Навздогін Помпео: Чому Зеленський почав "наїжджати" на Іран

Іран від самого початку знав, що український "Боїнг" було збито ракетою, але мовчав про це аж три дні.  Україна ж знала, що Іран знає. І теж мовчала майже місяць… Мовчала аж до приїзду у Київ держсекретаря США Майка Помпео

Журналіст відділу "Життя"
Навздогін Помпео: Чому Зеленський почав…

Отже, президент України Володимир Зеленський зробив одразу кілька гучних заяв стосовно Ірану. 

По-перше, він розповів, що Україна подаватиме на азіатську країну у міжнародний суд з приводу виплати компенсацій сім'ям загиблих у катастрофі. 

"Вони запропонували одразу 80 тисяч доларів кожній сім’ї кожного загиблого, але ми на це не погодились. Мені здається, що це замало. Коли дружина загиблого каже, що чоловік був єдиний годувальник, а в неї роботи немає і дитині треба до інституту вступати – 80 тисяч доларів це зовсім замало. Хоча, звичайно, не вимірюється людське життя жодними грошима, але ми будемо тиснути, щоб виплати були більшими", – заявив президент.

По-друге, зізнався, що українська сторона від самого початку мала дані, що український "Боїнг" збито ракетою, а іранська влада знала про це від самого початку. 

"Наш літак злетів, а о 6:30 повинен на посадку був іти іранський літак. Він все це бачив і екіпаж почав розмовляти з диспетчером. Там все чути – він каже, що "мені здається, що летить ракета", він це говорить і перською, і англійською мовами, там все зафіксовано", – зазначив Зеленський. 

Президент додав, що після цього пострілу диспетчер "виходив на зв’язок з нашим літаком дуже багато разів, але там тиша". 

По-третє, Зеленський акцентував, що Україна боротиметься за право все ж таки забрати у Ірану чорні скриньки для дослідження їхнього змісту. 

Доволі прямі і однозначні заяви голови держави виглядають доволі дивно з огляду на попередні реакції Офісу президента на іранську трагедію. Нагадаємо, український лідер мовчав, коли прем'єр Канади Джастін Трюдо оголосив, що за даними його розвідки, саме ракета спричинила падіння літака, а низка міжнародних лідерів його підтримала. Та й зрештою, коли інформацію підтвердив офіційний Іран, у Зеленського певний час барилися з реакцією

В останні тижні президенту не раз нарікали, що він не наважується говорити з Іраном у жорсткій манері, а роз'яснення щодо ситуації можна відшукати хіба що в інтерв'ю генпрокурора Руслана Рябошапки.  І от все докорінно змінилося…

Втім, сенсацією такий поворот може здаватися лише тим, хто не стежить за міжнародними комунікаціями України. Адже свої заяви Зеленський озвучив практично вслід держсекретарю США Майку Помпео, який відвідував Київ 30-31 січня. 

Зазначимо, що на спільному брифінгу Зеленський та Помпео піднімали тему трагедії над Тегераном. 

"Я сподіваюсь, що ми будемо продовжувати надавати допомогу і Іран понесе відповідальність за свої дії та вбитих українців", – зазначив держсекретар. 

Логічно, що Вашингтону наразі  вигідно продовжити тиснути на Іран, а отримавши певні результати, подати це як перемоги адміністрації Білого дому на зовнішньополітичній арені.

Нагадаємо, що наразі триває розгляд справи про імпічмент Дональда Трампа, і в Сенаті вже на днях може відбутися голосування, після якого з великою ймовірністю нинішній лідер країни залишиться у своєму кріслі. Тож в цьому контексті меседж про те, що "США допомогли Україні розібратися з Іраном" може стати доволі вигідним Трампу. Таким поворотом адміністрація американського президента покаже, що все ж таки "небайдужа до України", а крім того, певною мірою контролює дії Ірану.

Особливо потрібен такий поворот з огляду на не надто успішні кроки США на зовнішньополітичній арені. Як би не намагався Трамп "навести лад" у небайдужих йому регіонах, його іноземні проекти навряд чи можна назвати повністю успішними. Зокрема, не так давно КНДР завила, що відмовлюється виконувати мораторій на ядерні випробування. Після оприлюднення "мирного плану" Трампа, який анонсували доволі тривалий час, Палестина розірвала усі відносини з Ізраїлем та США. Категорично проти запропонової схеми дій висловилася і Ліга арабських держав

А крім того, США все ж закидають, що частина провини за падіння "Боїнга" – таки на її плечах… Бо ж підриваючи українських літак, іранці прагнули захиститися саме від американської атаки.  

Себто, вельми ймовірно, що під час поїздки до Києва Помпео спробував створити для своєї країни такий собі піар-плацдарм, вмовивши Зеленського рішуче виступити проти дій Ірану. З огляду ж на те, що ми залежимо від американської допомоги і сподіваємося на американські інвестиції, а після оприлюднення телефонної розмови Трампа з Зеленським, відносини між країнами стали вельми натягнутими, Україна змушена йти назустріч американцям. 

Підштовхує до таких розмов, ймовірно, і те, що Зеленський все ж таки прагне потрапити у Білий дім, а з огляду на падіння рейтингу голови держави, це бажання дедалі дужчає. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme