Канал для ОРДЛО та кіно: Як Зеленський повертатиме Донбас телевізором

З 15 лютого на базі UA|TV має запрацювати телеканал, який мовитиме на окуповані території. Утім, експерти підозрюють, що охоплення нового медіа буде куди більшим

Політичний оглядач
Канал для ОРДЛО та кіно: Як Зеленський п…
фото: facebook Олена Трибушна

Офіційно про новий телеканал відомо, що інформаційне мовлення на ньому очолить Олена Трибушна, екс-заступник головного редактора сайту "Новое время". В.о. директора до конкурсу буде Юлія Островська. Повідомлення про суми, які держава витратить на запуск нового мовника, у різних джерелах різняться – від 400 тисяч до півмільйона. На першому етапі канал об'єднуватиме українсько- та російськомовні розважальні програми, серіали і кінофільми виробництва провідних українських медіагруп, а також інформаційне мовлення власного виробництва.

"Мета нового телеканалу, – пояснила пані Трибушна, — повернути в український інформаційний і культурний простір тих наших співгромадян, які через війну вже шостий рік позбавлені можливості дивитись українське телебачення і отримувати об'єктивну інформацію про власну країну, і на чиє ставлення до України впливають переважно російські телеканали".

У медіа-середовищі до появи нового телеканалу поставилися насторожено. І причин тому кілька. Перша – в оточенні президента дуже багато людей з цього самого середовища, і вони не можуть не розуміти, що подібний проект – провальний. Це те саме Мінінформполітики, тільки по телевізору і з "русским миром". Тобто, якщо канал буде лише для ОРДЛО, то комерційного успіху він не матиме. У той же час на нього йтимуть бюджетні гроші (440 млн заплановано в 2020 році), себто, з наших кишень. Коли ж нам пояснять, що справа не в комерції, а в тому, щоб "повернути людей, а не лише території", то це буде лукавством. Щоб на окупованих територіях дивилися цей телеканал, там мають крутити російську попсу, Кобзона, "Воровайки" і тому подібний низькопробний ширпотреб. Навіть "95 квартал" не дивитимуться, бо їхній контент далекий від проблем мешканців окупованих територій. Або ж для цього глядача потрібно буде робити специфічні, орієнтовані на нього програми. Щоб такий продукт вироблявся, за нього потрібно буде додатково заплатити. Але до цього повернемося пізніше.

Друга причина – якщо державні гроші підуть на телеканал для ОРДЛО, це означатиме, що серйозно уріжуть фінансування протидії російській пропаганді. Ми просто отримаємо легалізований російськомовний канал, який, аби його дивилися на Донбасі, транслюватиме щось на кшталт "Сватів". У той же час невідомо, скільки держава планує витратити на боротьбу з гібридним інформаційним впливом Росії на мізки українців. Припустимо, що майже всі кошти, які виділяються на інформбезпеку, підуть на створення каналу для ОРДЛО. 

Третя причина: медіа-експерти побоюються, що у перспективі цей мовник стане рупором "Слуг народу" на півдні і сході країни. Та ще й за державні гроші. Цікаво, що про таку можливість першими заговорили експерти, близькі до "Опоплатформи". Вони також пішли в атаку на Трибушну, нагадавши, що вона підтримувала Порошенка. В їхній критиці майбутнього телеканалу є доля правди, зокрема, про мовний аспект – коли цьому медіа дадуть право мовити російською попри закон про державну мову, то чому інші такого права не отримають - однак тут потрібно розуміти, що головна причина критикувати – новий телеканал зможе створити серйозну конкуренцію так званим "каналам Медведчука", аудиторія яких переважає саме на сході та півдні. Якщо запустить інформаційне мовлення.

Як відомо, у "Слуг" та президента немає власних каналів, "1+1" - це радше ситуаційний медіа-партнер, тому створення провладного медіа-холдингу виглядає логічним кроком. Єдине, що це мало б робитися не державним коштом. Приміром, схожий канал був у Боснії після війни, гроші на нього давав Захід. Тому там ніхто нікого не підозрював у бажанні за чужий рахунок підвищити присутність у медіа-просторі своєї групи впливу.

З одного боку, у такий хитрий спосіб "Слуги" отримають додатковий агітаційний козир на місцевих виборах, а в перспективі президентських і парламентських виборів – можливість впливати на свідомість виборців із колишнього "біло-голубого поясу". Але є й кілька серйозних підводних каменів. Якщо новий канал просуватиме російську міфологему про "громадянський конфлікт" в Україні, або якщо транслюватиме дешеві серіальчики про примирення на кшталт один брат воював за "ДНР", інший – за Україну, і тепер вони знову братаються, бо це не їх війна, а політиків, тоді навколо такого мовника скандали виникатимуть один за одним. І, можливо, збільшивши прихильність виборців півдня і сходу, "Слуги" і Зеленський повністю втратять підтримку на всій іншій території країни.

Утім, скоріше за все, ініціатори телеканалу для ОРДЛО не обмежаться лише цим медіа-майданчиком. Подейкують, що під лозунгом національного примирення протягом цього року побачать світ кілька стрічок, подібних до фільму "12" російського пропагандиста Михалкова, якими готуватиметься ґрунт для "взаємного прощення", а точніше – для повної амністії бойовиків на Донбасі. У цих фільмах глядачеві можуть розказати, що війна почалася внаслідок Майдану, винні у ній постмайданні політики, особливо Порошенко, а зараз – час примирення. Може. Згадають і про вину Путіна. Але це навряд…

Росіяни після другої чеченської так само зробили ставку на кінематограф. У вже згаданому фільмі "12" розказується історія про чеченського хлопця, якого звинуватили у вбивстві російського військового, що його всиновив. Присяжні вирішують його долю. Тривають життєві, емоційні діалоги, відсил до війни. І в підсумку, хлопця визнали невинним. А посил простий - варто навчитися пробачати. Чи спрацює російська технологія в Україні - побачимо згодом. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme