового нелюдського катування. Зокрема, в підвальному приміщенні Привільнянської школи, де були заготовлені засоби для катування, відбувалось групове згвалтування чоловіка членами угруповання у збоченій формі з фіксацією процесу на відео.

У відповідь в мережі почали з'являтися заяви друзів Онищенка зі стандартними звинуваченнями на адресу влади у переслідуванні справжніх патріотів та бойових командирів, які зупиняють контрабанду в зоні АТО.

Отже, історія вийшла дуже негарна, з якого боку на неї не глянь. І перш за все питання виникають до керівництва МВС.

По-перше, подібні справи мають вестися максимально прозоро і докази винуватості бійців "Торнадо" в тому чи іншому вигляді мають бути оприлюднені, бо інакше МВС лише підживлює розповіді про репресії проти фронтових командирів та добровольців і сприяють дискредитації добровольчого руху, як такого.

Скандал з "Торнадо". Хто має сидіти в тюрмі - фото 2

З-поміж інших бійців заарештували і комбата "Торнадо" Руслана Оніщенка

По-друге, якщо Онищенко п'ять разів судимий, тобто є кримінальником-рецидивістом (подейкують, що в рідному Перевальську той давно відомий як місцевий кримінальний авторитет), то хто взяв цю людину на роботу в МВС ("Торнадо" підпорядковується саме відомству Авакова) та дав в руки зброю, в тому числі і важку, та озброєних людей у підпорядкування. І тут, або добровольців взагалі ніхто не перевіряє, що є злочинною халатність, або хтось свідомо озброює кримінал. В будь-якому разі дуже жорстке покарання має понести, щонайменше, відповідальний за формування "Торнадо", а по-хорошому - і вище керівництво МВС. Тим більше, що наслідки цієї історії можуть бути значно трагічнішими, бо 170 озброєних до зубів "торнадівців" і досі сидять десь на базі і не виключено, і, не дай боже, їх доведеться брати штурмом та роззброювати.

По-третє, якщо про злочини Онищенка було відомо мінімум з січня, то чому не вживалося жодних дій, щоб нейтралізувати злочинців, ще тоді. Щонайменше, їх потрібно було роззброїти та вивести з зони АТО до з'ясування обставин. А так все спливло одразу ж після скандалу з контрабандним потягом і виглядає, як частина кримінальних розбірок.

Ну і по-четверте, вся ця історія перш за все дискредитує добровольчий рух загалом і має дуже тішити окупантів з їхніми пропагандистськими історіями про "кривавих карателів". Власне, кримінальні скандали уже торкнулися мало не всіх добровольчих батальйонів, за винятком хіба що "Азову", який в мародерствах поки не помічений, натомість розкручується історія про його "неонацизм", яка докотилася вже і до США. І все це дискредитує в першу чергу керівництво МВС, адже переважна більшість батальйонів підпорядковані саме цій структурі і, як би там не було, а саме Арсен Аваков як міністр несе повну відповідальність за дії своїх підлеглих і на фронті, і в тилу.