Непокарана зрада: Чи правда, що "слуги" зібралися саджати до в'язниці колаборантів

У Раді поточного тижня зареєстрували відразу три законопроекти, якими пропонується криміналізувати колабораціонізм. Це не перша спроба депутатів на законодавчому рівні встановити покарання для посіпак країни-агресора. Попередні не були вдалими

Політичний оглядач
Непокарана зрада: Чи правда, що "слуги"…
На фото: березень 2014 року. Жителі Симферополя радіють, що "парламент" ухвалив рішення про "приєднання Криму до Росії". Джерело: Газета.ру

Спочатку нагадаємо, як нардепи минулого і нинішнього скликань намагалися криміналізувати колабораціонізм. 9 березня 2017 року соратник Арсенія Яценюка Ігор Лапін зареєстрував законопроект "Про заборону колабораціонізму". 20 грудня того ж року групою нардепів "Народного фронту" на чолі з Сергієм Висоцьким внесено законопроект "Про захист української державності від проявів колабораціонізму" та альтернативний йому законопроект "Про встановлення справедливості та покарання винних у воєнних злочинах по подіям на території Донецької та Луганської областей" (внесено групою авторів на чолі з Наталією Веселовою 28 грудня 2017 року. Того ж дня той же авторський колектив на чолі з Сергієм Висоцьким ініціював законопроект "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо колабораціонізму та посилення відповідальності за державну зраду)". Всі ці документи були розкритиковані юристами і правозахисниками головним чином за те, що порушуватимуть права людини, гарантовані Конституцією.

У травні 2018 року внесення до ВР закону про колаборантів  анонсував і Петро Порошенко. Ще в нього була законодавча ініціатива припиняти громадянство тих осіб, які мають паспорти інших держав та беруть участь у виборах у цих державах. Тобто, це стосувалося переважно кримчан. Законопроект Порошенко відкликав під тиском як правозахисників, так і політичних опонентів.

А вже в нинішній Раді, 6 грудня 2019 року, депутатка-"свободівка" Оксана Савчук (зараз вона - серед співавторів законопроекту "слуг") запропонувала внести зміни до деяких законодавчих актів України (щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораціонізм). Але її ініціатива також не була реалізована депкорпусом. Тож нинішня спроба - шоста чи шоста з половиною, коли брати до уваги законопроект, анонсований Порошенком у 2018 році. Однак вона відрізняється від попередніх кількома нюансами.

Нюанс перший: досі "слуги" відмежовувалися від криміналізації колабораціонізму, тому два їхні законопроекти (№5143 і 5144) варто розглядати в руслі різкого розвороту влади у бік націонал-патріотичного електорату. Нагадаємо, місяць тому, 22 січня, віце-прем’єр - міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков казав, що у проекті закону про державну політику перехідного періоду немає поняття "колаборант". Це було свідомим рішенням розробників проекту, оскільки цей термін має спірне значення і досить негативну конотацію по відношенню до всіх, "і під колаборацію можуть потрапити з великою вірогідністю нормальні нещасні люди, заручники". А 23 лютого ціла група депутатів монобільшості зареєструвала дві законодавчі ініціативи, і в назвах обох є словосполучення "колабораційна діяльність".

Нюанс другий: реєстрація "слугами" їхніх законопроектів відбулася наступного дня після появи серед зареєстрованих законопроекту депутатів фракції "ЄС" (№5133), чільним автором якого є Петро Порошенко. Він ще 10 лютого повідомив, що "Європейська солідарність" розробила та ініціює ухвалення ряду нормативних актів, спрямованих на боротьбу з російською пропагандою і протидію колабораціонізму. Коментуючи наміри попередника, президент Зеленський заявив, що будь-які законодавчі ініціативи подібного роду "є лише потугами, оскільки будь-який лідер повинен робити серйозні кроки, а не тільки говорити". І нагадав: у попередників була можливість ще у 2018 році закрити телеканали, які фінансуються з Росії та ОРДЛО. У свою чергу співголова фракції "слуг" в ВР Олександр Корнієнко повідомив: щодо всіх ініціатив "Євросолідарності" у монобільшості будуть альтернативні законопроекти, тому що "ті проекти, які пропонують колеги, в чомусь нас не влаштовують".

З цього можна зробити висновок, що законодавча ініціатива "ЄС" стосовно криміналізації колабораціонізму стала стимулом, подразником для "слуг" запропонувати свої проекти. Тобто, конкуренція між п’ятим і шостим президентами за національно-свідомого виборця триває. І це непогано, якщо, звісно, "зелені" мають на меті проголосувати за свої ініціативи, а не зареєстрували їх, аби лише виглядати більшими патріотами за "порошенківців".

А небезпека того, що тему забалакають, що на ній просто піаритимуться, існує. Одна із співавторів законопроектів "слуг" Євгенія Кравчук розповіла, у чому суть їхніх пропозицій. Вони дуже схожі з пропозиціями, викладеними у законопроекті "Євросолідарності". Однак у заяві цієї нардепки насторожує те, що вона анонсує "широку дискусію з залученням експертного середовища". З цього можна зробити припущення, що найближчим часом "слуги" вносити свої законопроекти у сесійну залу не будуть. Тож чи не йдеться про спробу перехопити ініціативу у Порошенка лише для того, щоб зрештою поховати тему криміналізації колабораціонізму? Адже не складно спрогнозувати, що експертне середовище та особливо правозахисники розкритикують ідею жорсткого покарання за співробітництво з ворогом.

Третій нюанс: закон про колаборантів, байдуже у чиєму варіанті – "ЄС" чи "Слуги народу" - потенційно дасть можливість почати процедуру ліквідації проросійських політичних і медійних проектів в Україні. Бо як показують навіть останні події у Харкові, ці сили не тільки піднімають голову, але й відверто нахабніють. Тому з того, як монобільшість поводитиметься зі своїми ж законопроектами, можна буде робити висновки, чи на Банковій дійсно хочуть позбутися впливу Росії та її агентури, чи просто затіяли гру в патріотів заради рейтингів.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme