"Фішка" Тимошенко: Яких миротворців "Батьківщина" кликатиме на Донбас

Після молитовного сніданку Юлія Володимирівна збирається на Мюнхенську безпекову конференцію. Цей майданчик вона використає для презентації своєї стратегії миру на Донбасі. 

Політичний оглядач
"Фішка" Тимошенко: Яких миротворців "Бат…

13 лютого в ефірі телеканалу Мураєва і Рабіновича NewsOne Юлія Тимошенко розповіла про розробку міжнародними партнерами нової стратегії миру і про долучення її партії до цієї розробки. За її словами, стратегія включає три етапи: Міжнародна миротворча місія ООН, яка зафіксує та захистить місію ОБСЄ на лінії розмежування усього на декілька тижнів та дозволить демілітаризувати територію; введення міжнародної цивільної адміністрації, яка візьме під свій контроль всю систему управління на окупованій території та встановить дію українських законів; переведення міжнародних миротворчих сил на кордон між Україною і Росією.

"Наша команда "Батьківщини" робитиме все для того, щоб цей план міг реалізуватися і щоб Україна поновила свою цілісність на Сході України, щоб був встановлений реальний мир, а не ілюзія миру", – заявила вона. А ще повідомила про свої переговори щодо створення глобального фонду відбудови та розвитку окупованих територій після їх звільнення. І ключова фраза: план мирного врегулювання буде здійснений, коли на війні перестануть заробляти.

Якою саме бачать миротворчу місію у "Батьківщині" деталізував міністр закордонних справ при Тимошенко Григорій Немиря: миротворчі сили мають бути частиною існуючого процесу під егідою Міжнародної цивільної адміністрації; стабільне перемир'я вимагатиме миротворчих сил, які матимуть повний контроль над зоною конфлікту; для уникнення дублювання та конфліктів у процесі ухвалення рішень має бути одна особа, яка виступатиме в ролі спеціального представника Генерального секретаря ООН і одночасно Голови ОБСЄ для забезпечення максимальної координації між Миротворчими силами з одного боку та між присутньою ОБСЄ з іншого; миротворча місія повинна мати широкий мандат – від забезпечення безпеки для СММ ОБСЄ та Міжнародної цивільної адміністрації до забезпечення розпуску або виведення збройних формувань. В якості миротворців можуть бути фіни або шведи. Рішення про перехід з одного етапу на інший має прийматися Спеціальним представником Генсека ООН у консультаціях з командувачем миротворчих сил та іншими. Для виконання зазначених завдань місія має складатися з 30-40 тисяч військових, а Міжнародна цивільна адміністрація – приблизно з 3-5 тисяч осіб персоналу.

Тепер спробуємо розібратися, про що йдеться. Перше: нам уже пропонували різноманітні "миротворчі" стратегії, які виявилися "прожектерством", до того ж іноді вкрай шкідливим: "план Мореля", "формула Штайнмаєра", "план Пінчука", "план Медведчука" і навіть якогось Килимника, який пропонував повернути Януковича в якості правителя Донбасу. Звідси питання: те, що презентує Тимошенко, є ще чиєюсь позицією, окрім неї?

Може ми й помиляємося, та скоріше за все йдеться про стратегію, розроблену аналітиками "Батьківщини" в якості технології для ефектного старту на президентські вибори. І зараз з цією стратегією Тимошенко буде ходити телеефірами вітчизняних каналів і їздитиме на різноманітні представницькі світові заходи. За планом, в якості без одного року президента України. Саме так вона себе позиціонуватиме.

Другий момент: в оприлюднених пропозиціях нічого нового немає, про формат миротворчої місії йде розмова і без Тимошенко. Зокрема, нещодавно екс-генсеком НАТО та радником Петра Порошенка Расмуссеном були оприлюднені меседжі про 20 тисяч миротворців, зокрема і тих же шведів у контингенті, разом з білорусами і Ко.

У презентованому плані "Батьківщини" ми не побачили пункту, як змусити Путіна погодитися на миротворчу місію, вигідну нам. І взагалі – Росія згадується якось поміж рядків, все мають зробити Київ і миротворці.

Третій момент: Тимошенко пропонує на першому етапі поставити миротворців на лінії розмежування і лише на третьому – забезпечити контроль над усім периметром кордону з РФ. Це при тому, що спецпредставник США Курт Волкер та радник Путіна Владислав Сурков вже майже домовилися про миротворців на українсько-російському кордоні. У цій пропозиції тимошенківців існує величезна небезпека, адже саме таку версію просуває Москва. У Кремлі хочуть за допомогою миротворців на лінії розмежування заморозити конфлікт. Лише наївний або недалекоглядний може погодитися на миротворців не відразу на всій окупованій території. До таких Тимошенко не відноситься. Звідси питання: навіщо у презентованому плані пункт, який влаштовує Росію?

Четвертий момент: у "Батьківщині" констатують очевидне – Мінський формат застарів і не дає рухатися вперед. Але інших форматів без доброї волі Москви не буде. Там ще у 2014 році сформулювали вимоги: особливий статус Донбасу, закріплений у Конституції. Для нас він неприйнятний. Так само, як і миротворці з Білорусі й інших країн ОДКБ, а це просуватиме Росія. Таким чином, скільки б не звучало критики на адресу Мінських угод, інших немає і невідомо, коли будуть. То ж, Тимошенко просто переливає з пустого в порожнє.

Та, схоже, ставка на щось нове і не робиться. Мова про те, що ніхто із серйозних гравців свою стратегію стосовно Донбасу не презентував, а у Тимошенко вона вже є. І тепер Юлія Володимирівна у звичній для неї манері пояснюватиме, що це єдиний можливий варіант для миру. Під нього і гроші дадуть, вона ж із кимось нібито домовляється. І ось тут головний виверт – своїх критиків Тимошенко звинувачуватиме у небажанні припинити війну, на якій ті заробляють. Додаткові рейтингові бали за популізм гарантовані.

Тема війни дуже болюча, тому той, хто першим запропонує життєздатний варіант припинення конфлікту на Сході, отримає бонус ще перед початком виборів. Очевидно, на те і розрахунок. Тимошенко і її соратники постійно повторюватимуть: у них є план і він кращий за президентський про реінтеграцію.

Цього політика завжди відрізняла характерна риса – на кожні вибори у неї була своя "фішка", яка давала можливість перемагати. Потім про неї забували або відкладали в архів і готували щось новеньке. У 2007 році "Батьківщина" йшла на вибори з програмою "Український прорив". Красивий прожект із 12 пунктів, у ньому навіть було про боротьбу з корупцією. Але він не реалізований. Наприкінці 2009 року, у розпал президентської кампанії, уряд Тимошенко не щадячи живота свого боровся зі "свинячим грипом", епідемії якого, як згодом з'ясувалося, не було. На дочасних виборах до ВР восени 2014-го "Батьківщина" зробила ставку на технологію "референдум за вступ до НАТО". Збір підписів, агітація регіонами… До парламенту партія Тимошенко потрапила буквально на кінчиках пальців, і про той референдум зараз не згадують.

У 2015-му, коли йшла кампанія по виборах до місцевих рад, Тимошенко закрутила антитарифну технологію. "Батьківщина" і досі судиться, вимагаючи скасувати підвищені тарифи, але заявляє про це все тихіше і тихіше. А коли в Україні стартувала хвиля виборів до новостворених територіальних громад, у хід пішла близька селянам технологія "ні - продажу землі". У Тимошенко погрожували референдумом щодо заборони продавати землю. Аж до того часу, коли Рада пролонгувала мораторій. Тому неможна виключати, що і запропонована мирна стратегія з тієї ж рубрики: піде в маси, отже, навколо неї вибудовуватимуть план перемоги на президентських виборах, а коли не піде, знайдуть ще якусь технологічну "фішку".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme