Рада дала старт судовій реформі

Верховна Рада України схвалила у другому читанні і в цілому президентський законопроект "Про судоустрій і статус суддів"
Depo.Влада
2 червня 2016 12:01
ФОТО: depo.ua

За відповідний законопроект №4734 проголосували 281 народних обранців, передає depo.ua.

"Цим закопроектом підсилюється відповідальність суддів, детально регулюються підстави для їх притягнення до відповідальності і визначаються санкції пропорційні порушенням. Обмежуються суддівський імунітет. Щодо дій, не пов'язаних з функцією правосуддя, суддя прирівнюється до звичайного громадянина", - пояснив заступник голови адміністрації президента України Олексій Філатов, коментуючи документ.

"Створюється новий Верховний суд з новою функцією, новою структурою і новим складом. Судді цього суду будуть набрані за конкурсом", - додав він.

Відповідно до пояснювальної записки, законопроект спрямований на забезпечення незалежності судової влади, підвищення вимог та професійних стандартів до суддівського корпусу, обмеження імунітету суддів до функціонального, оптимізацію системи судоустрою, а також на забезпечення безперервної та ефективної роботи органів судової влади на перехідний період.

Зокрема, йдеться про деполітизацію та забезпечення незалежності судової влади. Так, законопроектом переглянуто порядок призначення суддів на посади та звільнення їх з посад, зокрема, з урахуванням передбаченого проектом змін до Конституції України щодо правосуддя вилучення повноважень політичних органів у питаннях суддівської кар’єри, уточнено і посилено гарантії незалежності суддів.

Повноваження Верховної Ради щодо надання згоди на затримання судді або утримання його під вартою чи арештом до винесення обвинувального вироку судом передається до органу системи правосуддя – Вищої ради правосуддя. "Таким чином, із вказаного процесу усунуто політичну складову", - наголошується у пояснювальній записці.

Серед іншого, у законопроекті йдеться про підвищення вимог та професійних стандартів для суддів. Так, запропоновано зміни щодо статусу судді, зокрема: підвищено вікові та професійні цензи до кандидатів на посаду судді, запроваджено конкурсний принцип призначення судді на посаду, уточнено і посилено гарантії незалежності та недоторканності суддів.

Крім того, у законопроекті розвинуто положення змін до Конституції України щодо впровадження інституту функціонального імунітету судді – замість того, що передбачений чинною Конституцією України у вигляді абсолютного імунітету.

Також йдеться про оптимізацію системи судоустрою з метою забезпечення права особи на справедливий суд, утворення нового Верховного Суду та інших судів. Пропонується спростити систему судоустрою, що створить передумови для розвантаження судів, ефективного розгляду справ у розумні строки. Цю систему складатимуть місцеві суди, апеляційні суди і Верховний Суд. Для розгляду окремих категорій справ в системі судоустрою діятимуть вищі спеціалізовані суди.

Серед іншого, проектом закону передбачено вдосконалення роботи органів суддівського врядування, покращення фінансування суддів та системи правосуддя, оновлення суддівського корпусу та запровадження антикорупційних запобіжників.

Нагадаємо, раніше президент України Петро Порошенко закликав народних депутатів підтримати судову реформу і законопроект "Про судоустрій і статус суддів".