Услужив путіну: З чим приїде Папа Римський до Києва після зашквару з Дашею Дугіною

Папа Римський Франциск своїми висловлюваннями про війну росії проти України вносить сум’яття у голови вірян. І чи то свідомо, чи через погану поінформованість підносить патрони російським пропагандистам

Політичний оглядач
Услужив путіну: З чим приїде Папа Римськ…
Фото: НТА

Хресна хода з росіянкою, осуд НАТО, голод у Сомалі і дочка Дугіна. Як Папа Римський дратував українців

Папа Франциск не вперше робить дивні заяви про війну в Україні. Ще у квітні він очолив Хресну дорогу за участю жінок, одна з яких представляла Україну, а друга – росію. Попри застереження з боку українців. Наступного місяця в інтерв'ю Corriere Della Sera він заявив: "агресію росії може не викликала, але допомогла їй присутність НАТО в сусідніх країнах". Також він провів паралелі з іншими конфліктами, які, за його словами, стали результатом зіткнення міжнародних інтересів: "Сирія, Ємен, Ірак, одна війна за одною в Африці". При цьому Папа Римський не впевнений, чи варто постачати зброю Україні: "Зрозуміло тільки те, що там випробовують зброю... Війни ведуться для того, щоб випробувати зброю, яку ми створюємо". У цьому ж інтерв'ю, посилаючись на інформацію від прем'єр-міністра Угорщини і друга путіна Віктора Орбана, понтифік повідомив, що путін хоче завершити війну до 9 травня. 

У серпні ж Франциск двічі ошелешив українців. 14 числа він занепокоївся голодом у мусульманській країні Сомалі. Нічого поганого у цьому нема, африканці дійсно знаходяться у смертельній небезпеці через посуху. Але їхні лиха Папа химерно пов’язав із війною в Україні. Він каже: "На жаль, війна відвернула увагу, але це цілі, які вимагають максимальної відданості – боротьба з голодом, охорона здоров'я, освіта". Якби не вторгнення росії на наші терени, Україна могла б на прохання ООН додатково постачати зерно в Африку для запобігання голоду на цьому континенті. Але через військові дії і блокування портів ми можемо вивезти значно менше збіжжя, аніж здатні були це зробити до війни. Себто, росія навмисно провокує голод в Африці, але папа Франциск цього не бачить. Натомість вважає, що війна відвернула увагу від проблеми голоду. З причинно-наслідковими зв’язками у нинішнього вікарія Ісуса Христа на Землі або у тих, хто його інформує про ситуацію в світі, якісь проблеми.

А 24 серпня, у День незалежності України, наче знущаючись, глава Ватикану назвав Дар’ю Дугіну – російську фашистку, дочку ідеолога рашизму Олександра Дугіна  однією з "невинних, убитих через війну". Пропагандисти рф звинувачують у цьому злочині українців, ліплять з неї мученицю. А Папа Римський у цьому, на жаль, свідомо чи не свідомо допомагає. "Думаю про бідолашну дівчину, що злетіла в повітря у Москві від бомби, закладеної під сидінням автомобіля. За війну платять невинні! Задумаймося над цією дійсністю та скажімо один одному: війна – це божевілля", цитує Папу сайт Ватикану. Він вкотре засудив тих, хто продає зброю, але у цій промові жодним словом не згадав ні путіна, ні його воєнщину. Франциск лише думає "про численних поранених, про численних українських і російських дітей, які стали сиротами".

Ця заява викликала справедливе обурення українців. "Не можна говорити одними категоріями про агресора і потерпілого, про ґвалтівника і жертву. Як можна було назвати ідеолога російського імперіалізму безневинною жертвою?", — відреагував на заяву Франциска український посол у Ватикані Андрій Юраш. Франциска віддавна називають "червоним Папою" через його зацікавленість ідеями християнського соціалізму, проте називати Дар’ю Дугіну "невинною жертвою" перебір. І проблема тут не стільки в тому, що слова понтифіка радісно підхопила російська пропаганда. Проблема набагато глибше.

По-перше, до думки глави католицької церкви прислухаються вірні в усьому світі, і про події в Україні та навколо України багато з них судять по його заявах. А, по-друге, Франциск подібними висловлюваннями створює неприємності УГКЦ. У мережі глузують: після слів Папи про Дашу Дугіну греко-католики збирають гроші на нового Папу. Але насправді тут не до жартів. Думка предстоятеля та рядових священиків кардинально відрізняється від висловлювань глави Ватикану. Але від вірян в Україні доводиться вислуховувати їм, а не Папі. І пояснювати, що той мав на увазі, коли щось заявляв або вчиняв. Так, коментуючи згадану вище Хресну ходу предстоятель УГКЦ Святослав Шевчук заявляв: цей захід готувався ще до початку вторгнення росіян, а "їхня (жінок-учасниць) приватна особиста дружба не може ставати символом уявної, бажаної дружби між народами". Також Блаженніший зауважив, що Ватикан намагається бути над сторонами конфлікту, щоб потім стати посередником.

З іншого боку, Франциск неодноразово виказував симпатії українцям. Хоча й не називав росію агресором. У березні Папа вказував: в Україні не йдеться просто про військову операцію, а про війну, яка сіє смерть, знищення та злидні. Тоді ж, у березні, він виголосив молитву про звільнення Росії від лукавого.  А в квітні понтифік заявив: "Знову якийсь диктатор, на жаль, заплутаний в анахронічних заявах про націоналістичні інтереси, провокує та розпалює конфлікти, тоді як звичайні люди відчувають потребу будувати майбутнє, яке або буде спільним, або його не буде взагалі".

Цільова аудиторія – не українці. Чому нам треба грати з Папою за його правилами

Із заяв та вчинків Папи Франциска напрошується простий висновок: він намагається діяти не в інтересах України чи росії, а в інтересах Ватикану. А цей інтерес лежить не лише в Європі. Кількість активних прихожан на європейському континенті менша, аніж в Латинській Америці, Африці та Азії. Тобто переважна цільова аудиторія (а з нею і прибутки церкви, навколо яких останнім часом побільшало скандалів і через сумнівні оборудки з нерухомістю, і через не менш сумнівні джерела пожертв) далека від війни в Україні географічно. Тому Папі з чисто прагматичних позицій вигідніше говорити про війну, будучи над сутичкою. Так, Папське "і нашим, і вашим" нас дратує. Але кількість католиків та греко-католиків в Україні чисельно не співмірна з чисельністю католиків у країнах тієї ж Латинської Америки. Краще б узагалі мовчав? Він не може, адже вікарій Ісуса Христа на Землі має реагувати на всі події, які відбуваються на планеті.

Головний сановник католиків збирався відвідати Київ і Москву. В якому порядку, досі невідомо. Припускали, що візит відбудеться в серпні. Нещодавно Андрій Юраш висловив сподівання, що Папа відвідає нашу країну у вересні, перед поїздкою до Казахстану, де пройде з'їзд світових релігійних лідерів. Але після заяви про Дар’ю Дугіну багато українців будуть не надто раді бачити Франциска. То ж можна припустити, що цією заявою його просто підставили – він хоч і поінформований про війну, проте навряд чи знав деталі про вбиту російську пропагандистку з відверто фашистськими поглядами. Тобто хтось із помічників міг підсунути йому недостовірну інформацію. Або показати відео вистави з похоронів Дугіної, щоб викликати певні емоції. І якщо Франциск дійсно має в планах заїхати в Україну наступного місяця, скандал через його останнє висловлювання має бути вичерпаний. Ми можемо скільки завгодно ображатися на Папу Римського, і є за що, проте маємо розуміти: краще хай він приїде до Києва і світові ЗМІ покажуть його у Бучі чи Ірпені, аніж до Казахстану повз Київ, чи ще гірше – до Москви, і звідти транслюватимуть його заяви про мир поряд із злочинцем Кирилом. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme