Клуб "україноботів": Навіщо "лідери думок" Порошенка кинулися створювати ГОшки

Мирослав Олешко, Юрій Бірюков, Андрій Карпов "Полтава" створюють клуби та громадські організації, а деякі навіть говорять про політичні проекти

Клуб "україноботів": Навіщо "лідери думо…

У соцмережах скандал між "порохоботами". Відомий "технолог-порохобот" Мирослав Олешко та журналіст Роман Реведжук після виборів створили "клуб 25 відсотків" -  політичний правозахисний рух України.

Його фундаментом стала запущена і роздута думка в соцмережах про "еліту 25%", яка нібито проголосувала за Порошенка. Такі собі державники, котрі не обрали телевізор". Олешко використав в "рекламі" свого клубу фотографію іншого блогера-симпатика Порошенка Андрія Карпова "Полтави".

Між ними розгорівся скандал, оскільки Карпов публічно відмежувався від проекту і взагалі звинуватив Олешка у використанні його фотографії, ба навіть в тому, що проект цей роз'єднує українців, а потрібно бути україноботами. Олешко образився і відповів "Полтаві", що той принизив його клуб і взагалі, навіщо сваритися один з одним - воювати потрібно з ворогами.

Але Карпов схоже не просто так вирішив поставити хрест на клубі Олешка. Пізніше радник Петра Порошенка і міністра оборони Степана Полторака, відомий волонтер Юрій Бірюков разом все з тим же Андрієм Карповим оголосили про створення ГО "Справа Громад" в кольорах дуже схожих на символіку Порошенка у президентській кампанії. 

І хоча Бірюков запевняє, що "Справа Громад" - це платформа, на якій будуть генеруватися ідеї, але в партію вона перетворюватися не буде, а лише допомагатиме Порошенку реформувати "Солідарність", така активність лояльних до Порошенка інформаційних воїнів викликає запитання. Тим більше, що сам Карпов у відео про Олешка, та і раніше не приховував, що має політичні амбіції і взагалі збираєтьсяїх реалізувати. Більше того, він навіть опитування для власних підписників зробив, в якому ті висловили бажання побачити його в ролі депутата.

Сателіти в Раді

Після того як відгриміли президентські вибори на яких Володимир Зеленський переміг Петра Порошенка, головним питанням політичного життя став привид розпуску Верховної Ради. У команді Зеленського неодноразово натякали в зацікавленості у такому сценарії. Новообраний президент навіть зустрічався з лідерами фракцій та спікером парламенту Андрієм Парубієм з метою домовитися про інавгурацію 19-го травня, щоб бодай мати час до 27-го числа організувати в Раді розпуск через відсутність коаліції. В підсумку дата інавгурації буде винесена на розгляд парламенту 14-го травня. Безперечно, за бажання Раду можна буде розпустити і пізніше - юристи Зеленського ці варіанти прораховували, а суддя Окружного адмінсуду Києва Вовк вже навіть говорив про можливість зробити це в червні... 

Але справді важливим є не стільки питання розпуску парламенту зараз, скільки розуміння чи є у ВР голоси за закон про вибори на пропорційній основі з закритими списками. Голосів потрібно 226, а закон цей передбачатиме зниження прохідного бар'єру з 5% до 3% чи навіть ще нижче. Він має відправити в небуття корупційну мажоритарку, але даватиме шанс різним політсилам завести в парламент дрібні сателіти завдяки малому прохідному бар'єру.

Для партії Зеленського "Слуга народу" цей сценарій вигідний. Бо там розраховують набрати, можливо не менше 25-30% і сформувати більшість. Проросійські сили, особливо "Опозиційна платформа - За життя" також зацікавлені, бо за останніми опитуваннями вони можуть замахнутися навіть на 17%. Паралельно з цим, завдяки зниженому бар'єру, ці сили спробують завести в Раду дрібноту, з якою пізніше можна буде об'єднатися і так само замахнутися на більшість. Тим більше, що зараз ці сили в опозиції навіть до Зеленського, який в першому і другому турі президентських виборів "з'їв" їхній електорат. Але грою на тематиці тарифів та дружбі з Росією, на що в Зеленського навряд чи підуть, можна його популярність зменшити. Високі рейтинги має і "Батьківщина", яка за опитуваннями соціологів бореться з "Солідарністю" Порошенка за 13%. 

І тут виникає дилема: якщо розпускати Раду без нового закону про вибори, то в цьому мало логіки для команди нового президента. Так, "Слуга народу" швидше за все потрапить у ВР. Але 5% бар'єр сьогодні подолають точно лише вони, "Батьківщина", "Солідарність" і "оппоплатформа". Всі інші фракції - під питанням. Бо за опитуваннями до 5% не дотягує ні Ляшко, ні "Самопоміч", ні "Громадянська позиція" з іншими... Це лише за партійними списками. До них додаються депутати мажоритарники, серед яких буде, наприклад, чимало нинішніх демонізованих представників команди Порошенка. Але всім відомо, як саме "купуються" округи, тому Раду нових облич, яку так хочуть побачити виборці Зеленського, що повірили в оновлення влади, сформувати не вийде. Виходить, що і логіки розпускати Раду без закону про вибори на пропорційній основі з закритими списками практично нема. Точніше, для Зеленського є - він бодай фракцію матиме. Але не того від нього і він сам чекає. Бо яку коаліцію сформувати вийде і з ким?

Навіщо ж ГОшки порохоботам?

Відповідь лежить на поверхні. Наразі "Справа громад" Бірюкова-Карпова, можливо, і створюється з метою допомагати "Солідарності" в пошуку нових кадрів, про які говорив Петро Порошенко. А "клуб 25%" Олешка і справді бачиться як консолідований проект для "порохофанів". Та в майбутньому, якщо вже згаданий закон про вибори стане реальністю і прохідний бар'єр буде зменшений, скажімо, до 2-3%, ці ГОшки можуть трансформуватися в повноцінні партії з метою заходу в парламент і об'єднання з "Солідарністю" та патріотичними силами. За логікою ці люди будуть "пастися" на електоральному полі Порошенка. Але в той же час вони можуть грати проти тієї самої "Самопомочі", "Громадянської позиції" Гриценка та інших "патріотичних" гравців, які не підуть союзом із "Солідарністю", бо для них це політичні опоненти. Так чи інакше, бажання Карпова реалізувати власні політичні амбіції і потрапити в Раду не дозволяє відкидати варіант трансформації подібних "клубів" у маленькі партії-сателіти під нове законодавство. Що ж ми отримаємо, якщо це все стане реальністю? Безперечно, оновлену Раду. Але ким? Одіозними лідерами думок і дрібнотою, не виключено навіть під патріотичним соусом, яка може бути придбана і заведена в парламент проросійськими та іншими силами. І голосуватиме в унісон зі своїми справжніми господарями. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme