Підготовка до візиту в США: Чи введе Радбез санкції проти Коломойського

Секретар Ради нацбезпеки Олексій Данілов натякнув на можливість запровадження санкцій проти мільярдера Ігоря Коломойського, ЗМІ якого багато зробили для того, щоб Володимир Зеленський став улюбленцем виборців і сів у президентське крісло. Чи варто олігарху починати хвилюватися?

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Підготовка до візиту в США: Чи введе Рад…
фото: УНІАН

5 серпня в інтерв’ю виданню "Новое время" на питання про принципи, за якими мають бути запроваджені санкції проти олігархів, і про те, чи з'являться в цьому реєстрі прізвища мільярдера Ігоря Коломойського та депутатів Верховної Ради Олександра Дубинського і Андрія Деркача, секретар Ради нацбезпеки Олексій Данілов нагадав, що "всі санкції, вже введені проти громадян України, розміщені на сайті президента. Ніяких санкцій в таємному режимі немає". І додав: "Стежте за сайтом президента, там обов'язково з'являться додаткові прізвища, імена і по-батькові".

Із цих натяків деякі оглядачі зробили висновок, що Банкова (під тиском американських партнерів) от-от зважиться на запровадження обмежень щодо свого вчорашнього стратегічного партнера, яким ЗМІ називали власника трьох громадянств Ігоря Коломойського як активно позиціонував себе він сам після перемоги Зеленського і "Слуги народу" на президентських і парламентських виборах 2019 року.

Та чи має під собою ґрунт така версія? З великою вірогідністю спрогнозуємо, що ні. Про санкції проти Коломойського говорили вже не раз, і жодних наслідків для нього ці розмови так і не мали. Цього разу спікер - Данілов - помітний за статусом. Але насправді він нічого не сказав про те, чи будуть "антиколомойські" санкції. А натяки - це просто натяки.

Нагадаємо, із перших місяців 2021 року Радбез несподівано став джерелом резонансних заяв, по яких ухвалювалися не менш гучні державні рішення. Це й закриття телеканалів із "пулу Медведчука", і санкції проти контрабандистів, і санкції проти крупних бізнесменів Павла Фукса і Дмитра Фірташа, і повернення державі ліцензій на видобуток копалин тощо. Роль Радбезу стане ще більш очевидною, якщо восени монобільшість ухвалить улюблене президентське дітище – закон №5599 "про олігархів", прийнятий у липні в першому читанні.

Читайте більше: Час для торгів: Скільки олігархів залишиться до другого читання закону про них

Стежити за президентським сайтом можна скільки завгодно довго, та від цього нічого не зміниться в наших реаліях, а вони такі, що позиціям Ігоря Валерійовича наразі таки нічого не загрожує. Зараз він відійшов у тінь і перестав відкрито гратися в "солдатики" підконтрольними депутатами в парламенті, нагадуючи Банковій про своє існування і блокуючи потрібні президенту закони (як це було 2020 року з "банківським" чи "антиколомойським" законопроєктом про неповернення Приватбанку колишнім власникам). Його група налагодила синхронне, як плавання, голосування разом із монобільшістю за усі ключові закони. Давно не давав мільярдер і своїх фірмових скандальних інтерв’ю.

Єдина "чорна пляма" - це перебування Коломойського під санкціями США, які, зокрема, передбачають заборону на в'їзд до цієї країни самого бізнесмена і його родини. Ігор Валерійович потрапив під дію розділу 7031(c) Закону про фінансування Державного департаменту, іноземних операцій та дотичних програм через "значну корупцію". У США вважають, що на посаді губернатора Дніпропетровської області "Коломойський був причетний до корупційних актів, що підірвали верховенство права і віру українського народу у демократичні інституції влади та суспільні процеси". Та видається, для української влади цього аргументу замало. Принаймні ще в березні 2021 року Данілов заявив: Україна не отримувала від США документів щодо санкцій проти Коломойського, Дубінського і Деркача. "Якщо країна у відповідний спосіб буде передавати свої документи в Україну, ми будемо їх розглядати у відповідних інституціях, після того можуть відбуватися ті процеси, про які ви зараз кажете. Це не моя чи якогось іншого члена РНБО може бути забаганка, ми маємо працювати з документами", — велеречиво казав секретар Радбезу.

Саме так, вводячи санкції проти Коломойського, паралельно треба буде зробити такий крок і щодо Дубінського з Деркачем. Відносно них у США діють санкції за втручання у вибори в цій державі. Але є питання, чи справді цікаві США санкції України проти хоч і доволі відомих, та все ж обмежених у своїх впливах осіб. Здається, ключове для Вашингтону – не добитися від Києва санкцій проти "ворогів Америки", а окреслити своїм чарівним олівцем коло довкруж Володимира Зеленського, за яке не зміг би зайти і надто наблизитися до молодого президента жоден український олігарх.

Тому, можливо, й пішов останніми місяцями у затінок Ігор Валерійович, аби перед зустріччю українського лідера із президентом Сполучених Штатів не "відсвічувати" і не давати Дж. Байдену зайвого приводу вказати Зеленському пальцем на залежність того від олігархів. Тож навряд чи президентський сайт у досяжному майбутньому напише про санкції проти Коломойського. І натяк Данілова варто читати як "все може колись статися. Потім, якщо ляже карта". Тобто як таке собі загравання з далеким заокеанським партнером, якого і образити лячно, і поводити за ніс можна спробувати – як здається команді нинішнього президента.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme