Олександр Черненко: Про каргокульт відкритих списків, "слугу" Галушка і явку на місцевих виборах

Нардеп-"слуга" Галушко заявив про вихід із партії через начебто продаж місць у списках. "Слуга" Олександр Качура оголосив, що є відеозаписи про продаж місць у списку "слуг". І навіть звернувся до Офісу генпрокурора. Складається враження, що новий Виборчий кодекс із відкритими списками не є ефективним захистом від фальсифікацій

Політичний оглядач
Олександр Черненко: Про каргокульт відкр…

Depo.ua спитав думку політолога, екснардепа і ексголови правління Комітету виборців України Олександра Черненка, чому так сталося, що декларовані відкриті списки виявилися предметом для торгу.

- Пане, Олександре. Чому новий Виборчий кодекс із відкритими списками не унеможливив продаж місць?

У нас були завищені очікування від цієї системи, був створений каргокульт системи відкритих списків, яка сама по собі мала б прибрати корупцію з виборів. Такі твердження були доволі суперечливими.

У будь-якій системі, якщо її вивчити і використовувати з певними умислами, можна знайти лазівки для продажу місць. Навіть якщо це ідеальна, європейська система. І, на жаль, зміни, проголосовані "слугами", прибирають ті запобіжники, які могли б бути.

Зараз кандидатові щоб посунутися по списку вгору потрібно набрати певний відсоток, досить серйозний. Для цього необхідна якась додаткова мотивація виборців. Друге – партія, приблизно знаючи, скільки вона набере в певному окрузі, на прохідні місця ставить "потрібних людей", а інші будуть статистами. Це фактично робить списки закритими.

- На Вашу думку, історія зі "слугою" Миколою Галушком матиме продовження?

Не думаю, що матиме. Вона навіть на фракції не піднімалася.

Робити з нього героя нема сенсу. Історія з Галушком – це те, що вилізло на поверхню. З того, що ми знаємо: мажоритарникам зі "Слуги народу" обіцяли врахувати їхню думку при формуванні списків, але оскільки були прийняті зміни до закону, обласна організація може сформувати списки у будь-яку громаду області. Тобто, "каса з продажу" перемістилася на рівень області, і мажоритарники, які на своїх округах хотіли мати людей у місцевих радах, мусять домовлятися із вищим керівництвом. Десь домовилися, десь не домовилися. Відповідно бачимо такі демарші. Не публічно ж багато депутатів-мажоритарників жаліються, що їх "кинули" на етапі формування списків.

- Днями "слуга" Олександр Качура заявив, що звернувся до Офісу Генпрокурора щодо повідомлень про продаж місць у списках. Чи можна взагалі говорити, що історія з Галушком чимось закінчиться, наприклад, посадкою когось?

Не думаю, що дійде до посадок, тому що це - внутрішньопартійна історія. І довести, що був підкуп чи продаж – не реально. Тут більше проблема переміщується у політичну площину. Для монобільшості, яка і так тріщить по швах, це несе ще одну лінію розколів і внутрішніх суперечок. "Слуга народу" сиплеться, після результатів місцевих виборів вона сипатиметься ще інтенсивніше.

- Є різні прогнози щодо явки на виборах – від дуже високої до дуже низької. Якою, на Вашу думку, може бути явка виборців 25 жовтня?

Те, що багато людей сьогодні декларують в соцопитуваннях – це завжди так. Але у нас місцеві вибори традиційно мають нижчу явку. Треба також врахувати фактор Covid. Багато хто на самоізоляції, хтось не захоче йти на вибори. Всі ці вимоги до дільниць, до дистанції, складний бюлетень… Точно будуть черги.

Явка залежатиме від міст, від громад, десь буде більша, десь менша. Але в цілому по Україні 50%, плюс-мінус. 

Читайте також - Галушко і Касай: Чому нардепи втікають зі "Слуги народу" перед місцевими виборами.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme