"Камінг-аут" Пристайка: Чому керівник МЗС визнав, що долю Донбасу вирішить ОБСЄ

Складні й плутані пояснення чинного міністра закордонних справ стосовно "формули Штайнмаєра", а також того, хто саме отримає право реально оцінювати вибори на Донбасі наштовхують на думку про те, що Банкова намагається перекласти відповідальність за реінтеграцію на ОБСЄ, ЄС чи США. Загалом, на кого завгодно, окрім себе

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
"Камінг-аут" Пристайка: Чому керівник МЗ…
Фото: УНІАН

Після довгої вервечки хаотичних і різних, а нерідко – і протилежних за змістом заяв українських посадовців стосовно підписання/не підписання Україною "формули Штайнмаєра", про які писало Depo.ua, очільник українського МЗС нарешті вирішив спробувати якось озвучити "генеральну зовнішньополітичну лінію" чинної президентської адміністрації.

В інтерв’ю „Українській правді" Вадим Пристайко розповів багато цікавих і направду важливих речей – і про зміни умов блокади Донбасу, і про плани у сфері енергетичної безпеки. Але найбільше цікавило читачів його інтерв’ю, звичайно, не це, а доля "формули Штайнмаєра", яка впродовж останніх двох тижнів перетерпіла радикальні зміни. І тут Пристайко зробив одразу кілька своєрідних "камінг-аутів". По-перше, він чітко й публічно визнав, що химерний папірець зі складним для прочитання і вкрай плутаним текстом, що був оприлюднений російськими ЗМІ як "узгоджена формула Штайнмаєра", насправді – не фейк і не чернетка. Під цим документом Пристайко і справді поставив свій підпис 2 вересня на зустрічі радників лідерів країн "нормандського формату".

При тому Пристайко так і не зумів пояснити, чому саме Леонід Данилович Кучма не підписав цей "документ" на зустрічі Тристоронньої контактної групи. Оскільки заява про "технічні труднощі при підписанні" (Ручка зламалась? Папірець порвався? Світло вимкнули?) виглядає відвертим знущанням із читача. Особливо на тлі повідомлень російських ЗМІ про те, що Кучма відмовився підписувати "формулу" через те, що вона в теперішньому вигляді викличе в Україні громадянські протести.

Інший "камінг-аут" Пристайка полягає у тому, що чинний міністр закордонних справ фактично знімає будь-яку відповідальність за перебіг виборів на Донбасі – і оцінку цього перебігу, від якої залежить реінтеграція регіону до України – із себе особисто і з чинної влади загалом. Рішення Бюро демократичних інститутів і прав людини при ОБСЄ стосовно демократичності виборів, на думку цього представника Зе!Команди, буде єдиним і беззаперечним індикатором чесності і прозорості виборів.

"Рішення про те, чи достатньою мірою виконаний той чи інший пункт із цього переліку (вимог до чесних і прозорих виборів – ред.) , буде ухвалювати БДІПЛ ОБСЄ, а не ми з вами", – це практично повна передача контролю над процесом сторонній організації. Авторитетній, впливовій – але сторонній.

Після подібних заяв в разі незгоди із рішенням ОБСЄ апелювати вже не буде до кого. У такий спосіб, одна-єдина структура однієї-єдиної міжнародної організації своїм оціночним судженням вирішуватиме долю України. Що, мабуть, є доволі цікавим прецедентом у міжнародному публічному праві.

Не треба бути пророком, щоб здогадатись про причини такої цікавої позиції українського МЗС. Складається враження, що на Банковій хочуть банально перекласти відповідальність за вирішення долі Донбасу із Києва на європейських партнерів, які недостатньо нас підтримають, на БДІПЛ ОБСЄ, яка, ймовірно, "не побачить" порушень на виборах. На кого завгодно, окрім себе. І подібна поведінка недвозначно натякає на те, що Зеленський розуміє - результати реінтеграції Донбасу на тих умовах, на яких вона буде проведена, не сподобаються українцям. При чому не тільки "порохоботам", думкою яких цілком можна знехтувати, але і електорату самого Зеленського.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme