Тривожні рейтинги влади: Кого Зеленський перезавантажить першим – уряд, Раду чи себе

Учора було презентовано одразу два соцопитування: Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) та групи "Рейтинг". Обидва підтвердили тенденцію до швидкого зниження рівня довіри до президента Володимира Зеленського та пропрезидентської партії "Слуга народу"

Політичний оглядач
Тривожні рейтинги влади: Кого Зеленський…

Читайте також: Причини та можливі наслідки падіння рейтингів

Як змінилися рейтинги Зеленського, Порошенка, Бойка і Тимошенко

Згідно з опитуванням КМІС, порівняно з грудневим зрізом суспільних настроїв, коли рейтинг Зеленського серед тих, хто визначився з вибором, становив 27%, у січні він просів до 22,1%. Друге і третє місця з мінімальною різницею посідають Петро Порошенко (за місяць рейтинг не змінився – 13,7%) та Юрій Бойко (він втратив більше відсотка – було 14,7%, стало 13,5%). А от Юлія Тимошенко суттєво виросла: з 7,5% у грудні до 11,2% у січні. Як і в попередньому опитуванні, КМІС вніс до опитувальника Віктора Медведчука, рейтинг якого, проте, також упав з 8,7 до 7,9%.

Рейтинг на посаду президеннта за січень 2021

Серед партій у січні, як і в грудні, лідирує "ОПЗЖ", рейтинг проросійської партії зріс із 23,1% до 24,1%. "Слуги" продовжують стрімко падати: 20,9% у грудні, 18,2% у січні. Підросли "ЄС" (зараз у партії Порошенка 15,6%) та "Батьківщина" (10,3%). П’ятивідсотковий бар’єр, якби вибори відбулися в січні, могла б здолати і партія Ігоря Смєшка "Сила і честь". А от "радикали" Олега Ляшка нині - за межами прохідного бар’єру.

Рейтинг партій на виборах, КМІС січень 2021

А от у рейтингу довіри до українських політиків неочікувано намалювався новий лідер – мер Києва Віталій Кличко, який залишив Зеленського на другому місці. Окрім столичного градоначальника високий рівень зростання довіри у Володимира Гройсмана та Юлії Тимошенко. Довіра до Порошенка за місяць трохи зросла, однак показник недовіри до п’ятого президента досі залишається найвищим. З іноземних політиків найменше українці довіряють Володимиру Путіну, однак знайшлося 14,4%, які досі вірять президентові країни-агресора. Найбільше наші співгромадяни вірять Олександрові Лукашенку – 36%. Тобто, навіть більше, аніж Кличку і Зеленському. Тут, як кажуть, без коментарів.

В опитуванні "Рейтингу" лідером серед можливих кандидатів у президенти залишається Зеленський (21,2% від тих, хто визначився з вибором), однак Юрій Бойко скорочує відрив (17,1%). Третім іде Петро Порошенко з 16,4%, четвертою Юлія Тимошенко (12,3%). Згідно з даними цього опитування є гарна новина для Зеленського: у січні він обіграв би у другому турі будь-кого зі своїх суперників. Але є відразу кілька дуже поганих новин для президента та його політсили.

  1.  "ОПЗЖ" перша і в цьому опитуванні, але "слуги" відстали не набагато.
  2. 73% українців вважають, що країна рухається у неправильному напрямку.
  3. 89% підтримують антитарифні акції протесту.
  4. Найгірша - протягом останніх двох місяців підтримка дострокових парламентських виборів зросла з 58 до 63%, президентських – з 39 до 50%, обрання нового Кабміну – з 60 до 62%. Тобто, у суспільстві посилюється запит на позачергове перевантаження влади і "слугам" доведеться його задовольнити. В іншому випадку зростатимуть протестні настрої, якими вміло скористаються опоненти Зеленського. 

 

 

Відставка Шмигаля, дочасні вибори президента чи парламенту: Кого і як може перезавантажити влада

Найпростіший варіант – зміна складу уряду. Однак просто поміняти Дениса Шмигаля на, наприклад, Юрія Вітренка, президентові вже не вдасться. Ми бачили, як Верховна Рада і монобільшість прокочували Вітренка. Уявляєте, скільки доведеться витратити сил і коштів для мотивації депутатів, щоб повністю замінити склад уряду? Або доведеться відмовлятися від монобільшості та створювати коаліцію з "Батьківщиною", яка, судячи із заяв її спікерів, не проти. Про наслідки об'єднання "слуг і "Батьківщини" ми розповідали в одному з попередніх оглядів.

Гірший варіант – дочасні вибори парламенту. З огляду на нинішні рейтинги партії влади, нічого доброго для неї перевибори не принесуть. Більш того, щойно нинішні "слуги" в парламенті зрозуміють, що на Банковій затівають дочасні вибори, вони повністю вийдуть з-під контролю, і тим самим рейтинг "зелених" посиплеться остаточно.

Третій варіант – дочасні президентські вибори восени. Цей сценарій здається нереалістичним, проте якщо темпи падіння рейтингу Зеленського збережуться, то до 2024 року варіант з переобранням може бути геть неактуальним. Зараз деякі експерти прогнозують, що під президентські вибори можуть підігнати референдум, який стане технологією для переобрання Зеленського. Питання лише в тому, коли це буде, і які теми винесуть на референдум. Можуть бути популістські, як от скорочення Ради до 300 депутатів або пожиттєве ув’язнення для корупціонерів. А може бути нова Конституція, яку "напише сам народ", чи суттєві зміни до вже діючої. Наприклад, про перехід держави до президентської форми правління. І в разі позитивного голосування на референдумі можна йти на перевибори, аби керувати з новими, посиленими повноваженнями. Втім це лише прогнози.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme