Ресторани – для щеплених: Які обмеження чекають на українців у Європі

Багато країн відкрило кордони для українців, і гайнути в Європу можуть не лише власники Міжнародних сертифікатів про вакцинацію. Але в обраній країні на гостя можуть чекати істотні обмеження

Марія Гурська
Журналіст відділу «Життя»
Ресторани – для щеплених: Які обмеження…
Фото: depositphotos.com

Так, нещодавно впроваджений Європейський цифровий сертифікат Covid (EUDCC) для полегшення подорожей де-не-де почали використовувати як перепустку до розваг. В інших країнах є можливість "конвертувати" свою довідку про щеплення у перепустку місцевого зразка. У деяких цього не вимагають.

А що ж робити українцям, для яких EUDCC нині недоступний? У яких країнах потрібно буде "тицяти папірець" по кількадесят разів на день, а де цього можна уникнути? Де і які нині діють обмеження? І, врешті, коли у нас з’явиться "квиток щеплення" в електронному форматі?

Франція

Правила в’їзду

Для українців в’їзд до Франції вже понад тиждень вільний за умови, якщо вони щепилися однією з вакцин, визнаних визнаних Європейським агентством лікарських засобів (EMA) і дозволених для використання на території Франції. Це Pfizer/Comirnaty, Moderna, AstraZeneca/Vaxzevria/Covishield і Jansen/Johnson & Johnson. 

При цьому вакцинація вважається повною, якщо минуло 28 днів з часу щеплення вакциною Janssen і 7 днів з часу введення другої дози інших вакцин з переліку. 

При перетині кордону від вас вимагатиметься тільки сертифікат про вакцинацію та заповнення заявки про відсутність симптомів Covid-19 і контактів з нині хворими. 

Є одне цікаве послаблення: якщо ви перехворіли на Covid-19 менш, ніж 6 місяців тому, то вас впустять і з одним щепленням. В Україні одне щеплення може засвідчити форма 063 О, проте, чи задовільнить вона (хай і в перекладі англійською) французьких митників – невідомо.

Якщо ж вакцинації переліченими препаратами немає, ви можете в’їхати до Франції, здавши ПЛР тест не раніше, ніж за 72 години до в’їзду або ж тест на антитіла (зробленого не раніше, ніж за 24 години до в’їзду).

До чого готуватися у країні

У Франції з 9 серпня діють так звані "паспорти здоров'я". Громадян, старших 18 років, пускають у ресторани, кафе, бари, театри і кінотеатри (на понад 50 глядачів) пускають лише після повного курсу вакцинації або за наявності нещодавнього негативного ПЛР-тесту. Літніх терас обмеження не стосуються.

Ці ж правила діють і для українських туристів, з однією обмовкою: нам електронні сертифікати з QR-кодами французького зразка поки що недоступні. Втім, це мають виправити вже цього місяця: прямо зараз Франція готується до запуску нової системи, яка дозволить відвідувачам із країн, що не є членами ЄС, отримати такий документ. Ймовірно, тоді ж стане доступний спеціальний додаток, яким ви зможете зручно "тицяти під носа" усім перевіряючим. 

Відомо, що деяким туристам з країн не членів ЄС  таки вдалося потрапити у систему, коли їхні дані вручну вводили французькі лікарі чи фармацевти, втім вдається це далеко не завжди.

Тож поки що, якщо збираєтеся насолодитися відпусткою у Франції, готуйтеся усюди тягати із собою сертифікат про щеплення чи ПЛР (зроблений не раніше ніж за 48 годин до відвідування закладу). Вартість останнього у Франції становить у середньому від 40 до 50 євро.

Як пише The Connexion, є невелика ймовірність того, що паперовий сертифікат, а не "медквиток" французького зразка у вигляді QR-коду десь можуть не прийняти. У такому випадку (якщо вам конче потрібно у певний заклад) ви також можете здати ПЛР-тест і прийти вже з ним.

Також є ймовірність, що разом із паперовим документом у вас запитають посвідчення особи, тож його варто мати при собі.

Більше ніяких специфічних обмежень немає: запасіться одноразовими масками (вони знадобляться у приміщеннях, транспорті та людних місцях на вулиці, наприклад, ринках). Існують обмеження щодо кількості глядачів на оглядових майданчиках, у музеях, біля пам’ятників, у театрах: до 800 осіб у приміщенні та 1000 на відкритому повітрі. Якщо раптом станеться так, що заклад, наприклад, музей, досяг цього порогу, вас, ймовірно, попросять трохи зачекати.

Що ще потрібно знати?

Якщо ви збираєтеся до однієї з заморських територій Франції, серед яких: Гваделупа, Мартініка, Гвіана, Реюньйон, Сан-П’єр і Мікелон, о.Майотта, острови Уолліс і Футуна, Нова Каледонія, Французька Полінезія, Сен-Бартелемі, Сен-Мартен, то варто уважно відстежувати правила в’їзду до кожної з них. До деяких подорожі заборонені без "поважних причин" через епідемічну ситуацію, в деяких діють комендантська година та інші додаткові обмеження. Переглянути актуальну інформацію про ці території можна тут.

Німеччина


Особливості в’їзду

Особливості в’їзду до Німеччини майже ідентичні французьким: ви так само можете використати довідку про повну вакцинацію ( остання доза –мінімум за 14 днів до в'їзду) та негативний ПЛР-тест або ж тест на антиген (зроблені максимум за 72 та 48 годин до в’їзду відповідно).

Що цікаво, для в'їзду ви також можете використати позитивний ПЛР-тест: але тільки старий (зроблений мінімум 28 днів та максимум за 6 місяців до в"їзду). Цей документ буде підтвердженням, що ви перехворіли і надасть вам "пропуск" замість аналізів та щеплень.

Що варто знати

Німеччина таки взяла приклад із Франції і також прийняла ідею внутрішнього пропуску до розваг за сертифікатом щеплення (або іншими переліченими вище). Обмеження тут відрізняються від штату до штату, втім "папірець" має стати пропуском до всіх закладів харчування та відпочинку. Хоча на законодавчому рівні це досі не закріплено.

Якщо ви в’їхали по негативним результатам ПЛР-тестування , вам необхідно буде повторювати його за час перебування у країні. У Німеччині вартість тесту змінюється залежно від регіонів. Загалом – 60 до 80 євро в центрах тестування лабораторій Centogene та EcoCare, у великих містах та аеропортах. Компанія Coronatest, яка є в Берліні, Франкфурті, Ганновері та Кельні – найдешевша і стягує 49,99 євро.

Крім того, варто звернути увагу на наступне: у місцевих транспорті та магазинах – обов’язкове носіння маски, але багаторазові, тканинні маски не підійдуть. Використовуватись можуть лише класичні медичні, а також респіратори класів FFP2 або KN95/N95. Прикривати рота і носа предметами одягу (наприклад, пов'язати хустку) – також не варіант.

Де ще є "пропуск до розваг"?

Італія

З 6 серпня в Італії для відвідування всіх громадських місць потрібен буде "пропуск". Щоправда, є послаблення: одна доза вакцини також "пропустить" вас у бар, як і довідка про те, що ви перехворіли. ПЛР-тест тут повинен бути зроблений не пізніше, ніж за дві доби. 

Литва

У цій країні без довідки про вашу безпечність ви зможете пообідати на терасах кафе та ресторанів, втім, це все: тільки вакциновані люди можуть вечеряти у приміщенні та відвідувати спортзали, кінотеатри та театри. 

Та є ще нюанси. На початку подорожі до цієї країни вам необхідно буде заповнити заявку місцевого Національного центру громадського здоров’я виключно в електронному вигляді шляхом заповнення відповідної форми.

Перед посадкою на літак, пором, автобус чи поїзд та під час перевірки на місці призначення мандрівник повинен підтвердити заповнення зазначеної форми, показавши QR-код.

Кіпр

На Кіпрі наявність "перепустки безпеки" при вході до ресторанів та інших громадських місць також обов'язкова (в тому числі, це стосується терас). За перепустку тут приймуть сертифікат вакцинації, якщо з моменту уколу пройшли три тижні, підтвердження того, що ви вже перехворіли, негативний результат ПЛР або експрес-тесту дійсний протягом 72 годин (підійдуть як довідка, так і СМС від мобільної лабораторії).

Довідку про вакцинацію при вході до громадських місць у приміщенні від вас також вимагатимуть у Латвії, Данії, Словенії та Чорногорії. В останній правила "зеленої перепустки" будуть діяти мінімум до 20 серпня. Обмеження для невакцинованих запровадили також у Греції: у закритих приміщеннях будуть обслуговувати тільки за наявності щеплень чи негативного ПЛР-тестування (останнє тут коштує в середньому 60 євро, тим часом як тест на антиген – 20 євро). Дані обмеження збережуться  як мінімум до 31 серпня. З 26 липня така норма запрацювала в Ірландії.

Аналогічно на наявність вакцинації або ж ПЛР-тесту вас перевірятимуть у Австрії. Якщо ви в'їхали до країни за результатами ПЛР, порада з просторів мережі: не робіть повторний тест у приватних лпбораторіях, бо там з вас можуть стягнути до 150 євро. Тим часом в аеропорту Відня вартість – 69 євро за дорослого та 49 євро за дітей до 18 років, а на спеціальних "перевіряльних станціях" можна знайти ще дешевші пропозиції.

Інакші правила у Люксембурзі: туристи,  які мають цифровий сертифікат про вакцинацію, можуть без обмежень користуватися громадськими місцями. Ті, хто не має, повинні носити маски  та дотримуватися соціального дистанціювання.

У  Португалії від вас вимагатимуть підтвердження вакцинації від COVID або негативного тесту ввечері у п’ятницю після 19:00 та у вихідні. 

Коли нам зроблять QR-довідку про щеплення?

Точно – невідомо. Точніше, сертифікати про вакцинацію у вигляді QR коду вже існують в Україні, але нині лише завершується період їх бета-тестування у додатку "Дія", який тривав з початку липня. Та щоб подорожувати за кордон такий електронний сертифікат поки що непридатний: по завершенню тестування необхідно буде чекати технічної валідації документа Євросоюзом. Після цього ми отримаємо свою електронну перепустку місцевого штибу, визнану у Європі.

Головне фото: depositphotos.com

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme