Коронавірус дістався України: Чи набуде спалах хвороби китайських масштабів

В Україні зафіксовано перший випадок захворювання на коронавірус, тож паніка у країні набирає обертів

Журналіст відділу "Життя"
Коронавірус дістався України: Чи набуде…

Адже в Китаї, з якого, власне, і почалася епідемія, кількість хворих сягнула рекордної позначки у 80152 людей (загалом у світі – 91347). З них 2945 померли (загалом – 3120). І хоча загалом хвороба вразила близько 0,005% китайців, дані щодо епіцентру зараження – провінції Хубей – вражають набагато більше. Так, з 58,5 млн захворіли понад 67 тис. людей, а значить, 0,1% населення. В самому Китаї темп поширення інфекції значно знизився, але при цьому вірус захоплює нові території. 

Так, в Ірані підтверджено 1501 випадків. Європейським же епіцентром розповсюдження вірусу стала Італія, де захворіли 2036 людей. При цьому є країни у яких поки зафіксовану мінімальну кількість випадків (до 10 хворих за тиждень).   

Depo.ua аналізував ключові чинники, аби визначити, наскільки масштабними є загрози від нового коронавірусу безпосередньо для України. 

Вразливість українців

Коронавірус все ще залишається для вчених незнайомцем, а більшість тверджень про підступний мікроорганізм –на рівні припущень. Зокрема, науковці довго ламали голову, чому збудник хоч і дістався до Африки, але поводиться у країнах континенту відносно стримано. 

Одні припускали, що справа у способі життя африканців, які рідко утворюють великі скупчення та багато часу проводять на свіжому повітрі. На думку інших, Африка занадто тепла для коронавірусу. Адже загалом коронавіруси – група організмів, що любить холод. Краплини, що містять вірус, легше поширюються у холодному сухому повітрі. 

"У теплий і більш вологий сезон розповсюдження краплин ускладнене і це сповільнює передачу вірусу", – розповів представник "Лікарів без кордонів" Йєп Баум для DW

Тож врахувавши, що в нашу країну вірус дістався весною, "теплий прийом" може стишити його активність.  Хоча "тепло" тут – поняття відносне. Адже +15 у містах Ірану не завадили поширенню коронавірусу. 

Раптовість

Для Вуханя вірус виявився стресовим фактором, адже з приблизно 20 днів (з 8 до 31 грудня) медики країни доволі спокійно намагалися впоратися з атиповою пневмонією. Лише потім повідомили ВООЗ про низку захворювань і закрили місцевий ринок – саме з нього, на думку більшості експертів, почалася епідемія. 

Україна ж мала час підготуватися до зустрічі з мікроорганізмом. Якщо вірити офіційній статистиці, а не популярному наразі припущенню "вірус у нас давно, просто його не діагностували", вже першого хворого на інфекцію вдалося відносно швидко ізолювати. А наразі у Чернівцях вже почали підготовку до дезінфекції громадського транспорту.  Себто, першого етапу неконтрольованого поширення вірусу, як у Вухані, Україні вдалося уникнути. І це дає підстави сподіватися, що розмах у нас буде істотно меншим. 

Карантин

Найкращим способом вберегтися від поширення вірусу наразі вважають ізоляцію хворих – і з необхідністю введення карантину в заражених містах змирилася більшість країн. 

"Закритивши Вухань і ще кілька міст, Китай прийняв рішення захистити свою країну і решту світу (...) Рішучі заходи країни, направлені на стримування патогенного організму, переломили хід епідемії, яка швидко наростала", – розповів голова міжнародної групи експертів Всесвітньої організації охорони здоров'я в Китаї Брюс Ейлворд в інтерв'ю Vox.com.

Заходи безпеки (і залякування) виявилися безпрецедентними. Зокрема, у містах заборонили присуватися на власних авто, а за умисне приховування зараження новою інфекцією запровадили смертну кару. 

Логічно, що у європейських країнах такі драконівські способи боротьби викликатимуть супротив населення, а замість тимчасового усамітнення можна отримати чималий натовп на Майдані. 

Українська інфраструктура

Наразі голова МОЗ Зоряна Скалецька заявила про наявність в Україні понад 2 тис. боксів та близько 12 тис. ліжок в інфекційних лікарнях. Також, за її словами, працювати з пацієнтами готові понад тисяча лікарів-інфекціоністів та 5 тисяч кваліфікованих медичних працівників, які знають – що і як робити у випадку підозри або захворювання на коронавірус.

Втім, вміння вчасно запідозрити коронавірус наразі залишається виключно компетенцією сімейного лікаря. І не секрет, що зателефонувавши обраному спеціалісту найчастіше можна почути: "Температура? Були в Китаї, Ірані чи Італії? Ні? Тоді просто пийте жарознижувальне". А на випадок, коли людина А, наприклад, контактувала з людиною В, людина В – з людиною С, а вже людина С щойно повернулася з Китаю, воліють закривати очі. 

До того ж, якщо в Китаї у випадку зростання кількості хворих вміють побудувати спеціалізовану лікарню, в Україні така компетенція – під сумнівом. Але залишається сподіватися, що настільки шалених масштабів вірус в Україні не набуде. 

Додамо, що приклад Китаю продемонстрував, що вірус приборкати реально. Втім, розраховувати на остаточне прощання з мікроорганізмом не варто. Адже деякі вчені вважають, що коронавірус хоч і ослабне з часом, може надовго залишитися у списку поширених інфекційних збудників на тривалий період. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme