Прапороносець у білому: Коли папа Франциск закличе путіна до капітуляції

Попри поважний вік і ліві погляди папа Франциск дуже добре орієнтується в тому, як зберегти та примножити свою паству. Отже, його заяви здебільше робляться для країн Глобального Півдня, де сильні позиції католицької церкви

Політичний оглядач
Прапороносець у білому: Коли папа Франци…
Папа Римський Франциск знову оскандалився заявою про війну в Україні

Що сказав Франциск і чи соромно Ватикану

87-річний Хорхе Маріо Бергольйо, він же 266-й папа римський Франциск, порадив Україні мати "відвагу білого прапора". Ця скандальна фраза злетіла з його вуст в інтерв’ю швейцарському телерадіоканалу RSI, інтерв’юером був Лоренцо Бучелла, автор культурологічної програми Cliche. Ми уточнюємо цей момент, оскільки завжди у гучних скандалах важливий контекст, у якому з’явилася та або інша фраза. У програмі Бучелли завжди піднімаються теми "на межі", то ж його гості – переважно італомовні письменники, художники, артисти, режисери і так далі – мають бути готові обговорювати непрості теми. 

Випуск програми, в якій зашкварився папа, був присвячений темі білого кольору добра і світла. І питання про білий прапор Франциску задав журналіст. Звучало воно так: "В Україні є ті, хто просить мужності здатися, білого прапора. Інші кажуть, що це легітимізує сильнішого. Яка Ваша думка?" На це глава Ватикану відповів: "Це одне з тлумачень. Але я вірю, що ті, хто бачать ситуацію, ті, хто думають про людей, хто має сміливість підняти білий прапор і вести переговори, сильніші. І сьогодні про це можна домовитися за допомогою міжнародних сил. "Вести переговори" – сміливе слово. Коли бачиш, що зазнаєш поразки, що справи йдуть не дуже добре, тобі треба мати мужність домовлятися. Вам соромно, та скількома смертями це закінчиться. Вчасно домовляйтесь, шукайте посередників. Сьогодні у війни в Україні є багато бажаючих бути посередниками. Туреччина запропонувала себе в цій якості. Й інші. Не соромтеся вести переговори, поки не сталося гірше". У наступному уточнюючому запитанні журналіста папа розвинув тему: "…Переговори не є капітуляцією. Це мужність не довести країну до самогубства". У своїй відповіді він згадав про свого листа ізраїльтянам. Тобто стосувалася вона українців чи ізраїльтян, невідомо. А от про агресора росію промовчали і журналіст, і його гість.

Програма Бучелли з папою римським була записана раніше і мала з’явитися в ефірі тільки 20 березня. Але на сайті Ватикану текстову версію інтерв’ю опублікували 9 березня. Власне, після появи тексту і вибухнув гучний скандал. Той шматок розмови, який викликав шок, можна переглянути вже й на сайті каналу. Гасити полум’я кинувся речник Ватикану Матео Бруні, але виправдання вийшло так собі. Він перевів стрілки на журналіста, який першим використав символ білого прапора. А далі пояснив: переговори не є капітуляцією, а папа завжди говорив про важливість діалогу проти "божевілля війни". Простіше кажучи, не чіпляйтеся до слів, нічого страшного понтифік не сказав, а попросив для України мати відвагу розпочати переговори. Про росію не обмовився і речник Ватикану.

Як папа Франциск перетворився на улюбленця кремлівської пропаганди

Щойно розпочалося повномасштабне вторгнення путінської орди на нашу територію, папа Франциск закликав світ об’єднатися у молитві за мир в Україні. Спільна велика молитва католиків усього світу відбулася 2 березня 2022 року. Тоді молилися не тільки за українців, а й за навернення росії до Бога, як це просила Фатімська Богородиця у своєму об’явленні у 1917 році. Для католиків ця подія мала величезне духовне значення, адже вона відсилає до іншої події – об’явлення Богородиці у селі Фатіма (Португалія), визнане церквою дивом та одкровенням. Одне з головних послань Богородиці стосувалося навернення росії. Яка перебуває під впливом демонічних сил. 25 березня 2022 р. папа Франциск у базиліці Святого Петра, а інші католики – по всіх континентах, виголосили молитву про звільнення росії від лукавого. Цей захід досі вважається безпрецедентним, оскільки така молитва проводиться дуже рідко.  

Про неї ми нагадали не просто так. До Бога росіяни точно не навернулися, але прихильники версії про чудодійну силу цієї молитви скажуть: звернення до Богородиці допомогло – ворога вибили з Київщини, майже з усієї Харківщини, з правобережжя Херсонщини та з Миколаївщини. Тобто оцінка згаданої події різнитиметься залежно від того, хто, де і в який час її оцінюватиме. Ця заувага дуже важлива, коли йдеться про інші заяви та вчинки папи римського. Після згаданих подій, які об’єднали католицький світ, Франциск наче роздвоївся. Перший молиться за мир в Україні, закликає допомагати українцям зброєю, інакше український народ знову стане мучеником, засуджує путіна за зрив зернової ініціативи, а другий – регулярно підкидає гарні теми російській пропаганді. Як сталося і з "білим прапором".

Два роки тому президент Володимир Зеленський запросив папу Франциска відвідати Україну. У відповідь глава Ватикану заявив: спочатку мусить поїхати до Москви і там зустрітися з путіним. Зрештою ні до Москви, ні до Києва він не приїжджав. Далі роздвоєність папи тільки посилилася. У квітні 2022-го він очолив Хресну ходу за участю двох жінок – з україни та росії. У нас це сприйняли як свідоме прирівнювання жертви й агресора. У серпні того ж року папа спочатку поскаржився, що війна в Україні відволікла увагу від голодуючих Африки, забувши згадати, хто ж цю війну розпочав. За 10 днів назвав фашистку Дар’ю Дугіну, підірвану невідомими дочку путінського мракобіса Олександра Дугіна, "однією із невинних, убитих через війну".

Depo.ua тоді намагався діагностувати, що ж насправді рухає главою Ватикану. За нашими припущеннями, поза "бути над сутичкою" і дія за принципом "і нашим, і вашим" пояснюються тим, що глава римо-католиків меншою мірою орієнтується на українську аудиторію, а значно більшою – на Глобальний Південь. Серед країн, які до нього включені, суттєву частину становлять ті, де позиції католицької церкви сильні. То ж робить він свої заяви про мирні переговори, про Туреччину як посередника, про себе як посередника не тому, що все це можливо, а з міркувань доволі прагматичних: якби країни Глобального Півдня прийшли до спільного знаменника і оголосили росію світовим злом, з Ватикану заклики підняти білий прапор лунали б у бік путіна.     

Що Україні робити з таким папою

Минулі, м’яко кажучи, дивні заяви "намісника Бога на Землі" викликали роздратування і в Україні, і часто у столицях країн-партнерок. Але остання за часом стала особливою дратівливою, адже, як правильно відзначили експерти, зроблена вона в період, коли кремль через максимально можливу кількість рупорів намагається нав’язати світові думку про мирні переговори. Ми далекі від змовницької теорії, що Франциск узгоджує свої слова з Москвою чи є її корисним ідіотом. Радше він та його оточення, котре готує понтифіка до публічних виступів, намагаються втрапити в інформаційні тренди. А про мир зараз говорять багато.

Зі своєю заявою папа, звісно, втрапив у потужний скандал, але жорстко на його висловлювання відреагували лише в одній католицькій державі. Глава МЗС Польщі Радослав Сікорський рекомендував святому отцю для балансу апелювати до путіна, щоб той вивів війська з України. А от якби жорстко відреагували в Римі, Мадриді чи Лісабоні, наступного разу спічрайтери Франциска сто разів подумали б над наслідками таких виловлювань. Поки ж можна і далі в один день плакати за нещасними українцями, а в інший – пропонувати їм капітулювати.

То що ж робити з таким папою? Від того, що ми будемо дратуватися через черговий його зашквар, у Ватикані нічого не зміниться. Римо-католицька церква за свою історію всього бачила і переживала всяке, то ж наша емоційна думка про її настоятеля їй не надто цікава. Натомість попередні схожі історії мали навчити українську сторону, як користатися з роздвоєної політики папи римського. Після того, як він поспілкується з нашими дипломатами, його думка починає коливатися в інший бік. Раз Франциск – миротворець, чому б не отримати від нього словесну підтримку українського мирного плану. Або запросити його на глобальний саміт миру, який планується провести у Швейцарії. За певний час він може заявити щось протилежне, як робив це неодноразово, тому робити все потрібно швидко, доки у Ватикані виправдовуються за слова свого патрона.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme