Створив карту забруднень та розлютив активістів: Хто такий Руслан Стрілець, що очолив Мінекології

Новий в.о. голови Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець пропрацював чиновником десятки років. Однак у його кар'єрі не обійшлося без скандалів

Журналіст відділу новин
Створив карту забруднень та розлютив акт…

Стрільця призначили в.о голови Мінекології 3 листопада на засіданні уряду. Того ж дня колишнього посадовця Романа Абрамовського звільнили народні депутати. Взагалі його планували одразу призначити міністром, однак, як заявили у монобільшості, поки це рішення відклали, але ненадовго – вже через місяць він, ймовірно, зможуть призначити остаточно. Depo.ua розповідає, як живе та чим володіє посадовець.

Де народився та навчався Стрілець

Новий в.о. міністра екології народився у Дніпрі, йому 37 років. У цьому місті він пропрацював майже усе своє життя, лише у 2019 році переїхав до Києва – на роботу у Кабмін.

В офіційній біографії високопосадовця вказано, що Стрілець має чотири дипломи про вищу освіту:

  • він у 2006 році за спеціальністю "міжнародна економіка" закінчив Дніпропетровський національний університет ім. Олеся Гончара;

  • у 2011 році отримав спеціальність "правознавство" у Дніпропетровському державному університеті внутрішніх справ;

  • у 2016 році за спеціальністю "екологія та охорона навколишнього середовища" закінчив Придніпровську державну академію будівництва та архітектури;

  • у 2019 році отримав спеціальність "публічне управління та адміністрування" у Дніпропетровському регіональному інституті державного управління Національної академії державного управління при президентові України.

Що відомо про сім’ю Стрільця

Чиновник одружений. Разом із дружиною Ксенією виховує дочку Діану та сина Миколу. Дружина Стрільця займається підприємницькою діяльністю.

Кар’єра у держсекторі

Невдовзі після завершення першої вищої освіти, у 2007 році, Стрілець розпочав свою чиновницьку кар'єру в Дніпропетровській облдержадміністрації, де до 2012 року працював головним спеціалістом, заступником начальника відділу. Після цього останнє десятиліття він працював у структурах, пов’язаних з охороною навколишнього середовища.

Стрілець Руслан

Так, з 2012 по 2014 рік був заступником начальника Державного управління охорони природного довкілля у Дніпропетровській області. Потім п'ять років обіймав посаду директора департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської ОДА.

На посаді директора департаменту екології та природних ресурсів чиновник намагався реалізувати принцип – чим більше підприємство забруднює природу, тим більше повинно платити у місцевий бюджет на програми екологічної безпеки. Стрілець розробив сайт електронних декларацій, що максимально спростило подання екологічних декларацій і надало можливість постійного моніторингу стану навколишнього середовища (цей сайт був визнаний кращим в країні).

Підвищення і кар'єра в Кабміні

Два роки тому, в листопаді 2019 року, Стрілець переїхав до столиці. Тут він отримав свою першу посаду в уряді – був призначений у Міністерство енергетики та захисту довкілля України. Відомо, що це міністерство було тоді щойно створене шляхом об'єднання Міненергетики та вугільної промисловості та Міністерства охорони навколишнього природного середовища. Уряд на той момент очолював Олексій Гончарук. Коли керувати Кабміном прийшов Денис Шмигаль, Стрілець залишився працювати у міністерстві. Він курував питання цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації. Там його спеціалізацією було законодавство про відходи, цифровізація екологічних послуг, сталий розвиток та енергоефективність.

Наприкінці 2020 року Руслан Стрілець за наказом Зеленського став членом Комісії з біобезпеки та біологічного захисту при Раді національної безпеки та оборони.

Руслан Стрілець

У жовтні 2021 року Стрілець презентував Національний реєстр викидів і перенесення забруднювачів (НРВПЗ) — електронну базу "ЕкоСистема". Це національна платформа, де зібрано всі адміністративні екопослуги для бізнесу і вся екологічна інформація для громадян. Також він заявляв про створення карти України, на яку нанесено всі 4000 підприємств-забруднювачів, інформація щодо яких міститься в НРВПЗ.

З ким стрілець змагався за посаду голови Мінекології

За даним видань УП та "Бабель", крім Стрільця, на місце Абрамовського претендували висуванець від фракції "Слуга народу" депутат Андрій Жупанін, очільник Черкаської ОДА Олександр Скічко та депутат і колишній голова Державної екологічної інспекції Єгор Фірсов.

Однак, як писали ЗМІ, лише Стрілець виявися єдиним кандидатом, який пройшов поліграф перед попередньою співбесідою з депутатами від "Слуги народу". До того ж інші начебто не підійшли на посаду міністра екології через малий досвід або з політичних причин. 

"Жупаніну на Банковій сказали, що він ОК, але ще молодий і не має досвіду в екології. А Скічка не хотів в уряді Шмигаль. Хоч Скічко і дуже хотів", – розповідав виданню УП співрозмовник.

Цікаво, що Стрілець не став повноцінним членом уряду, а став тільки в.о. міністра, бо нібито так і не дійшов до другого етапу співбесіди в Офісі президента. 

"Він був у Арахамії, але не був на зустрічі із Зеленським. Тому ми хочемо подивитися на нього у статусі в.о.", – розповіли LIGA.net у фракції "Слуга народу".

Виконувачі обов’язки міністрів – члени уряду з обмеженими можливостями. Вони, наприклад, не можуть брати участь у голосуванні на засіданнях Кабінету міністрів. За процедурою, щоб кандидат став повноцінним міністром, уряд має подати до Верховної Ради відповідну пропозицію, депутати мають її розглянути і проголосувати. Кандидат може стати міністром, якщо набере в парламенті 226 голосів "за".

Натомість щоб стати в.о. міністра голосування в Верховній Раді не потрібно. Достатньо всього лише указу Кабінету міністрів. Аналогічним чином уряд раніше призначав в.о. міністерку охорони здоров’я Уляну Супрун та в.о. міністрів енергетики Юрія Вітренка й Ольгу Буславець.

Політична діяльність Стрільця

Крім державного сектора, Стрілець намагався піти у політику. Восени 2015 року він брав участь у місцевих виборах: балотувався до Дніпропетровської ОДА за списком Блоку Петра Порошенка, але не був обраний.

Скільки грошей в кишені у посадовця: огляд декларації

У своїй останній декларації, поданій 2 листопада 2021 року, Стрілець вказав кілька помешкань, зокрема квартиру у Дніпрі площею 51,1 кв. м, яка оформлена на Марину Стрілець (ймовірно, матір посадовця), квартиру дружини у Дніпрі площею 84,1 кв. м, а також квартиру у Дніпрі площею 80.9 кв.м, 50% якої оформлено на його дружину. Також він повідомив, що його дружина орендує квартиру у столиці площею 72 кв.м.

У декларації вказано автомобіль Nissan Maxima 2017 року випуску, однак він перебуває у власності громадянки Ірини Тіщенко.

Руслан Стрілець довгий час працював в Дніпропетровській ОДА

Крім того, Руслан Стрілець вказав, що у 2020 році заробив понад 543 тисяч гривень за основним місцем роботи в Кабміні, а його дружина — отримала понад 954 тисячі гривень від підприємницької діяльності. Також він вказав, що отримав подарунок від Марини Стрілець (ймовірно, матері) у розмірі 304 500.

У сім’ї стрільця чимало заощаджень. Так, він задекларував 7 тисяч доларів та 450 тисяч гривень готівкою, 115 тисяч гривень та 1206 євро на банківських рахунках.

Критика та скандали

Стрілець хоч і намагався на всіх рівнях пропагувати свої досягнення у сфері захисту довкілля, громадські активісти все ж знайшли за що його покритикувати.

Так, один зі скандалів розгорнувся навколо заказника "Балка Північна Червона". Тоді підприємство "Кривбас цемент пром" отримав дозвіл на видобуток корисних копалин відкритим способом, пише "День". Екологи звернули увагу, що у підприємства немає потрібних ліцензій, крім того, у заказнику, де є червонокнижні види, така діяльність протизаконна. Однак у департаменті екології та природних ресурсів Дніпропетровської ОДА, яке тоді очолював Стрілець, заявили, що червонокнижних рослин на ділянці немає, та й загалом родовище розташоване не на території заповідника. 

Руслана Стрільця критикували екоактивісти

Майже одразу після цього Стрілець і переїхав до столиці працювати в Кабміні.

А коли у 2020 році екологічна ситуація в Кривому Розі стала критичною, Зеленський прислав у місто делегацію високопосадовців, які повинні були врешті виправити становище. Цю делегацію очолив Стрілець, якого і піддали жорсткій критиці як місцеві ЗМІ, так і громадські активісти. Захисники природи вказували, що лише рік тому чиновник очолював в їхній області департамент екології, і тому повинен краще усіх місцевих жителів знати причини екологічної катастрофи та ще до свого від’їзду в столицю зробити все, щоб цього не трапилось. Йому пригадали й те, що за останні 60 років система відведення шахтних вод жодного разу не переглядалась, і саме через це отруйні джерела забруднили всі місцеві водойми.

Стрілець був учасником екологічних скандалів

"Пан Стрілець з 2009 року працює у галузі Управління навколишнім середовищем. За результатами його діяльності можна зробити підсумок, що стан довкілля настільки погіршився, що з кризового набрав рівень катастрофічного. Наприклад, проблема з шахтними водами, яку він приїхав вирішувати у Кривий Ріг", – розповідали активісти.

Їх обурювало те, що він майже 11 років працював у сфері охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області, а "зараз удає нібито тільки почув про ці проблеми".

"Саме через його неправильне управління галуззю, не розподілявся правильно екологічний податок, який зараховувався до місцевого бюджету — ситуація стала катастрофічною. До такого висновку прийшли не тільки ми, але й незалежний державний аудит, який оцінював роботу Департаменту екології ОДА. У результаті було притягнуто до відповідальності місцевого керівника Держводагентства — його звільнили. Кримінальне провадження за цим фактом відкрито і постійно затягується, а його безпосереднього учасника пана Стрільця натомість "покарали" підвищенням до заступника міністра", – наголошували активісти.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme