Порівнювати з гіршим: Чи правда, що українська економіка виходить з кризи

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль написав дуже оптимістичний блог про те, що українська економіка  нарешті починає оговтуватись від кризи. Голова уряду вважає, що саме нині закладається фундамент зростання у майбутні роки і назвав п'ять факторів, що сприятимуть подальшому відновленню української економіки. Розповідаємо, так це чи ні

Економічний і політичний оглядач
Порівнювати з гіршим: Чи правда, що укра…

Отже, п'ять факторів, що стануть фундаментом майбутнього зростання.

  1. Зростання промисловості у квітні, через ефект низької бази, прискорилося до 13% (проти квітня 2020 року). Водночас за перші 4 місяці цього року промисловість зросла на 1,5% (проти 4-х місяців 2020). Найшвидше зростання спостерігається в хімічній промисловості, а також у виробництві меблів. Машинобудування за 4 місяці зросло на 6,5%.

  2. Покращення споживчих настроїв населення. За перші чотири місяці цього року роздрібна торгівля зросла на 14% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

  3. Зростання споживання корелюється і з фактором зростання середніх зарплат в країні. Так, середня номінальна зарплата українців за квітень 2021 року була на 30% більшою за ту, яку вони отримали за квітень 2020 року. Якщо враховувати зростання цін (інфляцію), то зарплати за рік зросли на 20%.

  4. Експорт української продукції за перші 4 місяці цього року зріс на майже 20%. В першому кварталі 2021 року основні ринки для наших товарів — це КНР (14,2% від всього експорту), Польща (7,6%), Туреччина (6,4%). За останній час відкрито 8 нових ринків, зокрема в країни Африки та Південної Америки. Відбувається постійна підтримка експортерів через нові державні продукти та формати.

  5. Фінансові результати українських підприємств в І кварталі 2021 року одні з найкращих за останні 5 років. Фінансовий результат великих та середніх підприємств до оподаткування склав 166 млрд грн прибутку в порівнянні з 4,9 млрд грн збитку за аналогічний період минулого року. Частка збиткових підприємств скоротилася до 27,8% від загального числа наявних великих і середніх компаній (це найнижчий показник в І кварталі за останні 5 років).

пост шмигаля

продовження посту шмигаля

Як бачимо, від цього допису Шмигаля багатьом стало смішно. А зазначені в ньому фактори читачі розкритикували - прем'єр не модерує коментарі, тож можна зайти подивитися, що пишуть. 

Українцям, які звикли до пустих обіцянок важко побачити у словах голови уряду щось окрім бажання видати бажане за дійсне. Тому ми поговорили на тему констатованого і обіцяного Шмигалем економічного зростання з експертами.

сергій фурса

Інвестиційний банкір Сергій Фурса підтверджує, що очікування прем'єра є виправданими. "Це не лише очікування прем'єра, - сказав інвестбанкір в коментарі Depo.ua. - Прогноз банків та інвестбанків говорить про те, що очікування зростання на цей рік складають 405%".

Сергій Фурса в той же час говорить, що позитивні тенденції, на яких акцентує Денис Шмигаль, є просто ефектом послаблення пандемії: "Як тумблер. Включили тумблер - отключили тумблер. Це загальносвітова історія". А тому, вважає експерт, у випадку нових хвиль коронавірусу цілком можливий відкат.

олексій кущ

Економіст Олексій Кущ у свою чергу вважає радість Шмигаля необгрунтованою та передчасною. Адже причини зростання цифр, про які пише і говорить прем'єр, є кон'юнктурними, а не фундаментальними. 

Пояснюючи, звідки взявся ріст промисловості, торговельного обігу та експорту, експерт зазначає, що він обумовлений низькою базою порівняння. Прем'єр порівнює перші місяці нинішнього року з аналогічним періодном минулого. В той момент відбулася зустріч двох криз. Перша, внутрішня, була спровокована урядом Гончарука, коли нерозумна політика спровокувала в грудні 2019 року бюджетну кризу. Також тоді зусиллями уряду укріпилася на 15% гривня і ця ревальвація вдарила по так званій малій індустріалізації - дрібних виробниках-експортерах.

А в березні вже почалася криза, пов'язана з пандемією. "Всі економічні агенти розуміли, що буде погано. Вони почали згортати інвестиційні програми, скорочувати або переводити на неповну зайнятість персонал, - нагадує Олексій Кущ. - І в квітні вже був повний локдаун економіки".

Саме в цей момент економічні показники різко впали. Тому коли сьогоднішні цифри порівнювати з провальними минулорічними, то дійсно на фоні того падіння нинішні є більшменш позитивними. Проте це аж ніяк не констатує появу фундаментальних факторів зростання. Це, за словами Олексія Куща, навіть не повернення до докризових темпів зростання. "У 2020 році ми впали глибше, аніж впала світова економіка. А в 2021 році ми виростемо менше, ніж світова економіка", - говорить Кущ.

Водночас в якості позитивного фактора спрацьовує зростаюча активність на зовнішніх ринках, коли в багатьох країнах зараз запускать інвестиційні інфраструктурні проекти, які відкладалися на час пандемії. Це дасть можливість заробити українським експортерам сировини. "З одного боку це добре. Але з іншого - це лише ринкова кон'юнктура, а не фундаментальні причини росту. І вже восени це кон'юнктурне зростання почне випаровуватись, - прогнозує експерт. - І ми впадемо на звичні фактори розвитку".

На ситуацію восени, говорить Олексій Кущ, серед іншого тиснутиме можливе погіршення ситуації з коронавірусом, адже темпи вакцинації залишають бажати кращого. Також очікується певна інфляція, яка сповільнить темпи економічного зростання і буде негативно впливати на платоспроможний попит населення.

Але будемо сподіватись шо і під завершення року прем'єр-міністр знайде якісь показники, аби потішити нас позитивними очікуваннями. 

Читайте також: Борги за комуналку - 81 млрд: Коли чекати соціального вибуху

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme