Розкол, Філарет та Зеленський: Що відбувається в ПЦУ

Після поразки Петра Порошенка на президентських виборах новостворена українська незалежна церква втратила гарантовану підтримку лідера держави. А патріарх Філарет пішов на відкритий конфлікт із предстоятелем ПЦУ Епіфанієм

Розкол, Філарет та Зеленський: Що відбув…

Сьогодні у Володимирському соборі має відбутися "братська зустріч". Патріарх Філарет ще 8 травня розіслав запрошення владикам УПЦ КП (які влилися в ПЦУ) приїхати і вшанувати пам'ять священномученика Макарія, митрополита Київського. Планується всеношна, Божественна Літургія та "братнє спілкування в ім'я утвердження єдності нашої Святої Української Православної Церкви, яка отримала довгоочікуваний Томос про автокефалію". Предстоятеля ПЦУ Епіфанія на зустріч не покликали. Більше того, запрошення владикам надходить від "Української православної церкви" замість офіційної "Православної церкви України". Ще й на бланках УПЦ КП, яка вже не має існувати - про саморозпуск заявили 15 грудня 2018-го перед Об'єднавчим собором - є ж ПЦУ.

От тільки патріарх Філарет вважає, що припинити існування УПЦ Київського патріархату може лише той, хто її створив, натякаючи на себе. 9 травня відповідну заяву він зробив ТСН. Та і Об'єднавчий собор взагалі "був не наш", каже Філарет: "То був собор Константинопольського патріархату. Тому на цьому соборі не я був головним, а представник Вселенського патріарха. Тому це не наш собор, а Константинопольської церкви".

Що не влаштовує Філарета? І чи заберуть Томос

Патріарх Філарет вважається ідеологом створення ПЦУ, навіть отримав звання Героя України, публічно підтримував створення незалежної української церкви та отримання Томоса. І коли стало зрозуміло, що у Варфоломія в Константинополі не дуже хочуть бачити предстоятелем новоствореної ПЦУ Філарета (про це говорили експерти релігієзнавці в різних ЗМІ), а також не дуже полюбляли його в проукраїнському крилі УПЦ МП, він відступив. Президенту Петру Порошенку вдалося домовитися з патріархом, і той підтримував свою праву руку Епіфанія, якого обрали предстоятелем ПЦУ на Об'єднавчому соборі. Але Філарет зазначає, що з Епіфанієм буцімто існувала домовленість, за якою керувати ПЦУ він буде лише формально, а реальну владу мав зберегти саме Філарет. Мовляв, Епіфаній мав відповідати лише за зв'язки ПЦУ з іншими помісними церквами. Але домовленість не була виконана.

"Тому що порушено все, про що ми домовилися і що прийняв Архієрейський собор. Пішли шляхом неправди. Претензії (до Епіфанія, – ред.), що він повинен співпрацювати зі мною як з патріархом. А він за всі 4 або 5 місяців жодного разу зі мною не служив. І не спілкується. Кожен день потрібно керувати церквою. Через те, що спілкування немає, а воно повинно бути, через це церква розділилася. І зараз моє завдання як патріарха зберегти Київський Патріархат, зберегти українську церкву", - каже Філарет.

Ще раніше Філарет в інтерв'ю розповідав, що заслуга Порошенка в створенні незалежної церкви безумовно є, але її б не було, якби не існувало Київського патріархату. Який існував, звісно ж, завдяки Філарету. 

Як пише для ДС Катерина Щоткіна, у Філарета є низка претензій. "Те, що патріарх Філарет був незадоволений грецьким компромісом, він ніколи і не приховував. Його не влаштовує назва - він вважав за краще б відразу і без натяків "відняти" її в УПЦ МП. Його не влаштовує Статут - демократію, розумієш, розвели, скасували "митрополітбюро". Його не влаштовує статус української церкви - митрополія, а не патріархат. Але, головне, його не влаштовує те, що главою церкви виявився не він. І не тільки де-юре, як він припускав, а й де-факто. Нового митрополита охоче підтримали не тільки привладні кола - єпископи готові демонструвати лояльність саме Епіфанію. Скажемо прямо, патріарх Філарет вмів тримати персонал в узді, але хто візьметься стверджувати, що персонал був від цього в захваті? Однак частина привілейованого "персоналу" така ситуація цілком влаштовувала. І в нинішній ПЦУ ще досить УПЦ КП, на яку патріарх Філарет може спертися. Імовірно, зустріч 14 травня - перевірка лояльності. Після цієї зустрічі (і за її результатами) можлива друга частина, також заявлена ​​патріархом в ЗМІ - проведення Помісного собору, на якому буде переглянутий прийнятий від греків Статут ПЦУ. Основні вектори змін патріарх також декларує відкрито, і в контексті подій це можна вважати його передвиборною програмою: зміна статусу церкви з митрополії на патріархат, зміна назви (ПЦУ на УПЦ), зміна принципу організації Синоду - повернення до постійного членства замість грецької моделі річної ротації , - і те, про що патріарх не говорить відкрито, але що читається між рядків - повернення влади в церкві "законному власникові". Йому". 

На питання, чи допускає Філарет розкол в ПЦУ він нещодавно відповів прямо: "Допускаю. Але ми створимо єдину церкву". 

Епіфаній на ініціативу Філарета відповів спокійно, хоча і натякнув, що ПЦУ може втратити Томос. 

"Говорити зараз про якесь повернення недоречно. Ми повинні говорити про наше майбутнє, про нашу єдність. Тому що в майбутньому ми повинні ще багато зробити для того, щоб ця Церква була визнана з боку інших Помісних Православних Церков. Якщо ми повертаємося в минуле - автоматично це шлях в нікуди, це шлях в ізоляцію, це повернення до того стану, в якому ми перебували до 11 жовтня, до відповідних рішень з боку Константинопольського патріархату", - зазначив предстоятель ПЦУ. 

Безперечно, під поверненням Епіфаній має на увазі ідею реанімувати Київський патріархат і відійти від "чужої для нас" грецької моделі заради "орієнтування на ту, яка діє в РПЦ". Йдеться про патріархат замість митрополії. 

І в цій історії потрібно нагадати один важливий момент: текст Томоса дублює принципові положення Статуту ПЦУ. Відповідно, перегляд і зміна Статуту зроблять Томос неактуальним. Константинополь може відкликати його. 

Такий сценарій дуже вигідний РПЦ та її філіалу - РПЦ (У) або ж УПЦ МП. Конфлікт між Філаретом та Епіфанієм як мінімум пригальмує перехід в ПЦУ парафій МП, яких на середину квітня відбулося вже понад 500. А відкликання Томосу наблизить "хрест" на існуванні ПЦУ.

А що Зеленський

Після перемоги на президентських виборах Володимир Зеленський зустрічався з усіма релігійними лідерами - з Епіфанієм, Онуфрієм, Філаретом та іншими. Перед патріархом Філаретом він навіть вибачився за жарти про "термос" у часи "Кварталу". Принаймні, про це розповідає сам патріарх. А кульмінацією зустрічі став миротворчий ролик Зеленського з представниками релігійних конфесій України, де вони говорять про послання миру на Донбас і в Крим. От тільки в ролику нема Епіфанія. Як писали BBC, предстоятель ПЦУ сам відмовився зніматися через текст, який він мав озвучити у ролику: "говорити потрібно не мовою гармат". 

До речі, Володимир Зеленський таке враження підтримував Філарета ще до обрання президентом. Наприклад, на дебатах з Порошенком, коли Томос ставив у заслугу саме патріарху. Окрім цього, Зеленський і його радники вже мислять категоріями парламентських виборів і координації влади. Церква в українському суспільстві - досить важлива річ саме для консолідації суспільства і все тієї ж влади. 

Створення ПЦУ було справді політичним проектом Петра Порошенка, завдяки якому він хотів отримати більше голосів на виборах. І попри важливість для української держави сьогодні, ПЦУ і молодий предстоятель Епіфаній в очах людей асоціюються саме з Петром Олексійовичем. Хоча останній, за чутками, бачив на посаді предстоятеля конкурента Епіфанія на Об'єднавчому соборі, митрополита Вінницького і Барського Симеона.

Порошенко ж збирається йти на парламентські вибори з оновленою "Солідарністю" і скласти конкуренцію "Слузі народу" коміка-президента. Більше того, Порошенко публічно обіцяв прихильникам повернутися на Банкову. Наскільки б нереальним цей сценарій не виглядав сьогодні, Зеленському досить вигідно вибити з рук Порошенка церковну карту.

Судячи за все, Зеленському байдуже ПЦУ чи УПЦ КП - він просто не заважатиме і публічно не підтримуватиме нікого в конфлікті Філарета та Епіфанія. От тільки ПЦУ в момент становлення була необхідна саме підтримка президента. Бо головним вигодонабувачем від розколу в ПЦУ і можливого відкликання Томосу в його результаті стане саме РПЦ. Філарет в цій історії бореться за особисту владу і демонструє, що його образили. Чи вийде в нього розколоти ПЦУ покаже в тому числі й сьогоднішнє зібрання. Відсутність на ньому великої кількості владикозначатиме недостатність підтримки патріарха, що цілком може поставити хрест на його планах повернути владу. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme