Владика "МАФу РПЦ" на Десятинці: Чому депортація Гедеона – це перемога України

Сьогодні Верховний суд має слухати справу про визнання недійсною автокефалії, і ключовим позивачем мав бути саме Гедеон (Харон). А за тиждень може відбутися скасування незаконної реєстрації церковного МАФу на Десятинці

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Владика "МАФу РПЦ" на Десятинці: Чому де…

13 лютого ввечері на Фейсбук-сторінці настоятеля збудованої без жодних дозволів і погоджень в серці Києва, на Старокиївській горі, поблизу музею історії України церковної споруди Гедеона (в миру Юрія) Харона з'явився істеричний пост (мовою оригіналу): "Помолитесь! Задержали в Бориспольском аэропорту! Готовят на депортацию!".

Виявилося, що вікарій Київської Митрополії, намісник Десятинного монастиря Різдва Пресвятої Богородиці єпископ Макарівський Харон повертався із Сполучених Штатів, де, за повідомленням сайту монастиря на Старокиївській горі, "ознайомив Конгрес США з фактами дискримінації Церкви та передав держсекретареві Помпео офіційну відозву УПЦ". Щоправда, візит до Конгресу відбувся ще 5 лютого. Що робив решту днів Харон – достеменно невідомо, інформації про це у відкритих джерелах немає.

Так чи інакше, при поверненні в Україну представника РПЦ затримали. Це підтвердили у Державній прикордонній службі, речник якої Олег Слободян 13 лютого написав у Фейсбук: "Сьогодні близько 18.00, в аеропорту Бориспіль, під час оформлення пасажирів рейсу, що прибув із Франкфурта, виявлено громадянина України Харон Юрія. Відносно даного громадянина прикордонники виконали доручення одного із правоохоронних органів та вилучила його український закордонний паспорт, оскільки у даної особи є громадянство кількох країн. Крім цього, в ході подальшої співбесіди виявилося, що даний громадянин займається Антиукраїнською пропагандою та є активним адептом "руского мира". Наразі з даним громадянином працюють правоохоронні органи. За результатами роботи буде прийнято рішення щодо подальших правових дій".

Рішенням прикордонників стало повернути єпископа назад до США. На сторінці Харона в соцмережі оприлюднено протокол вилучення паспорта, з якого випливає, що при перевірці документів у Юрія Харона, 10.06.1960 року народження, який в'їжджає в Україну рейсом "Франкфурт-Київ", виявлено паспорт громадянина України для виїзду за кордон ЕР 798139, який, згідно з інформацією управління Державної міграційної служби у Волинській області від 24 січня 2019 року, перебуває на обліку втрачених, викрадених, оголошених недійсними і підлягає вилученню. Паспорт було вилучено, іншого у настоятеля не виявилося. На цій підставі його й було депортовано з України.

Гедеон також писав, що до аеропорту прибули нардепи, але їх та адвокатів не допустили на місце події. Які саме депутати побажали вступитися за права єпископа – не уточнив. Не виключено, що в їх числі був і голова парламентської фракції "Опозиційного блоку" Вадим Новінський, якого називають головним спонсором російського православ'я в Україні. До речі, зараз українські спецслужби проводять перевірку наявності й у нього російського паспорта.

У оприлюдненому там же відео сам Гедеон російською заявив, що, за словами прикордонників, його українське громадянство скасовано. І назвав це "релігійним і політичним тиском", а також таким словом не з церковного, а з зеківського лексикону, як "бєспрєдєл".

Залишимо за дужками питання про те, чому Харон скаржився на тиск української влади саме до Конгресу США (і фотографувався там на тлі "бісівського" для його пастви зірково-смугастого американського прапора), а не в Кремль. Нагадаємо, хто такий цей депортований настоятель церковного МАФу на вулиці Десятинній у центрі української столиці.

Юрій Самуїлович Харон народився в Одесі. Після постригу в монахи служив у храмах Росії – в Курську, Тюменській області. Далі на вісім років, з 1991-го, його переводять до США як клірика православної церкви в Америці. Служив у церквах у Санта-Барбарі та Сан-Франциско. З 1999 року приїздить до України. Спершу служить у Іллінській церкві на Подолі в Києві. А закінчивши 2002 року екстерном Київську духовну академію, 2005 року стає настоятелем самочинно спорудженої церкви на Старокиївській горі. З 2009-го – настоятель створеного тут же Десятинного чоловічого монастиря.

Як інформували ЗМІ, крім українського, Харон має щонайменше також і російське громадянство. Активіст Роман Сініцин повідомив у Фейсбук, що в січні 2007 р. суддя Черняхівського районного суду Житомирської області оштрафував єпископа на 340 грн. за порушення правил перебування в Україні – Харон тоді незаконно перебував на території України довгий час, без посвідки на проживання. Також Сініцин нагадав про зв'язки депортованого з колишніми регіоналами: "Харон був помічником депутата регіонала та представника Януковича в ВР – (Юрія – Ред.) Мірошниченка у 6 та 7 скликаннях".

Справи духовні не заважають настоятелеві Десятинного монастиря перейматися питаннями суто матеріальними. Сініцин називає монаха Харона засновником кількох юридичних осіб, серед яких ТОВ "Десятинка" та ТОВ "АмібудКонструкція", і повідомляє, що одним з напрямів діяльності "Десятинки" за її статутом є "неспеціалізована торгівля продуктами, напоями та тютюновими виробами". Статус зобов'язує: журналісти виявили, що Юрій Харон є власником кількох квартир у столиці й дорогих авто.

Гедеон - активний противник Української православної церкви, автор одного з трьох існуючих судових позовів до Верховного суду про незаконність томосу про автокефалію українського православ'я. Нагадаємо, представники московської церкви вимагають у цих позовах визнання незаконною постанови Верховної Ради від 19 квітня 2018 року "Про підтримку звернення президента України до Вселенського патріарха Варфоломія про надання томосу про автокефалію православній церкві в Україні". Саме на сьогодні, 14 лютого, Верховний суд призначив розгляд цих позовів, об'єднаних в одну справу.

Загалом важко не погодитися з висновком активіста Романа Сініцина: "Харон – дуже впливовий та ресурсний агент ФСБ, "духівник" у великої кількості теперішніх високопосадовців". І депортація цього непростого московського попа точно стане не просто символом, але відчутним ударом по позиціях російського православ'я в Україні.

В тому числі напередодні призначеного на 21 лютого розгляду в Окружному адміністративному суді столиці позову щодо скасування державної реєстрації МАФу кремлівської церкви на Десятинці. Тут Гедеон Харон – уже відповідач, а не позивач у справі. Нагадаємо, на території Національного музею історії України зареєстровано капітальну споруду площею 133,2 кв. м на підставі рішення суду від 2012 року, яке стосувалося тимчасової споруди площею 60 кв. м. Фактично самозахоплена територія належить до об'єктів культурної спадщини національного значення, занесених до Державного реєстру нерухомих пам'яток України: Місто Володимира – дитинець давнього Києва з фундаментами зруйнованої монголами Десятинки.

Розгляд справи про скасування реєстрації МАФу постійно переноситься з формальних причин – то відповідачі не з'являються, то суддю косить невідома хвороба... Можливо, депортація Харона допоможе слузі Феміди вилікуватися і дасть змогу нівелювати тиск на суд з боку групи підтримки з числа впливових і грошовитих українських політиків, які представляють "кремлівську партію" в нашій країні.

Цьому конфліктові вже понад 13 років, і влада як центральна, так і київська міська не може (чи не хоче) дати раду самобуду біля фундаменту Десятинної церкви. Сайт Depo.ua неодноразово розповідав про перебіг подій. 2005-го представники Московського патріархату в охоронній зоні ЮНЕСКО встановили намет, на місця якого швидко виросла каплиця, яку назвали Десятинний храм Різдва Пресвятої Богородиці. На сьогодні споруда перетворилася на капітальну і обросла прибудовами.

Через відсутність дієвої реакції влади довкола церковного МАФу постійно вирують пристрасті. Так, у січні 2018-го активісти демонтували там інформаційну дошку УПЦ МП. Поліція затримала двох молодих архітекторів – Олександра Горбаня і Олексія Шемотюка. Спочатку їх відправили до СІЗО, однак завдяки суспільному резонансу суд змінив своє рішення. Існує і петиція про знесення незаконної споруди. Під нею понад 10 тисяч підписів киян. Профільна постійна комісія Київради рекомендувала міському голові доручити Київміськдержадміністрації вжити заходів до усунення правопорушень у найкоротший термін. Простіше кажучи, демонтувати МАФ. Але віз і нині там.

Можливо, причиною є погано приховувана прихильність до Московської церкви в Україні так званої "групи Віталія Кличка" (близьких до мера осіб, у тому числі й окремих нардепів "ударівського" крила у фракції БПП). Нагадаємо, ця група не взяла участі в голосуванні (і ледь не завалила ухвалення) за законопроект №4128-д "Про внесення змін до деяких законів щодо підлеглості релігійних організацій та процедури їх державної реєстрації зі статусом юридичної особи". Ним встановлено чітку процедуру переходу церковних громад від московської до української церкви.

Зараз, після депортації Гедеона з України, обов'язково здійметься крик про порушення прав людини. Відповідні новини генеруватимуть як у згаданого Новінського, так і політики, які виявилися нездатними навіть за чверть століття незалежності перерізати пуповину, яка пов'язує їх з православ'ям російського зразка.

Сам же Харон став свого роду символом "русского міра" і невід'ємно пов'язаної з ним корупції, причому не лише церковної, але й політичної. Тому його діяння мають отримати об'єктивну оцінку саме в українському суді. Розгляд такої справи і брудна білизна, яка в цьому процесі вилізе на огляд громадськості, стануть великим цвяхом у труну УПЦ МП. Слід оприлюднювати імена всіх, хто зараз ставатиме на захист депортованого попа. Тим часом варто поставити руба питання перед владою столиці: чи має вона насправді намір зносити незаконну забудову на київських горах, чи й далі вдаватиме з себе "дурника"...

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme