Справа "Боїнга": Чи наважиться Зеленський натиснути на Іран

Небажання "вартових ісламської революції" ставати об'єктом українського – чи якого завгодно ще – розслідування є очевидним і в чомусь природнім. Але беззуба поведінка Києва у цій ситуації наштовхує на думку про те, що адекватного розслідування катастрофи світ може й не дочекатися

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Справа "Боїнга": Чи наважиться Зеленськи…

В історії зі збитим українським "Боїнгом" українська влада, скажемо м'яко, не демонструвала надмірної рішучості. То український президент, який "від початку знав, що літак збили", ніяк не міг відважитися сказати про це публічно. То українські експерти були вимушені констатувати, що іранці згрібають залишки авіалайнера бульдозерами і кудись вивозять – а влада у Києві продовжувала скромно мовчати. Всіляке було.

Але після офіційного зізнання іранських військових у тому, що авіалайнер збили таки вони, і "майже вибачення" іранських посадовців за цю подію (разом з обіцянками посприяти розслідуванню) здавалося, що все має піти на лад.

Втім, не так сталося, як гадалося. Принаймні, такий висновок можна зробити зі свіжих заяв генерального прокурора Руслана Рябошапки. Який в інтерв'ю українським ЗМІ повідомив, що іранська сторона наразі фактично саботує розслідування катастрофи.

"Ми направляли запит на інформацію, необхідну для розслідування, просили про допит певних людей, про отримання визначених речових доказів, зокрема залишків літака. Але відповіді на всі ці запитання ми ще не отримали, - поки що ми не бачимо тієї реакції з боку іранської влади, яку хотіли б бачити" – заявив посадовець. Втім, дипломатично стримавшись від оцінок подібної поведінки іранської сторони – хоч ніби й очолює прокуратуру, а не МЗС.

Втім, пан Рябошапка і не повинен вербалізувати зовнішньополітичні заяви від імені ГПУ. Для цього в нас є досить інших відомств. От тільки дивно, що про міжнародно-політичну проблему говорить не речник МЗС на брифінгу, і не Пристайко на екстреній зустрічі міністрів МЗС країн, чиї громадяни постраждали під час катастрофи, а посадовець з правоохоронної системи перед журналістом українського видання.

При тому, що проблеми з цим розслідуванням не складно було передбачити з самого початку. Досить згадати, що, за даними західних ЗМІ, іранські військові та представники КВІРу приховували інформацію про збитий літак навіть від президента Ірану. У відповідь на дзвінки з президентського палацу вони банально не піднімали трубку. Коли врешті військові зізналися у вчиненому злочині перед представниками світської влади, а не тільки перед аятолою, який був в курсі подій від самого їх початку, вони навідріз відмовились визнати свою провину публічно. Для того, щоби таки примусити їх це зробити, Хасан Роухані пообіцяв піти у відставку і влаштувати в країні небачену політичну кризу.

Зважаючи на подібну поведінку КВІРу з власним законно обраним президентом, якому вартові підпорядковані вельми опосередковано, тихий саботаж українського слідства тими ж людьми на несподіванку якось не надто схожий.

І в подібній ситуації українській дипломатії треба робити все можливе для того, щоб голосно, чітко й артикульовано натиснути на Іран. До подібних обґрунтованих вимог однозначно приєднаються як всі країни, громадяни яких постраждали в катастрофі, так і просто адекватні держави. А робота українських дипломатів – якщо вона колись таки почнеться – продемонструє не тільки бажання України встановити правду в цій трагічній історії, але й здатність Києва до відстоювання своїх інтересів на світовій арені загалом. Цей тиск може бути як одностороннім – через звернення до відповідних міжнародних організацій, так і колективним – шляхом створення міжнародної слідчої групи, а не очікування на те, що її створить хтось інший. Цей тиск повинен супроводжуватися належною комунікаційною кампанією у провідних світових ЗМІ.

Єдина проблема – для подібного дипломатичного тиску заяв генпрокурора для українських засобів масової інформації явно замало.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme