Новий Трудовий кодекс: Коли Зеленський отримає своїх "жовтих жилетів"

Оприлюднено варіант нового Трудового кодексу, розробленого в Мінекономіки. На думку експертів, у разі ухвалення цього документу, владі варто забути про свої високі рейтинги

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Новий Трудовий кодекс: Коли Зеленський о…

Критики нинішньої влади отримали чергову вдячну тему, яка допоможе їм творити загальне негативне тло довкола діяльності команди Володимира Зеленського. Банкова, схоже, ще достеменно не розуміє, що робити з баталіями довкола земельної реформи, а вже з’явилася інформація про підготовку в надрах уряду Олексія Гончарука проекту Трудового кодексу. Який оцінюють дуже неоднозначно. Адже трудові права – це одна зі "священних корів" кожного українця, а з іншого боку, не реформувати цю сферу теж не можна: робити це змушують економічні реалії. Питання – як і що вийде на виході. 

Нагадаємо, чинний Кодекс законів про працю, ухвалений 1971 року, в умовах планової радянської економіки, справді гостро потребує приведення до актуальних реалій. Неодноразово, за всіх президентів, влада намагалася осучаснити цю сферу. Та відступала під тиском загрози протестів. Питання в тому, яким шляхом підуть автори чергового проекту Трудового кодексу сьогодні: різке, одномоментне звуження соціальних гарантій стане міною під рейтингом "зеленої" влади і загрожує вивести на вулиці численних протестувальників.

Ще у вересні президент сформулював завдання своїм підлеглим: до 1 січня 2020 року опрацювати і ухвалити новий Трудовий кодекс України. Міністр економічного розвитку, торгівлі і сільського господарства Тимофій Милованов "взяв під козирок" і тут же сказав, що час зайнятися підвищенням продуктивності праці українців шляхом реформи ринку праці. Зрозуміло, що визначений президентом термін буде порушено, бо узгодженого проекту урядовці в Раду поки не внесли. Але щось у цій сфері відбувається. Керівниця парламентського комітету з питань соціальної політики Галина Третьякова (фракція "Слуга народу") пообіцяла, що країна побачить проект Трудового кодексу, "який буде дуже ліберальним для роботодавця".

Депутатка відверто окреслила завдання влади в цьому контексті: "Ми будемо намагатися створити для бізнесу дуже прості і дешеві умови відкриття і закриття робочого місця для того, щоб робочих місць створювалося більше. <…> Це означає, що ми будемо трохи дискримінувати найманого працівника".

Третьякова каже, що держава перестане надавати соціальну допомогу за ознакою статусу – чорнобильцям, учасникам бойових дій тощо, а перейде до допомоги за реально завданою шкодою життю і здоров’ю. Окреслено й причину: "Ми не маємо коштів, щоб компенсувати завдану шкоду і водночас розмазуємо допомогу на мільйони інших громадян, які нужденними не є".

У листопаді Милованов повідомив, що проект кодексу буде готовий за кілька місяців. Як тільки міністр вирішив порадитися з цього приводу з народом, його підлеглі створили версію Трудового кодексу. З його позитивів можна виокремити врегулювання питання дистанційної праці та деяких інших питань. Але негативу проект обіцяє суттєво більше.  

Як повідомляє Телеграм-канал "Темний лицар" (тут оприлюднено сам проект і порівняльну таблицю до нього), документ містить усього 99 статей – тоді як у чинному Кодексі законів про працю остання стаття має номер 265.

У ньому, стверджує анонімний автор каналу, все найбільш "чудове" з практики країн, де подібні ініціативи влади виводили на вулиці сотні тисяч людей: Угорщина наприкінці 2018 року, Франція з її "жовтими жилетами" тощо. Мова про збільшення тривалості робочого часу, суттєве скорочення соціальних гарантій (право роботодавця звільняти вагітних, скасування додаткових відпусток за шкідливі умови праці окремим категоріям, як-от шахтарі чи металурги), обмеження прав профспілок тощо.

У свою чергу, Телеграм-канал нардепа від фракції "Європейська солідарність" Олексія Гончаренка оприлюднив основні ідеї, що містить проект. Процитуємо депутата:

Тож прогнози скептиків справджуються. Владі необхідно вирішувати очікувані проблеми з наповненням державного бюджету, про велетенський недобір до якого вже цього року, на тлі фантастичного зростання гривні, накачаної спекулятивним капіталом, прямо говорять фахівці. Дефіцит бюджету України наступного року може вирости до 80 млрд грн. Закрити таку колосальну "діру" планують в тому числі за допомогою приватизації сотень підприємств державної форми власності. Не торкатимемося тут питання ефективності їхньої роботи, але після переходу в приватні руки колишні держпідприємства можуть і майже напевне почнуть скорочувати штат працівників.

Канал "Темний лицар" поширив чутки про те, що міністр Тимофій Милованов та інші автори проекту Трудового кодексу готують ґрунт для скорочення "сотень тисяч співробітників держпідприємств", щоб позбутися зайвої робочої сили. Зокрема, пише "лицар", йдеться про скорочення в "Укрзалізниці". З цього приводу недавно була оприлюднена негативна реакція профспілки, яку начебто погасили, пообіцявши виплатити залізничникам 13-ту зарплатню.

Оприлюднена версія документу запрограмована на невдоволення профспілок, різку критику політичних опонентів президента – і не лише з числа популістів. А судячи з того, що проект критикують як з боку фракції Петра Порошенка, до якої належить депутат Гончаренко, так і з оточення олігарха Ігоря Коломойського, де "обличчям" є депутат Дубінський, – можна спрогнозувати, що консенсус нардепів складеться не довкола ухвалення цього документу, а з приводу його несприйняття.

Мало хто в Раді, особливо обрані за мажоритарними округами нардепи, готовий до ролі "вбивці" соціальних прав свого виборця. Такого українці не прощають. Тож Банковій, перш ніж вносити подібні контраверсійні ініціативи, варто спершу розібратися з іншими темами зі свого порядку денного, які вже стали "гарячими", як-от реформа ринку землі, потім провести належну інформаційну кампанію з роз’яснення основних ідей нового кодексу. І вже тоді шукати голоси для його ухвалення. Інакше це стане кроком у прірву для соціальної стабільності в країні.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme