Зеленський проти олігархів: Що це буде за війна

Наступного тижня суспільство матиме шанс побачити перший варіант закону по статус олігарха. Таку обіцянку дав на своїй третій щорічній прес-конференції президент Володимир Зеленський

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Зеленський проти олігархів: Що це буде з…
Серіальний президент Голобородько розстрілює депутатів, втілюючи мрію "пересічного українця". Так само зараз президент Зеленський втілює цю мрію, обіцяючи знищити олігархів

Нагадаємо, Зеленський у березні виступив із заявою, в якій схвалив санкції США проти мільярдера Ігоря Коломойського. А невдовзі після цього, 15 квітня, ініціював розробку закону про олігархів.

Критерії для визначення олігархів і способи їх деолігархізації

"Ми детально підходимо до кожної норми цього закону. Закон в принципі готовий, написаний. Він на 100 відсотків готовий, ну майже на 100 відсотків, але ми вважаємо, що є декілька деталей. Я гадаю, що він з'явиться наступного тижня", - сказав глава держави 20 травня.

Чи не найбільш гучна і амбітна його обіцянка за всю вчорашню пресконференцію, – знищити "поняття "зміст" та "вплив" олігархічної системи у нашій країні". "Ми чистимо вертикалі, вибудувані великим бізнесом, назвемо їх так, тому що поки що вони не олігархи, оскільки немає нашого закону", — заявив президент.

Проєкт ініційованого Зеленським закону встановить ознаки приналежності бізнесменів до "класу найбагатших". Хоч раніше перший віцеспікер Ради Руслан Стефанчук говорив про якісь сім критеріїв визначення олігарха, зі слів Зеленського випливає, що ключових критеріїв наразі три: "…вплив на медіа у тому чи іншому вигляді, участь у політичному житті країни, вплив на депутатів та чиновників, міністрів, і третє – це буде сума активів <…> За поєднання всіх цих трьох деталей людина автоматично потрапляє до реєстру олігархів".

Люди, впливи і статки яких вкладатимуться у окреслене законом прокрустове ложе, "отримають квиток під назвою "олігарх" – вони з'являться у спеціальному реєстрі", - насупив брови президент, пригрозивши, що великий бізнес, який втрапить до реєстру, "може втратити значну частину активів, які він має за кордоном". Причому вартість активів за кордоном у цих олігархів знизиться "не завдяки санкціям, а завдяки появі такого поняття, як олігарх, на законодавчому рівні".

Не дуже зрозуміло, яким чином руки українського правосуддя дотягнуться до закордонних юрисдикцій, якщо не буде застосовано навіть санкцій, але, можливо, відповідь на це питання дасть безпосередньо текст законопроєкту.

"Багато чого заборонено" буде олігархам на вітчизняній внутрішньополітичній кухні. Зеленський зазначив, що відповідно до майбутнього закону, їм, зокрема, не дозволять обиратися народними депутатами. Нібито після позбавленого сенсу походу Ріната Ахметова в Раду і зняття депутатської недоторканності хтось із мільярдерів сильно прагне розжитися "корочками" нардепа… Інша річ – вплив на цілі фракції і групи чи їхні частини. Побачимо, яким чином закон зможе обмежити мільярдерів у цьому питанні.

Поки президент каже, що в законі про деолігархізацію "чиновникам, багатьом іншим, включно з президентом, Офісом, з топами влади – не можна буде зустрічатися з <…> великими бізнесменами. А якщо вони зустрічаються, тому що іноді це дуже важливо, то ця зустріч повинна бути публічною. І навіть якщо вони зустрічаються, і ця зустріч не важлива, вона також повинна бути публічною, вони будуть робити звіт про зустрічі".

Нюанс щодо зустрічей виник просто посеред пресконференції, коли Зеленський відбувся відмовками на запитання журналіста про його і його оточення прямі контакти з мільярдерами і їхніми представниками. "Ми розуміємо, де зараз Медведчук, де зараз Коломойський, - сказав Зеленський. - Результат є. А якщо ви його не бачите, то варто стежити за ним, а не за машинами Офісу президента". Нагадаємо, Медведчук зараз перебуває під домашнім арештом, (а міг би в сізо?) за серйозними звинуваченнями у державній зраді, а Коломойський і далі впливає на частину депутатів парламенту, у т.ч. "слуг народу".

Назагал поки скидається на те, що владі йдеться про лагідну чи оксамитову деолігархізацію: заганяти олігархів у глухий кут Банкова не планує, бо не хоче "вбити великий бізнес". "Їм буде надано час, не дуже тривалий, щоб позбавитися всього цього впливу. Ми навіть покажемо їм, яким чином це можна зробити. Глухого кута для них не буде. Це нормальний закон, який поважає великий бізнес", – ліберально запевнив Зеленський.

На відміну від секретаря Ради нацбезпеки Олексія Данілова, кількості олігархів у нашій країні президент називати не став. А от Данілов 11 травня зробив резонансну заяву про 13 осіб, "яких можна з упевненістю віднести до середовища олігархів за тими критеріями, які розраховують у РНБО". Щоправда, не уточнив, про кого персонально йдеться.

За кого візьметься Банкова

Не назвав і Зеленський прізвищ, як не просили журналісти. Запевнивши, що не боїться нікого, він зазначив: точна кількість олігархів в Україні стане відома, коли будуть визначені критерії цього поняття.

Та із заяв і прозорих натяків гаранта можна зрозуміти, кого вже має на увазі лідер країни. По-перше, на пряме запитання – чи побачить країна санкції проти мільярдерів Дмитра Фірташа (перебуває під домашнім арештом у Відні) і Ігоря Коломойського (підсанкційний у США) – президент типу віджартувався: "Ви побачите ще багато всього. Дивіться нас <…> щоп'ятниці". Це сприймається як рекомендація уважно стежити за новинами із засідань Ради нацбезпеки, які відбуваються саме по п’ятницях (зрідка - днем раніше): цей орган на другому році президентства Зеленського став головним ньюзмейкером. Тут, нагадаємо, розробляється і власне сам "антиолігархічний" закон.

По-друге, відповідаючи на запитання журналіста телеканалу Ріната Ахметова, щодо збільшення оподаткування бізнесу, Зеленський заявив: "За рахунок держнадр заробляти 200-300 відсотків ми не дамо". Це "привіт" донецькому олігарху на тлі недавнього схвалення урядом законопроєкту, який охрестили "антиахметівським", бо він збільшує ставки податків і рентних платежів для великого бізнесу, насамперед афільованого з власником донецького "Шахтаря". Документ, який закриває прогалини у Податковому кодексі розміром у 60 млрд грн, що дозволяли великому бізнесу не платити податки в Україні, має бути переданий до Верховної Ради. Серед ключових його положень – підвищення ренти за видобуток залізної руди (майже всі видобувні підприємства належать олігархам), від чого очікують надходження до держбюджету додатково 3 млрд грн щороку. Планується збільшити плату за використання води й лісів, екологічного податку, запровадити акциз на продаж "зеленої" електроенергії, на якій також заробляють мільярдери тощо. Невідомо, чи пройде цей закон чистилище лояльних мільярдерам депутатських "гуртків за інтересами". Але сам факт його розробки вказує на принаймні декларативну готовність влади робити кроки всупереч інтересам олігархату.

Вчора ж Зеленський назвав цей законопроєкт "потужним" і "однією з найважливіших податкових реформ". "Чи не боюсь я, що відповідні підприємства підуть в тінь? Вважаю, що це нечесно, бо залізна руда, надра належать українському народу. І я вважаю, що потрібно збільшувати податок розумно", - сказав президент.

"Я вважаю, що ми почали закінчення цієї епохи. І я точно її закінчу. Надіюсь, що я не залишусь сам на сам з цими групами. Тим не менше, я спокійний і зараз, наприкінці другого року, я себе, дуже гарно почуваю", - так доволі пафосно глава держави підсумував "антиолігархічну" частину своїх заяв, що пролунали на пресконференції. А перед цим він заявив, що не збирається ні з ким домовлятися. "Я людина, яка від природи неспроможна на це", - сказав Зеленський. Цю заяву може бути адресовано як Кличку, по якого говорив Зеленський перед цим пассажем, так і олігархам. Президент змінює правила гри і хоче дати зрозуміти, що іде проти всіх, впевнений в тому, що робить. Він хоче виглядати рішучим і сильним для свого виборця.

Чому Зеленський все це робить 

А от яким він виглядає тепер для олігархів? Як вони зрозуміли його "привіти": як запрошення на переговори і торг, чи вже готуються до спроб конкурентів витіснити їх з політичного і бізнесового полів? Адже не виключено, що під соусом боротьби з олігархами почнеться банальний перерозподіл грошових потоків і влади від "старих" до "нових" облич. Які, на визнання самого Зеленського, "вже встигли постаріти". Або ж олігархів можуть посортувати на "своїх" і "чужих". І лише до останніх застосувати всю обіцяну суворість майбутнього закону і "природну неспроможність" президента домовлятися. На такі висновки наштовхує те, що про одних персон як про олігархів зараз говорить вся країна і влада, а про інших, не менш багатих і впливових, і теж із списку Форбс, – ані пари з вуст.

Читайте більше: Їх буде 13: Чи оголосить Зеленський перевибори після ухвалення закону про олігархів

Як писав Depo.ua, чомусь не згадують про аграрного мільярдера Андрія Веревського, якому приписують контроль над депутатською групою "Довіра" у Верховній Раді, члени якої систематично голосують в унісон із владною монобільшістю. Чи про тих же братів Суркісів, Віталія Хомутинніка, Павла Фукса та інших не менш успішних бізнесменів. Точно не з’являться у списках олігархів впливові в оточенні глави держави постаті: скажімо, брати Шефіри, молодший з яких, Сергій, працює першим помічником президента і, за даними ЗМІ, користується значним впливом на настрої і дії гаранта.

До того ж невідомо, як в обіцяному законі пропишуть механізми обмеження олігархічних впливів і як вони працюватимуть на практиці. Зокрема, чи не засиплять владу позовами особи, яким обмежать право обиратися до органів влади на незрозумілих, неконституційних підставах. 

Цікаво і те, яка доля чекає на підконтрольні олігархам ЗМІ. Тут можна чекати переписування "олігархічних" ЗМІ на третіх осіб і передачу ЗМІ у підконтрольні владі руки (в умовне управління, коли ЗМІ будуть де-факто фінансуватися тими ж олігархами, але в менеджменті з’являться потрібні владі люди). 

Читайте також: Війна проти всіх за абсолютну владу: Яку країну будує Зеленський

Чи є в Зеленського шанси вийти з цієї гри переможцем, адже олігархи відповідатимуть на його "наїзди". Найбільш ризикованим для президента сценарієм буде той, у якому він вирішить, що вже достатньо сильний, аби воювати за владу одночасно з усіма. Шанс на успіх він має, тільки якщо діятиме точково, нешаблонно і швидко, при цьому не станеться нічого, що дуже негативно впливає на рейтинг і ображені олігархи не підуть проти нього єдиним фронтом. Останнє поки виглядає сумнівним, тож у Зеленського є шанси когось перемогти.

Звісно, якщо це не чергова піар-кампанія, мета якої навіть не перерозподіл потоків, а звіт перед західними партнерами і українським виборцем про те, що олігархів в Україні більше нема. ЗМІ вони не контролюють, віддали монопольні бізнеси і законно займаються політикою. Взагалі більше ні на що не впливають. По документах. А в реальності - як в титрах деяких фільмів і шоу: "Жодна тварина при зйомках не постраждала".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme