Роману Трубі – "труба": Як Зеленський "перезавантажить" ДБР

Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності підтримав правку до законопроєкту про перезапуск Державного бюро розслідувань, а сьогодні нардепи у Верховній Раді під час обговорення дали цій правці "зелене світло"

Роману Трубі – "труба": Як Зеленський "п…

Цього тижня Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності розглядав законопроєкт 2116 "Про внесення змін до Закону України "Про Державне бюро розслідувань", а саме поправку до нього №320, яка передбачає перезапуск ДБР. 

В ній йдеться, що повноваження директора ДБР і його заступників припиняються достроково у випадку ухвалення відповідного закону про "бюро" у ВР. "Ми зараз фактично змінюємо структуру органу. Він буде одним з найвпливовіших правоохоронних органів у країні. Коли ми повністю змінюємо функціонал і вплив ДБР, надаємо йому більші повноваження, то маємо і перезапустити керівництво", - сказала член комітету, депутат від партії "Голос" Олександра Устінова.

У той же час голова ДБР Роман Труба, який був присутній на комітеті, висловлювався проти цієї поправки. Мовляв, її проштовхують високопосадовці, які є фігурантами розслідувань "бюро". 

"Чи не подобається робота ДБР? Так, не подобається тим, кому оголошено підозру і кому буде оголошено підозру. Петро Порошенко чекає моменту, коли буде звільнений директор Державного бюро розслідувань. Коли хтось хоче, щоб саме за це звільняли керівництво ДБР, то він умисно чи не умисно стає на бік тих високопосадовців. Це саме в той момент, коли у майбутньому будуть гарячі підозри", – зазначив він.

Крім того, парламентський комітет підтримав правку, яка передбачає утворення конкурсної комісії з обрання керівництва ДБР та переведення слідчих і прокурорів у справах Майдану з Генпрокуратури до ДБР без конкурсу.

Після цього члени комітету проголосували за включення законопроєкту № 2116 "Про внесення змін до Закону України "Про Державне бюро розслідувань" до другого читання за основу та в цілому. Розгляд законопроєкту у ВР перенесли, втім сьогодні депутати проголосували за поправку щодо зміни голови органу. "За" були 259 депутатів. 

Що буде з ДБР

Якщо Верховна Рада ухвалить законопроєкт про "бюро" в другому читанні, то для очільника органу настануть гарні часи. Його повноваження всередині відомства збільшаться. Очільник ДБР зможе одноосібно керувати відомством і не ділитися повноваженнями із власними заступниками. У нинішніх умовах за законом очільник ДБР Труба був змушений погоджувати свої рішення із заступниками, з якими у нього був конфлікт. Якщо ж законопроєкт ухвалять, то очільник ДБР зможе самостійно призначати та звільняти першого заступника і двох заступників.

От тільки правка №320 якраз дає змогу перезапустити керівництво органу. Тому майбутнє Труби в ДБР підвішене і, швидше за все, у відомства незабаром буде новий очільник. Та про це ми напишемо далі. Зараз же варто розібратися, як зміниться ДБР в майбутньому. 

Якщо сьогодні ДБР є органом виконавчої влади у державний правоохоронний орган. Це досить важливий момент, оскільки таке рішення означатиме, що законодавство, яке поширюється органи виконавчої влади більше не стосуватиметься "бюро". 

Проте, позитивчик є не тільки для головного українського "ФБРівця". Президент України за новим законом збільшить вплив на орган. Оскільки керівник ДБР призначатиметься головою держави, хоч і за поданням комісії після проведення конкурсу, а також звільнятиметься президентом за наявності підстав . Також Рада громадського контролю при бюро затверджується президентом, а це означає, що там швидше за все будуть люди нашого "першого". Варто нагадати, що окрім заступників у Труби був конфлікт якраз із Радою громадського контролю, а також із підрозділом внутрішнього контролю. За новим законодавством директор "бюро" зможе самостійно формувати цей підрозділ, а також весь апарат. При цьому територіальні органи ДБР перетворюються на територіальні управління, яких буде не більше 10 (замість 7, як зараз): "Для забезпечення виконання завдань Державного бюро розслідувань його Директор утворює своїм рішенням не більше десяти територіальних управлінь, діяльність яких поширюється на одну чи декілька областей, Автономну Республіку Крим, міста Київ і Севастополь, а також визначає їх місцезнаходження, структуру та штатну чисельність".

Між іншим, чисельність ДБР тепер визначатиме Кабмін за поданням директора ДБР. зараз же кінцева чисельність становить 1500 чоловік. 

Замість Секретаріату Кабміна роботою конкурсної комісії за новим законодавством має займатися ДБР. До складу Конкурсної комісії входять: три особи, визначені Президентом України за результатами відкритого конкурсу; три особи, визначені Кабінетом Міністрів України на підставі пропозицій міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання і протидії корупції відповідно до міжнародних договорів України. Якщо ДБР контролює роботу комісії, то це означатиме, що її контролюватиме сам директор. 

Важливо, що призначення на посади у Державному бюро розслідувань, крім посади Директора Державного бюро розслідувань, першого заступника Директора Державного бюро розслідувань, заступників Директора Державного бюро розслідувань та посад працівників апарату Директора Державного бюро розслідувань, здійснюється за результатами відкритих конкурсів, що проводяться конкурсними комісіями з проведення конкурсів на зайняття посад працівників Державного бюро розслідувань, або у порядку переведення. 

Потрібно розуміти, що нове законодавство централізує владу в самому ДБР його директора. Який буде звітувати особисто перед президентом. 

Таким чином, Володимир Зеленський зможе отримати владу над цим органом. 

Що буде з Трубою

Як вже зазначалося вище, ухваливши поправку №320 влада прибрала труднощі з можливим звільненням Труби та його заступників. 

Не так давно Володимир Зеленський проводив зустріч із очільником САП Холодницьким і керівником НАБУ Ситником. Тоді ще всі дивувалися, мовляв, чому на зустріч не покликали Трубу. Справа в тому, що в кулуарах подейкують, що Зеленський незадоволений роботою ДБР. "Бюро" не забезпечило гучних посадок. Той самий Пашинський, який отримав підозру від ДБР, опинився під арештом не за корупцію, а через стрілянину по Хімікусу. Справи проти Порошенка, в яких той проходить свідком, не рухаються. А остання гучна історія з "бракованими бронежилетами генерала Марченка" взагалі стала скандалом. 

Якщо говорити про Порошенка, то справи проти нього, швидше за все, не сильно і цікавлять Зеленського, оскільки несуть загрозу критики заходу. Натомість юрист Андрій Портнов, вплив якого у ДБР вважають серйозним, а також Ігор Коломойський дуже зацікавлені в розслідуваннях проти п'ятого президента. 

В той же час Зеленському навпаки не треба, щоб на ДБР впливав саме Портнов. Тому новий закон допоможе президенту вирішити задачу із позбавленням "влади" юриста над органом. І в цій історії майбутнє Труби, схоже, таки вирішене. Хіба він погодиться стати своєрідним Бакановим 2.0. 

 

 

 

 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme