Помилка 404: В якій пастці опинився Зеленський перед зустріччю з Путіним

Перед зустріччю в "нормандському форматі" медіа-активність президента була спрямована на кілька дражливих тем, серед яких і тарифне питання. Тим самим, влада помилково для себе завищила планку суспільних очікувань

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Помилка 404: В якій пастці опинився Зеле…

В останні дні перед зустріччю в Парижі з табору української влади лунають численні заяви, покликані нівелювати очікуваний скептиками негативний для країни результат спілкування двох Володимирів – Зеленського і Путіна. Нагадаємо, тріо ситуативних союзників - партії "Європейська солідарність", "Батьківщина" і "Голос" - закликали вийти 8 грудня на Майдан Незалежності, щоб нагадати владі про "червоні лінії", які Зеленський не має переходити у Франції. Того ж дня на Банкову обіцяють прийти учасники "Руху опору капітуляції" – відразу з теплими речами і дровами. Про акцію в тому ж місці повідомив і лідер "Національного корпусу" Андрій Білецький та інші більш чи менш радикальні політики. Тобто біля стін президентського офісу перед самітом буде гаряче. 

Ситуація для влади ускладнюється тим, що вона сама себе загнала в пастку перед нормандською зустріччю, озвучивши завищені зобов’язання по обміну полоненими та припиненню бойових дій на Донбасі. Перегріли "Слуги" очікування своїх виборців і щодо зниження комунальних тарифів. Ось уже грудень, а платіжки не радують меншою ціною. Закономірно, що підтримка влади почала знижуватися.

На цьому тлі президент провів газову нараду з урядовцями за участю співробітників свого Офісу. Ролик з цієї наради відверто здивував. Як жартують у мережі, тарифам наказали знизитися, а вони не слухаються. Цікаво, хто порадив президенту ще до переговорів з Путіним піднімати тему зниження ціни в платіжках? Адже російський президент тут же зловив українського колегу на слові і вчора заявив, що пропозиції України по газу його не влаштовують. І як тепер виконати все, що наобіцяли, – велике питання, адже господар Кремля точно не піде назустріч, не отримавши навзамін "трофей" у вигляді виконання чергових своїх забаганок. А якщо Зеленський зробить щось у цьому напрямку, то на його повернення в Київ уже чекатимуть опоненти.

Ситуацію ускладнює ще й тим, що ледь не кожна обіцянка Зеленського переозвучується іншими представниками чинної влади. Не встиг президент заявити про зниження тарифів – як міністр енергетики Олексій Оржель заговорив про прямі поставки газу з Росії і про можливість відставки глави правління "Нафтогазу" Андрія Коболєва, від якого багато в чому залежить міцність позицій України в газових перемовинах з Росією. У Росії анонсованій відставці Коболєва зраділи, проте зарано.

Отже, на Володимира Зеленського тиснуть обставини, до створення яких доклався не стільки зовнішній фактор, скільки сам президент і його радники. Влада саме себе послабила зайвою піар-активністю. Тепер значна частина населення очікує від зустрічі в Парижі миру і суттєвого зниження тарифів. Тобто, з одного боку, влада намагається заспокоїти критичні настрої і запобігти протестам, зменшити їх масовість розповідями, що все рухається у вірному напрямку і "зради" не буде. Водночас ці активності можуть призвести до різкого падіння рейтингу Зе-команди в разі, якщо з Франції глава держави не привезе того, що наобіцяв. Звинуватити у всьому Кремль, звісно, можна. Проте під час минулих передвиборчих кампаній опоненти Порошенка навмисно виносили Путіна за дужки, звинувачували у всіх негараздах у країні не Москву, а на той час діючу владу. Тому у "провину Путіна" виборець не повірить.

До 9 грудня ще є час, аби, по-перше, перестати обіцяти, по-друге, сформулювати зрозумілі для населення смисли – з чим Зеленський їде до Парижу, і що планує звідти привезти. Теза "здачі національних інтересів не буде" звучить обнадійливо, однак до неї ще б конкретики. Бо озвучуються різні речі. Іноді взаємовиключні. Ці смисли насправді прості: шантажувати нас – не дозволимо, прямих поставок газу з Росії не буде, зменшення його транзиту через нашу ГТС – не допустимо, на прямі переговори з бойовиками ніколи не підемо. І, зрештою, краще шукатимемо внутрішні можливості для незначного зниження тарифів, аніж знову заліземо у російську газову кабалу. Після такої правди рейтинг може піти донизу, однак краще це станеться зараз і повільно, чим стрімко за півроку, коли виявиться, що ціна домовленостей з Путіним занадто висока.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme