Не ООН і не МАГАТЕ: Як вигнати окупантів із Запорізької АЕС

Уперше в історії одна країна вдається до ядерного шантажу всього світу. Чи можна знайти хоч якійсь дієвий рецепт, як це припинити?

Політичний оглядач
Не ООН і не МАГАТЕ: Як вигнати окупантів…
Російський окупант на ЗАЕС

В Україні п'ять атомних електростанцій, чотири з них діючі, тому війна на нашій території – це ризик глобальної катастрофи. Таким був один із аргументів тих, хто вважав масштабне вторгнення росії в Україну неможливим. Та як показали вже перші дні, коли окупанти захопили Чорнобильську АЕС, використання атомних електростанцій для погроз і шантажу було і залишається в планах путіна. Запорізьку атомну ординці захопили 4 березня, попередньо обстрілявши.  І відтоді силою утримують там персонал. З територій АЕС окупанти стріляють по сусідній Дніпропетровщині, зокрема по Нікополю, користуючись ядерним об’єктом як щитом – у відповідь українці стріляти не можуть. А від початку серпня росія ще взялася обстрілювати об’єкти самої електростанції.

Орки на ЗАЕС: щит, крадіжка електрики, диверсії і спроба зірвати поставки зброї

В "Енергоатомі" пояснили плани ворога: окупанти намагаються перерізати лінії електропередач. У загальній кількості їх чотири – дві вже не робочі, а одна була пошкоджена раніше. Якщо всі лінії будуть не робочими, ЗАЕС не зможе передавати електроенергію, а згодом і обслуговувати власні технологічні потреби. "Якщо будуть пошкоджені всі лінії, станція перейде в режим блекаута, повного знеструмлення. І ця ситуація вже дуже небезпечна для збереження в безпечному стані ядерного палива в реакторах і басейнах витримки", – пояснив очільник "Енергоатому" Петро Котін. Кінцева ж мета окупантів – відключити атомну електростанцію від української енергосистеми і підключити до своєї. Забезпечивши краденою електрикою вкрадений Крим. На жаль, це можливо, хоча й вимагає часу і значних затрат.

Утім, живий щит та крадіжка електрики – не єдині версії обстрілів росіянами окупованої ними ЗАЕС. Окупанти регулярно звинувачують ЗСУ в обстрілах об’єктів на тимчасово окупованих територіях, які самі ж і обстрілюють. А після того, як в Україну пішла західна зброя, орки плодять фейки, що українські військові стріляють з неї по цивільних об’єктах. Один із таких фейків – теракт, насправді здійснений окупантами в Оленівській колонії, де загинуло понад півсотні полонених оборонців "Азовсталі". Мета подібних звинувачень проста і зрозуміла – посіяти сумніви в західних суспільствах у необхідності військово-технічної допомоги Україні. Іншими словами, зупинити поставки зброї, за допомогою якої ЗСУ здатні відкинути ворога з тимчасово окупованих територій.

Кремлівцям наразі це не вдається, та допоки ЗАЕС під їхнім контролем, на ній можуть здійснюватися диверсії, відповідальність за які агресор вішатиме на Україну. Зараз українська влада докладає багато зусиль, аби інформувати світову спільноту про ситуацію навколо захопленої росіянами атомної електростанції. Але тут не все залежить від нас. Більше інформації можуть дати інспектори з Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), проте до поведінки цієї міжнародної структури виникає багато запитань. Як в ситуації із Запорізькою АЕС, так і раніше з ЧАЕС.

Друзі росії? Чому нема довіри до МАГАТЕ

Коли росіяни захопили Чорнобильську станцію, керівник МАГАТЕ Рафаель Гроссі висловлював глибоку стурбованість "стресовою ситуацією" і пропонував провести переговори за участі України і рф щодо гарантій безпеки ядерних об’єктів. Тобто ще тоді МАГАТЕ замість вимагати від окупантів допустити своїх інспекторів на захоплені АЕС, апелювало до Києва. Прямий зв’язок із Чорнобилем агентство відновило 19 квітня, коли окупанти звідти втекли. Того ж місяця на станцію прибули його інспектори. І, що показово, заяв з осудом захоплення не було. Об’єкт працює, витоку радіації нема, тобто для МАГАТЕ нічого не сталося?

Ще більш дивною видається поведінка представників цієї організації в історії з захопленою запутінцями Запорізькою АЕС. На початку червня "Енергоатом" повідомив про підготовку росіянами візиту Рафаеля Гроссі на цю електростанцію. "Російські військові разом із представниками "Росатома"  проводять спеціальні наради та навіть спілкуються з МАГАТЕ щодо організації приїзду місії агентства", – повідомляли в "Енергоатомі". Наголошуючи, що такий візит фактично матиме на меті виправдати перебування там окупантів: інспектори приїдуть, зафіксують безпечний радіаційний фон і контроль над ядерними матеріалами, всі інші питання – політичні, а МАГАТЕ політикою не займається. Тоді візит Гроссі на ЗАЕС так і не відбувся.

Додамо важливий штрих: у директора МАГАТЕ є шість заступників, серед них керівник департаменту ядерної енергії росіянин Михайло Чудаков. Країна-агресор також входить до складу одного з керівних органів агентства – ради управляючих. Тобто до незаангажованості МАГАТЕ виникають великі запитання. Як і до їхній дій загалом. За словами секретаря РНБО Олексія Данілова, ця інституція з 24 лютого могла працювати у зовсім інший спосіб. Відповідно до існуючих у неї протоколів.

Зараз пан Гроссі заявляє, що ситуація на Запорізькій атомній вийшла з-під контролю: "Усі принципи безпечної роботи АЕС порушені. Ризики дуже серйозні, ситуація вкрай небезпечна". Але знову апелює до "обох сторін", щоб вони забезпечили можливість приїзду місії на станцію. В "Енергоатомі" пояснюють: Україна наполягає на офіційній миротворчій місії ООН, до складу якої увійдуть і представники МАГАТЕ. Цим миротворцям окупанти повинні передати контроль над територією АЕС. Що ж до окремої місії атомного агентства, то українська сторона не може виконати умови її безпеки.

Миротворці ООН на ЗАЕС чи тавро терористів. Що справить вплив на росію

Станом на зараз ситуація наступна. П’ять місяців Гроссі обмежувався глибоким занепокоєнням та, за даними "Енергоатому", МАГАТЕ спільно з росіянами готувало його візит на ЗАЕС. У нас підозрюють, що у такий спосіб Москва хоче легалізувати своє перебування на станції. Днями ж стало відомо, що окупанти замінували її і можуть у будь-який момент підірвати якийсь із об’єктів – або сховище ядерних відходів, або навіть реактор (реактори). Звинувативши у цьому Україну. Така версія цілком імовірна, враховуючи, що росіяни підуть на все, щоб зупинити контрнаступ ЗСУ на півдні. А навіть незначний витік радіації спричинить панічні настрої серед населення, чим агресор планує скористатися. Тут звертає на себе увагу ще один момент: на тлі загострення ситуації навколо ЗАЕС запорізькі колаборанти анонсують "референдум" про приєднання регіону до росії, і та може використати ядерну провокацію на ЗАЕС у пропагандистських цілях. Мовляв, це помста України жителям окупованих територій. Звісно, ніякого "референдуму" після цього не буде. Але хто стверджує, що кінцева мета загарбання кремлем частини південних областей у їхньому приєднанні до рф? Це лише один зі сценаріїв, про які говорять росіяни. Куди вірогідніший – утримання захопленого просто для того, щоб використовувати для продовження обстрілів прифронтових територій.

Чи можливий сценарій без влаштовування росією ядерної катастрофи на ЗАЕС? Оптимісти скажуть: радіаційну хмару неможливо контролювати, вона може випасти рясним дощем на голови кримчан, або полетіти на росію. Тому путін знову блефує, як з погрозами застосувати ядерну зброю. Не виключено. Але замість грати у гру "вірю – не вірю" краще змусити кремлівського карлика відступитися від Запорізької атомної. Зробити це можна або ж у той спосіб, який пропонує Україна – ООН відряджає місію на станцію й окупанти передають контроль над нею представникам міжнародних організацій, які потім передають його Києву, або ж шляхом санкцій проти "Росатому" і політичного тиску через визнання росії спонсором тероризму і повного закриття для громадян рф в’їзду в країни цивілізованого світу.

Генсек ООН Антоніу Гутьєреш, на жаль, теж далі глибокого занепокоєння з приводу можливої ядерної катастрофи не йде. Ми вже зрозуміли, що цей португальський політик не відповідає викликам, які стоять перед очолюваною ним організацією. На МАГАТЕ та інші міжнародні забюрократизовані структури також надії небагато. Тому українській владі, нашим дипломатам потрібно потроїти зусилля, щоб росія була визнана терористкою за те, що вчинила, бо вчинятиме вона злочини і далі. На ЗАЕС чи деінде Гальмують в ООН і зі своїх мотивів не поспішають у Білому домі? Що ж, тоді слід продавлювати це питання на рівні урядів інших країн-партнерів.  

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme