Навіщо Порошенко вигадав власні Паризькі домовленості

Depo.ua звернув увагу на те, як різниться інтерпретація Паризьких угод у президента Петра Порошенка і лідерів Євросоюзу
Depo.Влада
5 жовтня 2015 13:00
ФОТО: depo.ua
Навіщо Порошенко вигадав власні Паризькі домовленості
Навіщо Порошенко вигадав власні Паризькі домовленості

Під час учорашнього інтерв'ю українським телеканалам президент Петро Порошенко публічно озвучив деталі Паризьких угод, які стосуються майбутніх виборів на Донбасі. Склалося стійке враження, що тези домовленостей були викладені головою держави у вельми вільній трактовці. Зокрема, Порошенко розповів багато різних моменті, про які ані президент Франції Франсуа Оланд, ані канцлер Німеччини Ангела Меркель не згадували у своїх виступах після переговорів, і які серйозно відрізняться від сценарію щодо проведення виборів у окупованому Донбасі, який відомий загалу як "план Мореля".

Так, ніде і ніхто не говорив про взяття під контроль представниками ОБСЄ українсько-російського кордону на окупованій території Донбасу перед виборами. За словами Порошенка, ОБСЄ вже зараз повинна отримати допуск до українсько-російського кордону. А далі, за словами Петра Порошенка, як тільки на Донбасі відбудуться чесні вибори, визнані ОБСЄ, спостерігачі мають передати контроль над кордоном українським прикордонникам. Якщо ж ОБСЄ не допускатимуть до кордону, на Росію накладуть нові санкції, заявив Порошенко.

Варто зауважити, що європейські політики згадували лише про участь місії ОБСЄ у виборчому процесі, але ні про які кордони жодного слова сказано ними не було. "Закон про вибори повинен відповідати критеріям ОБСЄ і бути опрацьований у тристоронній контактній групі", - заявив Оланд. Також не було ніяких згадок про нові санкції, які можуть бути накладені на РФ у разі невиконання цієї умови.

Ще один "слизький" момент стосується слів Петра Порошенка про домовленості щодо виведення російських військ, яке має відбутися вже зараз, не чекаючи виборів. "Ми наголошуємо, що виведення іноземних військ має відбутися зараз, без будь-якої прив'язки до виборів, і це чітко прописано у Мінських домовленостях, чітко підтверджено керівниками Франції і Німеччини і повідомлено про це Російській Федерації", - сказав він.

Навіщо Порошенко вигадав власні Паризькі домовленості - фото 1

Проблема полягає у тому, що Оланд та Меркель про цей аспект домовленостей у своїх виступах також - ані пари з вуст. Тим паче, що офіційно-то російських військ на Донбасі немає, а європейські вищі чиновники не хочуть порушувати це питання, аби не спровакувати Путіна. У будь-якому разі, виконання цієї умови може бути проведено лише кулуарно: ніхто в Кремлі ніколи цей пункт переговорів не визнає, а в Європі на це питання будуть дивитися скрізь пальці. 

Також варто звернути увагу на позицію президента щодо участі політичних суб'єктів у потенційних місцевих виборах на Донбасі. Порошенко прямо заперечив можливу участь у виборах на Донбасі сепаратистських чи російських партій. "Українські політсили будуть брати повноцінну участь у виборах на Донбасі. Умовою проведення виборів є повноцінна діяльність українських ЗМІ", - сказав Порошенко. Якщо з російськими партіями все зрозуміло - вони тут явно ні до чого, то як бути з місцевими сепаратистськими "політсилами"?

Певні застереження щодо неможливості своєї участі вже озвучили у керівництві "ЛНР"-"ДНР". За їх словами, чинне українське законодавство передбачає навіть при проведенні виборів за мажоритарною системі висування кандидатів лише від тих суб'єктів виборчого процесу, які офіційно зареєстровані на всій території України. А отже дана норма блокує участь у місцевих виборах для висування кандидатів "громадських об'єднань", що діють лише в Донецьку і Луганську.

Це питання явно не було урегульовано в Парижі. Оланд лише зазначив, що всім кандидатам на цих виборах має бути наданий імунітет на час виборів. Можна припустити, що Порошенко у своєму виступі явно озвучив тезу, на якій наполягатимуть українські дипломати під час переговорів контактних груп у Мінську. Щоправда, незрозуміло, як можна буде переконати лідерів сепаратистів у тому, що їм для участі у виборах доведеться реєструвати власні партії у Києві. Авжеж існує зареєстрована в Мін'юсті партія "Ми маємо мету" на чолі з лідером донецьких сепаратистів Денисом Пушиліним, але однієї партії, вочевидь, для всіх сепаратистів буде явно замало. Зрештою, це питання, яке може стати баластом переговорів і українська сторона в потрібний момент його може скинути, імітуючи поступки.

Навіщо Порошенко вигадав власні Паризькі домовленості - фото 2

Дивно відреагував Петро Порошенко на (не)існування так званого "плану Мореля". Раніше, півтора тижня тому, президент безапеляційно заявив, що позиція члена робочої групи Мінських домовленостей П'єра Мореля - це його "особиста думка". Проте, як показала практика, саме цей сценарій - проведення місцевих виборів на окупованому Донбасі без фактичного контролю території з боку України - став наріжним під час перемовин у Парижі. Втім, Порошенко вчора знову продовжував заперечувати існування цього плану. "Ми обговорили терміни імплементації існуючих угод. Ніякого плану Мореля не існує", - сказав він, додавши, що головною метою переговорів у Парижі було не допустити фейкових виборів в окупованих терористами районах Донбасі.

Загалом, складається враження, що ті речі, про які заявив вчора Петро Олексійович, ще ніде не обговорювалися, і вони явно "сируваті". Проте не виключено, що мова йде про програму-максимум у торгах, яку Порошенко разом з представниками України в контактних групах у Мінську, просуватимуть як умову для проведення виборів на Донбасі.

Проблема полягає у тому, що президент подає свою позицію так, ніби сторони вже про все домовилися. Враховуючи неоковирність та популістичність деяких тез з боку Порошенка, не виключено, що за допомогою цих кроків політичний процес домовленостей буде затягнуто на невизначений строк. І в принципі це правильно: зараз Київ не може напряму зірвати Мінські домовленості. А поки йдуть суперечки навколо різноманітних умов, що озвучив Петро Порошенко, хтось обов'язково помре: або ішак, або падишах...

Читайте також Порошенко усіх переграв