Rzeczpospolita: Зеленський закрив канали Медведчука, щоб відволікти українців від "вагнергейту"

Офіс президента очікує виникнення великого скандалу через так званий "вагнергейт", тому намагається переключити увагу суспільства на інші теми. Саме з цим пов’язане і закриття телеканалів, пов'язаних з проросійським політиком Віктором Медведчуком

Редактор стрічки новин
Rzeczpospolita: Зеленський закрив канали…

Про це йдеться у статті впливового польського видання Rzeczpospolita "У Києві шукають "крота" серед високопосадовців", передає Depo.ua.

"Влада заявляє, що це державна таємниця, і не розголошує жодних подробиць. Але, схоже, вони готуються до якогось скандалу, постійно намагаючись відволікти від нього. Імовірно, саме тому в Києві було прийнято рішення так швидко закрити проросійські телеканали", – сказав виданню  експерт з безпеки Київського центру Разумкова Олексій Мельник.

Газета нагадує, що протягом останніх років українська військова розвідка та СБУ розшукували та виманювали найманців приватної військової компанії "Вагнер", яка вважається "секретною зброєю" російської військової розвідки (ГРУ). Найманці з цієї групи беруть участь у різних операціях у багатьох країнах світу: в Україні, Сирії, Африці та навіть Латинській Америці. Результатом роботи українських служб стало затримання у липні минулого року групи з понад 30 російських найманців було доручено охороняти нафтопереробний завод у Венесуелі. Вони мали летіти через Мінськ до Стамбула, а звідти до Каракасу. Вони не підозрювали, що літак, як планували українці, повинен був здійснити аварійну посадку в Києві, пише польське видання.

Таким чином, були б затримані кілька десятків відповідальних, серед іншого, за злочини на Донбасі та збиття малайзійського пасажирського літака MH17 у 2014 році. Польська газета зазначає, що справу не тільки можна було подати до українського суду, але й до міжнародного трибуналу в Гаазі. Однак їх затримали білоруські служби і передали росіянам. Подробиці цієї загадкової операції незабаром розкриє Bellingcat. Найближчими тижнями міжнародна група журналістів-розслідувачів представить документальний фільм, який може спричинити "справжній землетрус в Києві".

Як пише польська газета з посиланням на українські ЗМІ, що в офісі Зеленського завівся "кріт", який в останню хвилину передав інформацію про спецоперацію щодо затримання "вагнерівців" росіянам.

Провідний журналіст Bellingcat Христо Грозєв розповів про розслідування в інтерв'ю "Гордону". За його словами, операція українських служб щодо затримання "вагнерівців" була блискучою – їм вдалося заплутати не лише ГРУ, але і Федеральну службу безпеки Росії, і заманити "вагнерців" у Білорусь.

Однак, за словами Грозєва, в останній момент, безпосередньо перед від'їздом найманців з Мінська до Стамбула, офіс президента України Володимира Зеленського вирішив призупинити операцію на кілька днів, і цей поворот призвів до провалу всієї справи. Розслідувач також припустив, що Сполучені Штати, Ізраїль та Туреччина співпрацювали з українськими службами того часу.

Польське видання нагадує, що автор розслідування про "вагнергейт" Грозєв був співавтором кількох гучних розслідувань Bellingcat. Зокрема, про збиття росіянами малайзійського літака на Донбасі, про отруєння Сергія Скрипаля у Великій Британії, а нещодавно разом з Олексієм Навальним він викрив співробітників ФСБ, які отруїли російського опозиціонера, а також він був співавтором фільм про палац Путіна на Чорному морі.

"Вагнергейт": що відомо про фільм Bellingcat

Раніше повідомлялося, що перша частина фільму Bellingcat має вийти у березні 2021 року. Керівник проекту Христо Грозєв заявляв також, що розслідувачі виявили докази того, що спецоперацію із затримання "вагнерівців" організовувала Служби безпеки України.

11 березня головний редактор видання "Цензор.нет" Юрій Бутусов, а також народний депутат від "Європейської Солідарності" Олексій Гончаренко повідомили, що Христо Грозєв 10 березня провів у Києві зйомки для фільму про обставини зриву операції щодо ПВК "Вагнер".

За словами Бутусова, Грозєву телефонував глава Офісу президента Андрій Єрмак, і сам "запропонував зустрітися й попросив записати для фільму інтерв'ю з державними діячами, які представлять у фільмі позицію Офісу президента в цій справі".

Також Бутусов повідомляв, що Грозєв записав інтерв’ю з агентами НАБУ, високопосадовцями Міністерства оборони та п’ятим президентом Петром Порошенком.

Водночас в Офісі президента спростували інформацію, що до них приїжджали розслідувачі з Bellingcat, аби взяти коментар для свого фільму.

Журналіст Дмитро Гордон повідомив, що фільм-розслідування Bellingcat про зірвану спецоперацію з затримання "вагнерівців" має вийти 15 березня. Однак згодом він повідомив, що публікацію розслідування Bellingcat перенесли на квітень. За даними журналіста, фільм вийде орієнтовно 5 квітня. 

Засновник Bellingcat Еліот Хіггінс у своєму Twitter 14 березня заявив, що жодного дедлайну (конкретної дати випуску) розслідування щодо "Вагнергейту" немає. За його словами, фільм можуть презентувати лише після завершення відповідного журналістського розслідування, яке й досі триває. 

Нагадаємо, 2 лютого президент Володимир Зеленський своїм указом увів у дію рішення РНБО, яке на 5 років заборонило діяльність телеканалів, пов'язаних із Віктором Медведчуком – "112 Україна", Newsone та ZIK. Крім телеканалів, під санкції потрапив нардеп Тарас Козак, який є їхнім формальним кінцевим бенефіціаром.

Читайте також: У пошуках зрадника: Ким пожертвує Зеленський після фільму Bellingcat про "вагнерівців"

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme