Ринкова ціна на газ: Чому платіжка за тепло восени підросте на пару тисяч

Наступний опалювальний сезон може принести збільшення сум у платіжках за тепло та гарячу воду. Експерти пророкують, що зростання, наприклад, вартості опалення стандартної двушки може сягнути півтора-двох тисяч гривень. Причини чергового стрибка - у рішенні уряду, який скасував регулювання цін на газ для теплокомуненерго, що виробляють калорії для опалення осель і підігріву води у трубах

Економічний і політичний оглядач
Ринкова ціна на газ: Чому платіжка за те…

Отже, уряд відтепер не встановлюватиме ціни на газ для виробників тепла - вони купуватимуть його у постачальників за ринковою ціною. Це рішення відображено в постанові Кабінету міністрів №867. Уряд Дениса Шмигаля вдався до цього кроку через критичну ситуацію з теплокомуненерго, які погрузли у боргах, спричинених тим самим регулюванням цін. Адже багато років держава штучно забезпечувала для населення більш низьку ціну на енергоносії та похідне від них тепло за рахунок, в тому числі, і самих теплокомуненерго.

Йдеться про так звану систему PSO (Public service obligation - публічні зобов'язання, покладені на НАК "Нафтогаз України"), через яку Нафтогаз був зобов'язаний продавати газ для населення та виробників тепла по зниженій ціні, яку встановлювала держава. Це завдавало збитки як самому НАК, так і теплокомуненерго, оскільки тарифи на тепло далеко не завжди корелювалися зі встановленою ціною. А оскільки в структурі вартості виробленого тепла та підігрітої води саме газ сягає більше 80%, це поступово заганяло комунальні підприємства у борги. 

На кожній тисячі кубометрів газу підприємства втрачали близько 2 000 гривень, оскількі в тариф закладалася вартість близько 4 000, тоді як Нафтогаз віддавав їм газ білше, ніж по 6 000 грн. Не додавали оптимізму тепловикам і зростаючі борги населення за комунальні послуги. 

Влада, зрозуміло, підтримувала такий стан речей переважно з популістичних міркувань: і місцеві чиновники, і уряд побоювалися вдаватись до підвищеня тарифів. Але вал комунальних боргів минулої зими вже став дійсно критичним і відкладати розрулювання проблеми вже не було можливості. Тому скасування PSO та наведення ладу в галузі запланували на 1 травня - міжсезоння, коли до фактичного "сюрпризу" в платіжках залишається близько півроку. Але навіть з 1 травня скасувати регулювання не вдалося - його відклали до 20го, коли, нарешті відповідна урядова постанова набрала чинності.

Відтепер теплокомуненерго купуватимуть газ за ціною, яку їм виставить постачальник - без втручання у цей процес держави з відповідними компенсаціями. Це, звісно, вплине і на тариф виробленого тепла для обігріву та гарячої води, оскільки теплопідприємства тепер не муситимуть тримати занижену ціну, а відпускатимуть калорії споживачам по тим цінам, які будуть продиктовані ринковою ціною на газ та іншими виробничими витратами.

В той же час у експертів є певний сумнів в тому, що застосована міра допоможе витягти галузь з кризи, адже накопичені борги нікуди не діваються і визнання фактичного банкрутства багатьох виробників теплової енергії - питання лише часу. Владній команді так і не вдалося навести лад у цьому питанні шляхом ухвалення відповідних законів, що дали б можливість врегулювати боргові питання та уникнути параду банкрутств - в парламенті так і не досягли згоди з урядом щодо цього. І невідомо, коли відповідні законопроекти таки набудуть статусу законів.

Тим часом скасування регулювання, як вже зазначалося, дасть поштовх цифрам у платіжках. На думку голови Спілки споживачів комунальних послуг Олега Попенка платіжка за опалення звичайної квартири у 50 квадратів зросте на одну-дві тисячі. 

"Після скасування PSO та регулювання цін тепловики купуватимуть газ у постачальників за ціною близько 9,5 тисяч гривень за тисячу кубів. Така цифра обумовить зростання тарифів на 30-60%%. "А це означає що платіжка за тепло для українця в квартирі 50 кв. м виросте від 1000 до 2000 грн в місяць", - зазначає він.

Напруження на ринку також викликало рішення Нафтогазу відпускати газ комунальним тепловикам лише на умовах передплати або гарантій з боку органів місцевого самоврядування. Це може спричинити ситуацію, коли фінансово неспроможні теплокомуненерго просто не зможуть цього зробити. Як не зможе їм допомогти і місцева влада, що має дефіцитні бюджети.

Втім, в уряді і Нафтогазі згодом зрозуміли, що таким чином спричинять колапс галузі. І дещо "відкрутили гайки". Принаймні так можна зрозуміти нового очільника НАК "Нафтогаз України" Юрія Вітренка. Анонсуючи нові ціни для комунальників він пообіцяв, що умови розрахунків будуть лояльними  і держкомпанія не буде вимагати величезних передплат або банківських гарантій. Втім, конкретних цифр Вітренко не назвав, тож це "послаблення" може виявитись лише обнадійливою обіцянкою. 

До того ж, це може вплинути тільки на те, чи буде в будинках тепло. А от на ціну для споживачів цього тепла - ні, тож сімейні бюджети на осінь треба планувати з урахуванням значно збільшених видатків на комуналку.

Читайте також: Борги за комуналку - 81 млрд: Коли чекати соціального вибуху

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme