Компромат з 90-х: Хто замовив Труханова

У "розслідуванні" британського BBC про мера Одеси на надто багато нових епізодів. У нас про минуле пана Труханова знали й раніше, але ця публікація викликала фурор

Політичний оглядач
Компромат з 90-х: Хто замовив Труханова…

Не будемо особливо зупинятися на фактах з "розслідування" ВВС, адже про зв'язки нинішнього одеського градоначальника з кримінальним світом, зокрема, з Олександром Ангертом, якого британці називають "Дон Одеси", хоча він відомий за "поганялом" "Ангел", в українських ЗМІ писали ще в 90-х. Від 2001 року Ангерт мешкав у Лондоні. Наскільки відомо, у британських правоохоронців до нього питань не виникало. То ж журналістам ВВС для початку варто було дізнатися, чому в їхній країні так лояльно ставляться до іноземних інвесторів із заплямованою репутацією. Але це ремарка.

У жовтні 2015 року тодішній очільник Одещини Михеїл Саакашвілі заявляв, що "Ангел" особисто прибув з Англії до Одеси, щоб "владнати питання виборів". Вочевидь, малося на увазі обрання Труханова мером. А в травні минулого року повідомили про смерть Ангерта від онкозахворювання. Проте й досі багато хто вважає це повідомлення містифікацією.

Труханов не відмовлявся від зв'язків з кримінальним авторитетом. В одному з інтерв'ю він заявляв: "Олександр Ангерт - це мій друг, і я ніколи не соромився нашої дружби. Ми познайомилися, коли він очолював одне велике підприємство в Одесі. Я побачив людину, яка була повною протилежністю тому, що про нього писали і говорили". Кажуть, Геннадій Леонідович особисто їздив на похорон друга.

Журналісти ВВС, які з відомих фактів роблять сенсацію, посилаються на так звані "райські папери" (Paradise Papers) та на свідчення італійських поліцейських. Саме Італію одеські крутелики обрали в 90-х в якості своєї бази. У матеріалах поліцейського симпозіуму з питань організованої злочинності від жовтня 1998 року про Труханова написано, що він є власником охоронної фірми – ці структури створювалися в країнах колишнього СРСР "на додаток до розширення організованої злочинності". "Він часто подорожує до Одеси, де через свої контакти з правоохоронцями може отримувати детальну інформацію про ініціативи міліції, спрямовані на боротьбу з організованою злочинністю", сказано в документі, розміщеному на сайті OCCRP - Центру дослідження корупції і організованої злочинності. Там же повідомляється про прибуття до німецького Дюссельдорфу для зустрічі з партнерами грецького громадянина Геннадіаса Узопулуса, в якому поліцейські впізнали Труханова.

До речі, "компромат" поліції на Труханова вже давно був у відкритому доступі і кожен міг з ним ознайомитися. Тому свіжі матеріали про нього розслідуванням назвати важкувато.

Схоже, розслідування про цього персонажа, але якісніше за змістом, проведене OCCRP спільно зі "Слідство. Інфо", також презентували вчора. Якщо запалюються зірки, значить, це комусь потрібно: збіг інформаційної атаки на когось персонально або на якусь компанію зазвичай свідчить про чиюсь зацікавленість. Розслідування про Труханова OCCRP та "Слідство. Інфо" презентували ще у 2016 році, але тоді воно пройшло повз увагу відповідних органів. Зараз, вочевидь, щось змінилося. Можна припустити випадковість або ж дві структури займалися однією справою і домовилися вийти з результатами одночасно, але все ж у подібних історіях збіги не часті. То ж спробуємо припустити, чому Труханова накрило хвилею компромату. Причому, не першої свіжості.

Версія перша – десь зверху вирішили, що на часі дотиснути одеського мера. Нагадаємо, 14 лютого він був затриманий детективами НАБУ. За версією слідства, мер та декілька його підлеглих можуть бути причетні до схеми із завдання збитків місцевому бюджету Одеси. Суд над градоначальником запам'ятався штовханиною "тітушок" з правоохоронцями та чудесним визволенням Труханова з-під варти завдяки "доброму самаритянину" Дмитру Голубову, нардепу з БПП, який взяв мера Одеси на поруки. Відтоді Геннадій Леонідович час від часу приїздить до Києва на суди, але як і раніше керує Південною Пальмірою. Після матеріалу ВВС в НАБУ і САП пообіцяли перевірити інформацію про майно Труханова. Про нього ЗМІ повідомляли й раніше, але фокус у тому, що в Україні саме публікації або сюжети західних медіа (або їхніх філій в нашій країні) стають підставами для початку антикорупційних розслідувань.

Таких історій було багато. Їх фігуранти підозрюють застосування нескладної, але дієвої схеми: нашим викривачам зазвичай не вірять, бо всі, кому потрібно, добре знають, хто стоїть за тим чи іншим ресурсом, а от в незалежності західних медійників приводів сумніватися начебто нема. Але навіщо це їм? Знаючи про корупцію в Україні, вони можуть виявляти справжній інтерес до виведення на чисту воду наших діячів, якщо це пов'язано з їх оборудками в країнах ЄС чи в США. Те ж ВВС робить акцент на діяльності названих осіб на теренах Великої Британії. Простіше кажучи, інтереси одних збіглися з інтересами інших.

Версія друга – конспірологічна, але її також не варто скидати з рахунків. Ми вже згадували про смерть Ангерта. Зазвичай, після відходу в інший світ подібних фігур відбувається перерозподіл сфер впливу. Труханова в пресі називали людиною, яка пильнує бізнес-інтереси Ангерта в Одесі. Звідси можна припустити, що хтось зовсім не проти відсунути його від впливу. Чи не сигналять одеському мерові, що його час минув і або пора ділитися, або віддавати ласі шматки? При цьому ЗМІ, які оприлюднюють компромат, можуть використовувати в темну. Труханов надто одіозна фігура, щоб не зацікавити розслідувачів. Які щиро бажають, аби НАБУ та інші органи нарешті зайнялися цим персонаж впритул. Наскільки ця версія ймовірна покажуть найближчі дії самого Труханова, детективів НАБУ і політиків, зацікавлених у відстороненні цієї особи від влади. То ж можна припустити, що нинішні викриття – не останні.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme