Коли для Зеленського почнуть будувати таємний бункер

Після замаху на Сергій Шефіра президент Володимир Зеленський посилив охорону та збільшив свій кортеж. Є чого боятися, чи оточення президента навмисно наганяє страху?

Політичний оглядач
Коли для Зеленського почнуть будувати та…

За повідомленнями ЗМІ, кортеж Зеленського тепер їздить із сиренами та мигалками, на великій швидкості, а також у ньому збільшилась кількість машин. Це пов'язують із нещодавнім замахом на Сергія Шефіра. Нагадаємо, 22 вересня стало відомо, що у селі Лісники на Київщині було скоєно замах на першого помічника президента та генерального продюсера студії "Квартал 95" Сергія Шефіра. В автівку здійснили постріли автоматною чергою. Водій Шефіра Олександр Іванько внаслідок нападу отримав кульові поранення в ногу. Сам же помічник Зеленського не постраждав. Генеральний прокурор Ірина Венедіктова припустила, що наміри у нападників були серйозні, оскільки автоматна черга прошила авто. За фактом події розпочали провадження з попередньою кваліфікацією "замах на вбивство двох і більше осіб" (ст. 115 ККУ).

Правоохоронці ледь не щодня розповідають про якісь подробиці скоєного злочину, а у п’ятницю в ефірі одного із політичних ток-шоу оприлюднили відеоролик, який наочно демонструє основну версію подій до та після обстрілу автомобіля Шефіра. Окрім цієї версії існують й інші, серед них – інсценування. Громадськість очікує від правоохоронних органів результативного розслідування, яке б переконливо спростувало таку версію. Поки ж складається враження, що пошуки злочинців затягнулися.

Від Голобородька на велосипеді до посиленого кортежу

Телегерой серіалу "Слуга народу" Василь Голобородько їздив на велосипеді. Фігура, яка нагадує Голобородька у цьому образі, раніше була емблемою президентської політичної партії. Однак, уже на початку каденції Зеленський дав зрозуміти, що він, як його екранний персонаж, їздити на роботу двохколісним транспортом не буде. На власну інавгурацію Володимир Олександрович прийшов пішки, чим приємно вразив не лише своїх виборців (ось він, справжній народний президент), а й небайдужих до України зарубіжних громадян. А вже наступного дня після інавгурації журналісти помітили, що Зеленський у перший робочий день скористався кортежем з п'яти автомобілів. Стільки ж автівок супроводу нарахували й 11 червня 2019-го, коли новообраний глава держави відвідав засідання Конституційного суду у справі про розпуск Верховної Ради. За місяць потому сталася перша ДТП за участю президентського кортежу: його автівки під Мелітополем зіткнулися з автобусами, що перевозили дітей. Водіїв-порушників обіцяли покарати, а сам президент тоді заявив, що у його кортежі лише два автомобілі, іноді буває третій – із супроводжуючими особами, членами команди, охороною. "Ці автомобілі зупиняються на всіх світлофорах, стоять у заторах, ніхто не вмикає "мигалок" тощо. Мабуть, тому фейсбук-спільноті так важко вивчити питання. Президент – такий самий учасник руху, як і всі", – заявляв він.   

За рік після тих подій у мережі оприлюднили відео, відзняте під час відвідин президентом Чернігівщини, де нарахували аж 15 автівок. Утім, у скількох їхала охорона глави держави, а скільки перевозили інших високопоставлених чиновників, сказати складно. У липні 2020 р. програма "Схеми" показала, як автомобілі з кортежу Зеленського (їх нарахували близько шести) систематично порушують ПДР. В президентському Офісі журналістам на це відповіли, що у них відсутня інформація про систематичне порушення правил дорожнього руху при пересуванні президента, мовляв, мало місце "виключно спекулятивне трактування подій". 

У травні ж цього року стало відомо, що кортеж є не лише у президента, але й у першої леді: буцімто Олена Зеленська їздить на броньованому Mercedes S класу, як прикриття використовує позашляховик Toyota Prado, а також джип Mercedes.

Чи сприятиме замах на Шефіра культивуванню страху 

Безумовно, президент воюючої держави мусить дбати про свою безпеку, тому без кортежу супроводу ніяк. Але навіть згадані епізоди переконливо свідчать про еволюцію від Зеленського – кандидата в президенти, до Зеленського нинішнього зразка. Який переїхав на державну дачу в Конча-Заспі, якому збільшують кортеж, і якого все рідше можна побачити в старому образі демократичного улюбленця народу, котрий не боїться спілкуватися з тими, хто "кожен із нас президент". Зеленський ще не будує свого Межигір’я і не створює кортежем велетенські корки на дорогах, як це було за часів Віктора Януковича, однак очевидними вже є три речі, котрі здатні перетворити його на погіршену копію попередників. Погіршену, бо він обіцяв нову якість політики.

Перша річ – Володимиру Олександровичу подобається бути президентом, інакше б зараз не виникали розмови про його балотування на другий термін. Як і було обіцяно кандидатом у президенти Зеленським. Нічого поганого у тому, що він йтиме на наступний срок нема, рейтинг дає гарні шанси, питання в іншому: другий буде останнім, чи крайнім, як в очільників деяких пострадянських країн?

Друга річ – оточення створює навколо фігури президента культ особи. І робить це тому, що бути при владі подобається і соратникам Зеленського. Без нього вони переважно небагато значитимуть у вітчизняній політиці.

Читайте також "Культ особи" і "символи віри": Коли книжку Мендель вивчатимуть в школі

Третя річ – культивування страху перед насильницькими діями щодо першої особи (умовно: народ президента любить, але олігархи, попередники, старі еліти можуть прагнути смерті народного кумира). Дуже часто це супутній елемент культу особи. Нещодавно в СБУ заявили, що зафіксували аж 22 погрози на адресу президента. Наскільки вони були реальними, чи більшість - заяви психічно хворих людей, не уточнюється. І, схоже, замах на Шефіра, близького друга глави держави, лише сприятиме культивуванню страху. Залишається сподіватися, що той не заволодіє Володимиром Олександровичем аж настільки, що для президента будуватимуть секретний схрон. Нагадаємо, що у ЗМІ повідомляли про бункери Путіна і Лукашенка, а у Межигір’ї після втечі Януковича шукали бункер зі скарбами "легітимного".

Тим же, хто планує зловживати на культивуванні страху, варто пам’ятати: якщо президент помітно посилює заходи безпеки навколо себе, в народу це може викликати відчуття, що в якості потенційного нападника він бачить свій народ.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme