Президент подав до Ради закон про олігархів: Що в ньому написано

У Верховній Раді нарешті зареєстровано скандальний президентський закон про олігархів, але без самого тексту, тож градус напруги став ще вище

Валя Котик
Журналіст відділу «Життя», редактор відділу «Молодий укроп»
Президент подав до Ради закон про олігар…
Знаменитий мем про пошуки чергового міністра, який сьогодні набуває нової актуальності

Розповідаємо, що відомо про вже зареєстрований проект закону про олігархів станом на зараз. Зазначимо, що текст скоріш за все буде опубліковано вже завтра і це цілком звичайна практика для сайту Верховної Ради.

Законопроект називається "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)", зареєстровано його під №5599. Президент визначив його як невідкладний.

Що про закон про олігархів розповіли у Зеленського

Тримаючи інтригу щодо цього резонансного тексту, Офіс президента опублікував свій коментар. На сайті президента України зазначається, що "Цей документ містить визначення так званих олігархів – осіб, які мають значний вплив у господарському, політичному житті країни, а також контролюють основні сегменти медійного простору". У президента заявляють, що законопроект не порушує основоположних прав людей, які підпадають під визначення олігарха, "а лише визначає коло цих осіб і встановлює правила їхніх прозорих взаємовідносин з представниками влади".

Раніше, аналізуючі все, що відомо про цей законопроект, політичні оглядачі Depo.ua зауважували, що заборона, до прикладу, брати участь в політичному житті країни, є порушенням Конституції України. Є й багато інших спірних моментів, тож скоріш за все особи, названі олігархами, підуть відстоювати свої права в суди. І, маючи дорогих і висококласних адвокатів, виграють.

Закон про олігархів також регламентуватиме зустрічі та інші взаємовідносини представників органів влади з особами, які володіють значними активами. 

При цьому документ має обмежений термін дії – 10 років, і "має стати першим кроком до ліквідації олігархічної системи в Україні, адже на його основі будуть розроблені антитрастові закони, закон про лобізм та інші нормативно-правові акти, що переформатують економічні й суспільні відносини в країні".

Нагадаємо, що раніше редакція ZN.ua роздобула можливий текст законопроекту, з якого стало зрозуміло, що головна його мета - відібрати в олігархів їхні ЗМІ і завести туди своїх людей, щоби отримати вплив на пресу. В ОП швидко заявили, що цей текст - фейковий і в законі буде не так. Втім, можливо текст вирішили змінити, побачивши реакцію суспільства. Але тема віджиму ЗМІ в законопроєкті залишилася, і таке враження, що дійсно є основною його метою.

Принаймні, про віджим якихось бізнесов з ознакою монополії поки ніхто не каже. Тільки про ЗМІ, які треба віддати, щоби вибути зі списку олігархів

Аналіз закону про олігархів

Більше подробиць про закон про олігархів розкрив на своєму телеграм-каналі нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк - він його, скоріш за все, вже прочитав. Наводимо його аналіз цього документу

Закон вводить нові терміни: "бенефіціар" "ЗМІ" та "електронне ЗМІ". Ну і звичайно олігарх - особою, яка має значну економічну або політичну вагу в суспільному житті.
 
Критерії для потрапляння в олігархи
 
• бере участь у політичному житті;
• має значний вплив на засоби масової інформації;
• є кінцевим бенефіціарним власником монополії;
• підтверджена вартість активів особи перевищує один мільйон прожиткових мінімумів (це 2 млрд 270 млн)
 
Участь у політичному житті" означатиме або бути: Президентом України, Головою Верховної Ради України,  Першим заступником та заступником Голови Верховної Ради України, народним депутатом України, Прем'єр-міністром України, Першим віце-прем'єр-міністром України, віце-прем'єр-міністром України, міністром, його першим заступником та заступником; або обіймати посаду у керівних органах політичної партії, та/або фінансувати діяльність політичної партії, політичну агітацію або проведення мітингів чи демонстрацій з політичними вимогами
 
Значний вплив на засоби масової інформації означатиме, що особа є бенефіціаром засобу/засобів масової інформації, та/або є контролером засобу/засобів масової інформації. Якщо продав медіа особі, яка не має  "бездоганну ділову репутацію" також визначатимешся як олігарх.

Визнаватися олігархами громадяни будуть рішенням РНБО. Це рішення ставатиме підставою для включення таких осіб до Реєстру осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів).

Нагадаємо, що раніше ми аналізували список потенційних олігархів
 
Які санкції чекають на олігархів?

Таку особу включають до реєстра олігархів і наступні 10 років їй забороняється:
1) здійснювати внески (прямо або опосередковано через інших осіб) на підтримку політичних партій
2) бути покупцем (бенефіціаром покупця) у процесі приватизації об'єктів великої приватизації.

Ще "ліцензований олігарх" муситиме подавати декларацію в НАЗК та у випадку контакту публічного службовця з ним або його представником, такий службовець зобов'язаний подати декларацію про контакти.

Читайте також: Закон про олігархів знаходиться в руках Коломойського

Чи приймуть закон про олігархів

Наразі існує велика вірогідність того, що ні, бо він не потрібний жодному олігарху, крім, хіба що, Коломойському, якому краще, щоби з ним боролися в Україні, ніж в США. Решта ж скаже своїм нардепам натиснути червону кнопку.

Що тоді? Президент може або лякати нардепів перевиборами, або винести законопроект на референдум. Бо, нагадаємо, народовладдя було однією з головних фішок Зеленського ще на "цукерно-букетному" періоді передвиборчих обіцянок.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme