"Шизофренічний плюралізм": Як Зеленському примусити Богдана замовкнути

Ідеолог Зе-команди Руслан Стефанчук заявив, що висловлювання глави президентського Офісу про російську мову – його особиста думка. А яка ж думка Зеленського?

Політичний оглядач
"Шизофренічний плюралізм": Як Зеленськом…

Заява Стефанчука з'явилася в акурат після резонансу в проукраїнській спільноті, який спричинив Богдан власною "російською для Донбасу". 

"Це слід трактувати як особисту позицію Андрія Богдана, оскільки вона не зовсім корелюється з тим, що заявлено у програмі нашої партії. Оскільки для нас визначальним є положення ст. 10 Конституції України, відповідно до якої єдиною державною мовою в Україні є українська мова", - зазначив Стефанчук в ефірі "Свободи слова".

Хотілося б вірити, що він дійсно висловив позицію всієї команди, однак, схоже, думка пана ідеолога в оточенні президента – в меншості. Свідченням чого може бути відсутність реакції на заяви Богдана самого президента. Значна частина суспільства очікує від нього вибачень за довгого язика керівника своєї канцелярії. Та от чи дочекається… Зате швидко дочекалися реакції Кремля: там вкотре ініціювали засідання Радбезу ООН щодо закону про українську мову. А чому б і ні, якщо один із найближчих соратників українського президента першим почав, то за правилами "гібридної" війни потрібно підтримати тему в інформаційному тонусі.  

Нагадаємо, що Зеленський відразу після квітневих виборів дав доволі неоднозначний коментар щодо законопроекту про державну мову (на той час закон ще не прийняли). "Після мого вступу на посаду президента буде зроблений ретельний аналіз цього закону, щоб пересвідчитися, що в ньому дотримані всі конституційні права та інтереси всіх громадян України. За підсумками аналізу реагуватиму відповідно до конституційних повноважень президента України i в інтересах громадян", - заявив Зеленський. При цьому він наголосив: українська мова – єдина державна мова в Україні, але оскільки перед державою стоять серйозні виклики, потрібно "ініціювати та ухвалювати такі закони й такі рішення, які консолідують суспільство, а не навпаки".

Цю заяву витлумачили як намір переглянути мовний закон. За період президентства Зеленського кроків у бік перегляду не було, що можна пояснити передвиборчим періодом – Зе-команда, як і під час президентських виборів, включає у свою риторику лише об’єднуючі смисли, аби охопити ширший електорат. Однак із вуст представників команди не вперше звучать заяви, які розколюють суспільство за мовною ознакою. Ще до Богдана феєричне інтерв’ю дав Борис Шефір, бізнес-партнер Зеленського і рідний брат заступника глави президентського Офісу Сергія Шефіра. "Закон про мову потрібно скасувати і прийняти нормальний закон. Це перший крок для закінчення війни", заявив він.

"Він висловив виключно власну думку. Це думка не збігається з позицією президента України Володимира Зеленського та Адміністрації президента", - прокоментували слова Бориса Шефіра на Банковій. І додали: той не є посадовою особою Адміністрації президента або членом партії "Слуга народу" - так само, як не є ні штатним, ні позаштатним радником президента Зеленського. І наголосили: з моменту вступу президента на посаду Борис Шефір не спілкувався з главою держави. Тобто, Банкова активно відбудовувала себе від провокативних заяв брата заступника глави тоді ще Адміністрації. Утім, учорашні висловлювання Андрія Богдана підтвердили: сказане старшим із братів Шефірів – не лише його приватна думка, а тенденція. Яка, поки триває передвиборча кампанія і загострювати мовну тему невигідно, не матеріалізувалася, приміром, у рішення КСУ про скасування закону про мову або окремих його положень.

Захисники Зе-команди кажуть: нестиковки у заявах Богдана, Бориса Шефіра і того ж Стефанчука пояснюють плюралізмом думок і свідчать про демократичність нової владної команди. Мовляв, там зібралися різні люди – приміром, принципово російськомовний Дмитро Разумков та принципово україномовний Святослав Юраш – і вони вживаються. Наголосимо: вживаються, допоки не увійшли до парламенту і не отримали портфелі у виконавчій владі. Відсутність спільної ідеології, а "зробимо їх разом" - це не ідеологія, а дешевий популізм – робить "Слугу народу" потенційно небезпечним для майбутніх політичних процесів в країні. Ця небезпека полягає в тому, що після виборчої ейфорії фракція цієї політсили ризикує перетворитися на порохову діжку внаслідок відсутності спільної позиції з фундаментальних питань – мова, віра, армія, спосіб досягнення миру на Донбасі, шлях повернення Криму. У неї буде лише два варіанти. Перший - у Зеленського вироблять чітку державницьку програму щодо названих питань, а її наразі немає, і всіх "зелених" змусять підтримувати цю програму під страхом позбавлення мандату. Другий – внутрішні ідеологічні конфронтації і розділ на патріотичну і "ватну" групи.

Не варто забувати ще один важливий момент: судячи з останніх соцопитувань, омріяної монопольної більшості у "Слуги народу" не буде, а це означає, що доведеться створювати коаліцію. Головними претендентами на дружбу є партії "Голос", "Батьківщина" та "Сила і честь" і "Громадянська позиція". Втім, дві останні - в разі подолання прохідного бар’єру, бо наразі соціологи їм стовідсоткових шансів не дають. Всі названі політсили мають чітку проукраїнську позицію щодо питань мови, віри, досягнення миру без поступок і капітуляції. І майбутнє парламентської коаліції залежатиме від того, чи буде такою ж проукраїнською позиція "Слуги народу". Той "шизофренічний плюралізм", який ми зараз спостерігаємо у висловлюваннях окремих членів Зе-команди, дає підстави сумніватися у цьому.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme