"Лисий" проти Притули: Як в Зеленського планують демонтувати Кличка

Розмови про вірогідний похід "кварталівця" Євгена Кошового в мери Києва знов актуальні. Результати соцопитувань показують, що кияни готові довірити своє місто добре знайомому обличчю із телеекрану

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
"Лисий" проти Притули: Як в Зеленського…

Партія "Слуга народу", за інформацією джерел Depo.ua, практично визначилася зі своїм кандидатом на виборах міського голови Києва. З високим ступенем вірогідності ним стане учасник "Кварталу 95", 36-річний Євген Кошовий. Донедавна кандидат №1 на цю посаду від партії влади, екс-керівник "1+1", а нині нардеп Олександр Ткаченко начебто має менші шанси перемогти на виборах мера столиці, якщо вони відбудуться у два тури. Але потрапити у тур другий йому буде важко.

У цій історії є ще один цікавий поворот. За даними закритої соціології, фаворитом мерських перегонів поки залишається Віталій Кличко, але на п’яти йому наступає колишній кандидат в депутати від партії "Голос", шоумен Сергій Притула.

Виходячи з такої ситуації, у "Слузі народу" розглядають саме кандидатуру свого колеги по "Кварталу" як кандидата на Київського міського голову. Натомість виходець із "плюсів" Ткаченко, що його відносять до сфери впливу мільярдера Ігоря Коломойського, може очолити столичну державну адміністрацію, яка, згідно з баченням нової архітектури столичної влади від команди президента Зеленського, матиме дуже широкі повноваження і справді реальну владу в місті.

Про такий сценарій напівжартома говорили ще після парламентських виборів улітку цього року. Першим публічно зробив це сам Кличко, який в одному з інтерв’ю згадав, що жартував з приводу "мерства" Кошового іще 2018 року на одній із вечірок, де ведучими були Володимир Зеленський і Євген Кошовий. Жарт виявився фактично пророчим, попри те, що у травні цього року під час інаугурації президента Зеленського Кошовий під камери казав, що не планує йти в політику. Але…

Явною перевагою "Лисого" перед іншими претендентами в мери, включно із тим же Ткаченком, вважають не лише його абсолютну впізнаваність, але й особисту відданість своєму "кварталівському" лідерові Зеленському.

Крім того, якщо буде ухвалено новий закон про столицю в редакції "слуг", то посада мера стане суто номінальною – особа, що сидітиме в цьому кріслі, виконуватиме головним чином церемоніальні та представницькі функції, а важелі реальної влади та фінанси будуть сконцентровані у голови Київської міськдержадміністрації, який, з-поміж іншого, матиме право вето на всі рішення місцевого самоврядування – мера і міських депутатів. Можна припустити, що з роллю "британської королеви" актор Кошовий впорається. Якщо не вдягатиме на офіційні заходи свій легендарний светр, у якому він з’явився на "Олімпійському" під час дебатів Зеленського з Петром Порошенком.

 

Нагадаємо, Євген Кошовий, який народився на Харківщині, а виріс в Алчевську на Луганщині, зі студентської лави починає виступати в КВК – "клубах веселих та кмітливих", радянському сурогаті розважальних шоу. З учасниками команди "95 квартал" він знайомий з 2001 року, а за три роки став членом їхнього колективу. З 2005-го є постійним учасником шоу "Вечірній квартал", де пародіював багатьох політиків, у тому числі кількох мерів столиці: Леоніда Черновецького, а особливо жорстко – Віталія Кличка. Причому реакція екс-боксера на ці пародії, подейкують, не завжди була спокійною.

Поодинокі спроби коміка Кошового розмірковувати про серйозні теми набували скандальних відтінків. Так, минулого року він дав інтерв’ю "КП в Україні", де з неприхованим роздратуванням заявив, що половина українського уряду не знає української і спілкується "з незрозумілим угорсько-болгарським акцентом", і що для нього "неважливо, якою мовою розмовляти". Мовне питання артист назвав вигаданою проблемою, а тих, хто виступає на захист української мови, – "псевдопатріотами", які його "бісять". Після хвилі обурення в соцмережах на дражливі теми комік більше не висловлювався. Матиме таку нагоду, якщо піде в мери столиці.  

Іншим "вироком" Кличкові може стати участь у міських виборах 38-річного шоумена Сергія Притули. У липневих парламентських виборах він балотувався як №30 виборчого списку партії Святослава Вакарчука "Голос". До Ради не потрапив. Про свою участь у виборах мера столиці він уперто мовчить. Але його заявка на участь у політиці була помічена, і не лише суспільством, а, не виключено, і тими, хто рухає вітчизняними політичними фігурами.  

Виходець із Тернополя Притула помітно різниться від Кошового своїми частими патріотичними заявами, задекларованим бажанням "бути корисним цій країні", участю у волонтерському русі та допомогою українській армії. Знову-таки – нове обличчя. Тому його стартові позиції видаються не менш сильними.  

За інформацією з деяких джерел, після невдалих для нього виборів у Раду Сергій Притула може завершити пов’язаний з "Голосом" етап біографії і вирушити в самостійне плавання. Надійним фундаментом для більшої чи меншої автономності можуть стати його родинні зв’язки з сім’єю Хомутинніків. Впливовий колишній нардеп-регіонал, в останньому скликанні Ради керівник депутатської групи "Відродження", мільйонер Хомутиннік, якого зі сферою впливу Ігоря Коломойського, одружений на рідній сестрі дружини Притули. І якщо той таки піде в київські мери, то перед містянами можуть розіграти своєрідний скетч у стилі КВК – гру в піддавки.
 

Насправді будь-хто з двійки реальних конкурентів Віталія Кличка – і несерйозний зовні "Жека" Кошовий, і патріотичний Сергій Притула – влаштовує владу. Тому що кожен з них:

а) вирішує стратегічне завдання – змістити з крісла чинного міського голову,

б) здатен зробити це в процесі демократичної зовні процедури виборів і не спричинити обурення активної частини киян,

в) не є самостійним гравцем, здатним створювати в новій ролі проблеми для нових "господарів життя" і тримати для них "дулю в кишені",

г) представляє одну з двох домінантних груп впливу у нинішній владі: або особисте оточення президента (Кошовий), або олігарха Коломойського (Притула).

Щось віддалено подібне було розігране на виборах мера Києва восени 2015 року. Тоді в суперники Кличка вирвався нардеп Борислав Береза. Причому і того, і іншого ЗМІ пов’язували з "групою газовиків", лідерами якої вважають Дмитра Фірташа і Сергія Льовочкіна. Цього разу в нових обставинах "газовикам" може виявитися не до їхнього фаворита. А про підтримку партії Петра Порошенка "Європейська солідарність" Кличку ще слід домовитися, та й не факт, що це спрацює.

Тож у разі розвитку описаного вище сценарію нічого нового на нашій політичній сцені не відбувається: нові обличчя знов гратимуть статистів у п’єсі "витисни зайвого". Нам знов запропонують боротьбу на рівні емоції "подобається – не подобається", яка підмінить конкуренцію змістів виборчої кампанії. Кличку пригадають і те, у чому він винен, і те, що отримав від попередників та не зміг чи не захотів розв’язати: метро на Троєщину і Виноградар, мости, системні невирішені за п’ять років глибинні проблеми з інфраструктурою міста, яка широкими кроками рухається до точки розвалу. Знов казатимуть про "злодіїв у владі", бо люди хочуть це чути. Активно гратимуть на темі аудиту результатів роботи комунальної влади. Точно не почуємо одного: стратегічного бачення перспектив мільйонного міста і конкретних шляхів виходу столиці зі стану депресії і деградації.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme