Трудові контракти, спрощене звільнення і перерви на годування немовлят: Що пропонує законопроект про працю

Уряд затвердив законопроект про працю. За оптимістичними сподіваннями Кабміну, нові норми допоможуть створити  1 млн нових робочих місць за п'ять років

Журналіст відділу "Життя"
Трудові контракти, спрощене звільнення і…

Зокрема, такі надії висловив прем'єр-міністр України Олексій Гончарук у своєму каналі в "Телеграм". 

"Реформа ринку праці — 1 000 000 нових робочих місць за 5 років і пошук нової роботи за 2 місяці. Уряд схвалив законопроект про працю", – написав він.

За словами очільника уряду, закон передбачає "збереження та розширення соціальних прав працівників, збільшення кількості легальних робочих місць, рівні можливості для чоловіків і жінок у сфері праці, підвищення доходів працівників по всій Україні, гармонізація українського законодавства з європейським" 

Новий документ на засіданні уряду презентував міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов. Очільник відомства нагадав, що наразі в Україні працює Трудовий кодекс 1971 року. При цьому він не захищає права багатьох категорій людей – зокрема, працівників на аутсорсі, трудових мігрантів, працюючих пенсіонерів тощо. 

За його словами, при цьому кодекс зберігає фундаментальні соціальні гарантії. 

"Зокрема, гарантується, що зарплата буде не менше мінімальної. Якщо зараз оплата може бути не повністю в грощах, новим документом це забороняється. Гарантуються оплачені лікарняні і відпустка тривалістю 24 дні, збереження робочого місця у зв'язку з пологами і доглядом за дитиною, у зв'язку з військовою службою, надає гарантії безпеки на робочому місці", – стверджує міністр. 

Основою робочих відносин буде трудовий договір, в якому сторони мають прописати усі умови співробітництва. В тому числі, різні види договорів допоможуть вивести з тіні зарплати. 

Depo.ua аналізував ключові пункти з нового законопроекту, які можуть істотно вплинути на життя українців. Зазначимо, що, попри публічну обіцянку пана Милованова оприлюднити текст документу зразу після презентації, на момент написання матеріалу він так і не з'явився. Тому ми спиралися, власне, на матеріали презентації і одну з редакцій законопроекту, основні норми якої збігаються з озвученими міністром.  

Договори на будь-який смак

Отже, аби привести законодавство у відповідність до сучасних реалій, розробники документу передбачили різні різновиди трудових контрактів. Так, трудовий договір може бути:

- безстроковим;

- строковим (на термін до п'яти років); 

- короткостроковим; 

- сезонним;

-  з нефіксованим робочим часом (працівник виконує роботу, коли та з'являється, має право відмовитися, якщо дізнався про наявність роботи із порушенням визначених договором строків, а зарплата виплачується за фактично відпрацьований час); 

- учнівським (учень поєднує виконання робочих обов'язків з навчанням на робочому місці; такий договір укладається на термін не більше, ніж півроку; за неповнолітнім працівником закріплюється наставник); 

- з домашнім працівником (при використанні домашньої роботи для обслуговування  господарства, сім'ї). 

Працівник має право укладати трудові договори з одним або одночасно декількома роботодавцями, якщо інше не передбачене трудовим договором. 

Для пояснення необхідності такої кількості різновидів, Милованов наводить приклади з життя. Зокрема, якщо раніше будівельник наймався на роботу, яка тривала короткий термін (припустимо, менше трьох місяців), він працював нелегально, і працедавець не ніс жодної відповідальності за умови праці та своєчасні виплати. Втім, з новим кодексом така проблема відпадає, адже можна укласти тимчасовий договір, в якому юридично закріпити всі нюанси. 

Проти дискримінації

Частина нового документу присвячена протидії дискримінації. Зокрема, у законопроекті прописано, що забороняється обмеження прав працівників в залежності від раси, кольору шкіри, гендерної ідентичності, сексуальної орієнтації, стану здоров'я, інвалідності тощо.

Забороняється економічний та психологічний тиск, цькування, висміювання, наклеп, ізоляція, приниження гідності, створення образливої атмосфери (...), нерівномірний розподіл навантаження між працівниками, нерівномірна оплата праці за аналогічну працю. 

Зазначимо, що норми адекватні і абсолютно європейські, втім, в українських реаліях (а подекуди, і у загальноєвропейських) довести наявність "образливої атмосфери", зазвичай, вельми проблематично. 

З новим законом стає простіше суміщати роботу і материнство. Зокрема, документ зобов'язує роботодавців надавати жінкам, які виховують дітей віком до 1,5 років, перерви кожні три години, аби ті могли погодувати немовлят. Якщо дитинча одне, тривалість перерви – півгодини. Якщо ж двоє і більше, то година. І хоча наразі наявність ясел в українських компаніях, – радше екзотика, а за півгодини додому не добігти, на майбутнє така норма може видатися дуже потрібною.  Та й зараз нянечка або інший член родини може приносити немовля до мами. 

Передбачена і толерантність до людей різних віросповідань. Зокрема, за поданням нехристиянських релігійних громад, людина може взяти до трьох вихідних днів у важливе для своєї віри свято (на християнські свята в Україні офіційні вихідні, – ред.). Щоправда, потім ці дні доведеться відпрацювати. 

Причини для звільнення

Без жодних проблем розірвати трудовий договір роботодавець може, якщо працівник порушує його умови  більше двох разів за 180 днів. Також причина для розторгнення – непоява працівника на роботі понад 150 днів за рік через тимчасову непрацездатність.  Розпрощатися можна, і якщо працівник не з'являється на роботі понад 10 робочих днів поспіль, не інформуючи про причини. 

Втім, тепер у роботавця з'являється можливість просто звільнити робітника без пояснень. Власне, це той самий момент, через який вже зламалася не одна пара списів. Бо ж тепер впертися у "Я чудово працюю, і ви не маєте права мене звільнити" буде нереально. І тут ситуація двояка. Якщо з одного боку, співпраця у антипатії неефективна, з іншого, впевненості у завтрашньому дні у багатьох українців дещо поменшає. 

Вирішивши попрощатися, роботодавець повинен просто попередити працівника за визначений законом термін. Власне, термін варіюється від 15 днів (для тих, хто працював менше півроку) до 90 днів (для тих, хто працював понад 10 років). Якщо компанія хоче позбутися працівника швидше, вона має право відбутися грошовою компенсацією за кожен скорочений день. 

Цікаво, що, згідно з зазначеною редакцією документа, для працівника, який вирішив піти з підприємства, зберігається норма з попереднього закону – він має попередити роботодавця не менше, ніж за два тижні. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme