Доктор наук, рокер та екс-радник Тимошенко: Що відомо про можливих очільників НБУ

Після того, як нинішній голова Нацбанку Яків Смолій написав заяву про відставку, однією з головних інтриг країни стало питання, хто очолить установу після нього

Журналіст відділу "Життя"
Доктор наук, рокер та екс-радник Тимошен…

Наразі експерти називають трьох головних кандидатів – Богдана Данилишина, Кирила Шевченка та Володимира Лавренчука. Depo.ua зібрав основні дані про кар'єрний шлях ймовірних очільників нацрегулятора.

Богдану Данилишину 55 років і наразі він очолює Раду Нацбанку. Данилишин отримав диплом економіста Тернопільського державного педінституту, згодом закінчив аспірантуру. Вже у 32 роки став одним з наймолодших докторів наук, у 38 – здобув звання професора. 

Богдан Данилишин

Фото: Facebook/Богдан Данилишин

Викладав у КНУ ім. Тараса Шевченка та низці інших вишів, в тому числі, закордонних – зокрема у Карловому університеті у Празі та Університеті імені Гумбольдтів у Берліні. 

Певний час очолював Раду з вивчення продуктивних сил НАН України. У другому уряді Юлії Тимошенко був міністром економіки. Під час його каденції Україна увійшла у СОТ. 

Згодом тоді ще нова влада Віктора Януковича розпочала репресії проти нього. У 2010-му ГПУ оголосила Данилишина у розшук, а екс-міністр попросив політичного прихистку у Чехії. 

У 2012-му справу закрили через відсутність складу злочину. У 2014-му Данилишин повернувся в Україну. 

У портфоліо економіста – понад 300 наукових праць. В тому числі, 18 монографій. Під його науковим керівництвом розробляли прграму структурної модернізації економіки України, програму розвитку малих міст України. Науковець брав участь у створенні Концепції державної регіональної політики. Входить у ТОП-100 науковців за даними  інформаційно-аналітичної системи "Бібліометрика української науки".

У його декларації за 2019-й вказані дві земельні ділянки та квартира у Києві площею 76 квадратних метрів.  Найбільша стаття доходу – винагорода члена Раду НБУ, що складає 1,425 млн.  Також майже 244 тис. Данилишин заробив у КНЕУ ім. Гетьмана і близько 61 тис. як довічну плату за звання дійсного члена НАН України. Заощадження науковця доволі скромні. На його банківських рахунках – близько 181,5 тис. грн. 

Наразі Данилишин вже написав тематичний пост у Facebook. Мовляв, працювати зі Смолієм було за честь, але його тверджень щодо тиску на установу він не поділяє, таким чином продемонструвавши певну лояльність до держави. 

"З подивом дізнався про подання Головою Національного банку Яковом Васильовичем Смолієм заяви про звільнення за власним бажанням у зв’язку із "політичним тиском". Маю відзначити, що ані я особисто, ані інші члени Ради Національного банку не відчували жодного політичного тиску з боку нинішнього або попереднього керівництва держави та мали безперешкодну можливість забезпечувати незалежну політику та виконання основних функцій Національного банку. Враховуючи чутливість грошово-кредитної сфери, вважаю, що заяви про політичний тиск на керівництво Національного банку є необережними та створюють ризик зниження довіри іноземних інвесторів та українських громадян до державних інституцій в Україні, що, в свою чергу, матиме негативні наслідки для економіки у період кризи", – написав економіст. 

Кирило Шевченко – голова правління "Укргазбанку", понад 94% акцій якого належить державі.

Фото: Facebook/Кирило Шевченко

Шевченкові 47 років, свій трудовий шлях починав як ремонтник у шахті на Луганщині. Потім отримав диплом економіста Харківського державного економічного університету. Перша посада за спеціальністю – в.о.начальника сектору залучення кредитних ресурсів "Українського кредитного банку".

"Після закінчення вишу почав шукати місце, яке було б прозорим і красивим. Для мене це було важливо. У моєму уявленні таким хорошим і прозорим місцем був банк", – розповів Шевченко в інтерв'ю The Banker.

Згодом став першим заступником голови правління банку "Фінанси і кредит". Очолював Державну іпотечну установу, був радником Юлії Тимошенко як прем'єрки.

У 2017-му разом з тодішнім очільником Мінекології Остапом Семераком презентував першу в Україні екологічно чисту платіжну картку, створену з початків кукурудзи та цукрової тростини. Запустив в "Укргазбанку" кілька "зелених програм", після чого на логотипі установи з'явилася ще одна назва – "еко-банк", а сам Шевченко почав називати його "драйвером еко-проєктів".

Одружений, має доньку.

Володимир Лавренчук вже значився серед основних претендентів на посаду очільника НБУ у 2017-му, однак тоді посада дісталася Якову Смолію. При цьому в інтерв'ю Liga.net Лавренчук зізнавався, що тоді пройшов кілька консультацій, в тому числі, мав зустрічі з Петром Порошенком. Банкір готувався до можливого призначення, беручи психологічні уроки та тренінги з публічних дискусій.

Лавренчуку 62 роки, він має диплом економіста Київського інституту народного господарства за (наразі – КНЕУ ім. Вадима Гетьмана). Починав як економіст в українській конторі Держбанку СРСР, потім – в Ощадбанку України. Просунувся від головного економіста до заступника голови правління.

Згодом став головою правління "Укрінбанку", з 2005-го – голова правління "Райффайзен Банк Аваль". Посаду залишив у серпні 2019-го. 

Входить до складу правління Європейської бізнес асоціації, а також – у Довірчу раду НУ "Києво-Могилянська академія".

Кілька разів ЗМІ записували його у ТОП найавторитетніших топ-менеджерів та банкірів.

Одружений, має одну доньку. З 1998-го спілкується виключно українською. Грає на гітарі, пише рок-опери, одну з яких присвятив Євромайдану. Записав п'ять альбомів. Нову платівку "Шторм" представив буквально на днях.

На минулорічних президентських виборах агітував за Петра Порошенка.

Фото: Facebook/Volodymyr Lavrenchuk

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme