У пошуках зрадника: Ким пожертвує Зеленський після фільму Bellingcat про "вагнерівців"

З наближенням дати оприлюднення фільму про "вагнергейт" всі сторони, поінформовані щодо перипетій цієї справи, висувають свої версії стосовно винуватця провалу. Ймовірно, в цю гру невдовзі включиться і Офіс президента

Журналіст відділу «Світ»
У пошуках зрадника: Ким пожертвує Зеленс…

Історія з "вагнергейтом", зривом операції із затримання російських найманців, який трапився, ймовірно, через витік інформації, спричинений вищими посадовцями України, схоже, рухається до фіналу – хоч і трохи заплутаним шляхом.

Зокрема, сьогодні побачила світ розмова Дмитра Гордона з Юрієм Бутусовим. Ключовою новиною якої, вочевидь, був той факт, що фільм із результатами розслідування Bellingcat буде оприлюднено 5 квітня.

Іншою цікавою новиною, яку можна засвоїти з тієї розмови, став факт, що до України прилітав журналіст-розслідувач Bellingcat Христо Грозєв. Його ніби як запросили з Офісу президента, пообіцявши можливість поспілкуватися з причетними до спецоперації офіцерами. Після чого, буцімто, "кинули", не запросивши на зустріч та ігноруючи його дзвінки. Роздратований журналіст записав низку інтерв'ю із тими персонажами, які, на відміну від посадовців з Офісу президента, говорити погодилися. Серед них були офіцери головного управління Військової розвідки, заступник комітету ВР з оборони Михайло Забродський, та Петро Порошенко. Так воно все було насправді, чи, може, трохи інакше – не так вже й важливо.

Суть, схоже, полягає в тому, що прем'єра фільму Bellingcat таки наближається. Спростувати його і оголосити журналістів-розслідувачів "фейкоробами" Банковій буде дуже складно. Оскільки, висловивши публічні сумніви у правдивості чи компетентності Bellingcat та Грозєва, українська влада автоматично поставить під сумнів і результати розслідування, яке та ж група здійснила стосовно рейсу MH17, збитого російськими військовослужбовцями на Донбасі. На це Зеленський навряд чи піде.

Натомість, якщо результати фільму-розслідування Києву доведеться взяти до уваги, це означатиме як мінімум необхідність дати згоду вже на кримінальне розслідування передачі інформації про спецоперації проти "вагнерівців" білоруським чи російським спецслужбам. Простіше кажучи, на розслідування державної зради когось із вищих українських посадовців. Можна не сумніватися в тому, що подібне розслідування буде довгим і непростим. І навряд чи закінчиться блискучим результатом. Але навіть для демонстративного слідчого процесу потрібні фігуранти. Які будуть відсторонені від виконання зобов'язань – можливо, на роки.

І зараз всі публічні та політичні персонажі, близькі до цієї історії, як в класичному англійському детективі, потроху висловлюють свої припущення стосовно того, хто саме може виконати роль найбільш вірогідного винуватця в цій історії.

В цих здогадах є чимало спільного. Зокрема, той факт, що чинний президент України повів себе неправильно, оскільки дозволив "відкласти" операцію. Але інформацію в Білорусь чи, тим паче, Росію він не передавав.

Гордон, демонструючи свою підтримку такої версії, навіть розмову із Бутусовим назвав "Зеленський не зрозумів, що відбувалося". Інший спікер, який любить висловлюватися на цю тему, дипломат Роман Безсмертний, також активно стверджує, що найбільшою помилкою президента була виключно згода на відтермінування операції, яке першопочатково запропонував очільник офісу Єрмак.

А от стосовно винуватця "зливу" інформації вже виникають суперечки. Оскільки як Гордон, так і Бутусов вважають, що на цю роль ідеально пасує заступник секретаря РНБО Руслан Демченко. А от Безсмертний схильний стверджувати, що на контакт з Лукашенком вийшов керівник ОПУ Єрмак.

Втім, якою б не була істина, її мало би встановлювати незалежна й авторитетна слідча група. Створити яку буде вкрай непросто – оскільки більшість ймовірних кандидатів до складу такої групи матимуть надто очевидний особистий політичний інтерес у цій справі. А на разі очевидним є одне. Фільм про зрив операції, скоріше за все, вийде. Адміністрації Зеленського не вдасться його проігнорувати. І якщо "винними" не призначать самих журналістів-розслідувачів, то доведеться шукати найбільш ймовірних кандидатів серед учасників того злощасного засідання. Тому цікаве обговорення стосовно того, чия вина була в тій ситуації найбільшою, невдовзі може переміститись з розмов журналістів на наради в президентському офісі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme