Олігархи й Разумков: Чому восени ключовою темою будуть не тарифи, а війни всередині влади

У п’ятницю в ефірі програми Савіка Шустера відбувся остаточний розрив "слуг" із одним із творців їхньої перемоги на виборах Дмитром Разумковим. Розсварилися вчорашні соратники через закон про олігархів

Політичний оглядач
Олігархи й Разумков: Чому восени ключово…

Голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що монобільшість має достатньо голосів, щоб делегувати головою парламенту будь-кого. "Я просто хочу невеликий акцент зробити — спікера не обирають, спікера делегують, і монобільшість делегує спікера Разумкова. Просто це потрібно завжди памʼятати. Я маю на увазі, що у нас достатньо голосів, щоб делегувати спікером будь-яку людину. Дмитре Олександровичу, вам скорішого одужання, чекаємо вас у Верховній Раді", — наголосив він. І кинув репліку про обов’язкове вакцинування усіх депутатів, адже "Дмитро Олександрович (Разумков, – ред.), на жаль, не вакцинувався. І ось зараз має великі проблеми". Це виглядало як ще один камінь у бік колеги.

Нагадаємо, Разумков захворів на ковід і брав участь у програмі у форматі відеозв’язку. В ефірі він повідомив цікаву деталь: поки перебував на лікарняному, йому почали міняти охорону.

Арахамія та присутній віце-спікер Руслан Стефанчук, якого називають можливим наступником Разумкова у спікерському кріслі, висловили ще поки членові своєї команди претензії за направлення законопроекту про олігархів до Венеційської комісії. "У чому суспільна важливість перевіряти через Венеціанську комісію законопроект про олігархів?", - запитав Арахамія. На це Разумков відповів: "Тут немає суспільної або не суспільної важливості, тут є позиція — рівні права для всіх в парламенті". Прокоментував він і розмови про свою відставку: процедури відкликання голови ВР з посади визначені регламентом, законами і Конституцією, а сам він йти точно не збирається.

Зі сказаного представниками "слуг" в ефірі у Шустера можна зробити наступні висновки:

  1. Проблему із законом про олігархів вони бачать не в самому тексті цього документу, про що кажуть і омбудсмен Людмила Денісова, і опозиціонери, і правники, а в Разумкові, який, на їхню думку, навмисно гальмує прийняття антиолігархічного закону;
  2. Вони лякають спікера відставкою. Зі сказаного Разумковим також можна зробити два висновки: перший – він відмовляється порушувати процедури і тому цього тижня точно, а далі буде видно, закон про олігархів у сесійну залу не винесуть; другий – він не вірить, що у Банкової є голоси за його відставку.  

Можна спрогнозувати розвиток подій навколо двох ключових тем, піднятих у Шустера – закону про олігархів і відставки Разумкова.

Що буде із законом про олігархів

Depo.ua вже писав, що спрямування законопроекту до Венеційки стало болючим ударом по Банковій, адже частина депутатів тепер схилятиметься до того, аби дочекатися висновку європейських правників. Також не важко здогадатися, що з Венеції документ прийде із суттєвими зауваженнями. Головне з них – не слід займатися експериментами, приймаючи закони, яких в інших країнах не існує, не треба гратися у складання реєстрів олігархів, а потрібно посилювати законодавчу базу для ефективної роботи Антимонопольного комітету та антикорупційних органів.

Те, що висновки європейських правників будуть саме такими, розуміють і в ОП, тому там намагатимуться протиснути цей закон. Для цього усіх тих, хто намагатиметься загальмувати процес, у тому числі посилаючись на необхідність дотримання процедур, оголошуватимуть посіпаками олігархів. З огляду на святу віру значної частини громадян у те, що після прийняття цього закону вони заживуть краще і багатше, а тарифи і ціни знизяться, атакувати опонентів антиолігархічного закону буде нескладно. Питання в іншому: чи зможе Банкова знайти навіть не 226 голосів, бо це проходження на волосині, а значно більшу кількість. Простіше кажучи, ставити на голосування закон можна лише в тому разі, якщо будуть гарантовані голоси. "Слугам" зараз вигідно казати, що голоси є, але процес блокує Разумков у купі з олігархами. 

Що буде з Разумковим

Друга тема – чи буде реальна спроба зняти спікера з посади. З ефіру, на якому Арахамія та Стефанчук сварилися з Разумковим, однозначно зрозуміло, що склеїти відносини голови ВР із соратниками по Зе-команді вже не вийде. На Банковій можуть вважати, що коли збити непідконтрольного спікера зараз, затаврувавши його, то вдасться досягти відразу двох цілей: із втратою посади Разумкова менше запрошуватимуть на канали і з часом його впізнаваність знизиться, а, отже, знизяться і його перспективи стати потенційним суперником Володимира Зеленського на президентських виборах. Також серед експертів існує думка, що за нинішнього високого рівня політичної апатії населення, заміна голови ВР навряд чи викличе якесь суттєве невдоволення в суспільстві. Однак є й протилежна думка: одна справа, коли Зеленському і "слугам" опонує нинішня опозиція, "старі обличчя", зовсім інша, коли таким опонентом стане вигнанець із Зе-команди. Адже в разі відставки він навряд чи затримається і в партії. Простіше кажучи, ОП власними руками може зростити собі проблему.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme