Іран можуть вигнати із чемпіонату світу-2022 з футболу в Катарі

Чи має збірна України шанс поїхати на мундіаль замість команди держави з авторитарним режимом

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Іран можуть вигнати із чемпіонату світу-…
Збірна Ірану. Фото: Getty Images

Гравці збірної Ірану з футболу, імена яких публічно не називають з міркувань безпеки, просять ФІФА призупинити членство їхньої федерації у міжнародній футбольній асоціації.

Спортсмени апелюють до порушень прав людини в Ірані. Їхній лист опублікувала у Твіттері журналістка й активістка з азійської країни Масіх Алінеджад.

"ФІФА заборонила росії участь у міжнародних змаганнях через вторгнення в Україну і порушення прав людини. Ми поважаємо цю позицію ФІФА, і сподіваємось, що вона не потерпить безглуздих вбивств і тортур тисяч невинних цивільних осіб. Ми, іранські спортсмени, просимо вас застосувати те ж рішення до Ісламської Республіки Іран", – цитує заяву Алінеджад.

Приводів для звернення іранських спортсменів влада цієї країни дає предостатньо. По-перше, це порушення прав жінок, яким із 1981 року в Ірані заборонено, зокрема, відвідувати футбольні матчі. Гучний резонанс у світі, в тому числі різко негативні реакції провідних спортсменів, отримала трагедія 2019 року. Молода іранка Сахар Ходаярі, щоб потрапити на матч улюбленого клубу з Тегерану, одяглася як чоловік. Та її затримали і збиралися судити. Дізнавшись про можливий вирок, Ходаярі здійснила самоспалення.

Після того, як у квітні нинішнього року кілька тисяч жінок, які мали квитки на відбіркову гру чемпіонату світу-2022 Іран-Ліван, поліцейські не пустили на стадіон і розігнали сльозогінним газом, занепокоїлася ФІФА. Організація уже попереджала Іран 2019 року про неприпустимість заборони на відвідування футболу жінками. Більше того, інші держави за таке ж порушення ФІФА карала. Тобто прецеденти є.

Зараз у Ірані тривають громадянські протести, спричинені загибеллю 22-річної жінки, яку силовики режиму затримали і вбили за неправильне носіння хіджабу. Протест людей придушує влада. Правозахисні організації повідомляють про вбивство силовиками режиму до 250 протестувальників, серед яких понад 30 дітей.

У розпал протестів збірна Ірану у межах підготовчого збору до ЧС-2022 провела в Австрії товариські матчі з Уругваєм і Сенегалом. Федерація футболу азійської країни намагалася приховати час і місце початку ігор і навіть провести їх без глядачів.

Однак лідери команди Ірану здивували своєю прямою підтримкою протестувальників. Кращий бомбардир іранської національної збірної з числа чинних гравців Сердар Азмун написав в Інстаграм:

"Правила національної збірної забороняють нам щось говорити до завершення нашого поточного тренувального збору, але я більше не можу терпіти та мовчати. Якщо мене виключать з команди, ця жертва не варта й однієї волосини з голови іранської жінки. Цей допис у жодному разі не буде стертий. Ганьба вам за те, як легко ви вбиваєте людей. Підтримую іранських жінок".

Правда, далі Азмун видалив цей пост і переважну більшість інших. Однак на матчі іранців із Сенегалом уся збірна влаштувала своєрідний протест, вийшовши на виконання гімнів у чорних куртках, які закрили емблему федерації і іранський прапор.

Хто гратиме на ЧС-2022, якщо туди не пустять Іран?

Якщо чиновники ФІФА зважаться на запровадження "футбольних санкцій" проти іранського режиму, найбільш гучним наслідком зупинення членства Ірану у міжнародній федерації футболу стане дискваліфікація іранської команди з Мундіалю-2022.

Нагадаємо, чемпіонат світу з футболу в Катарі триватиме з 20 листопада до 18 грудня. Іран на цьому турнірі потрапив до групи В. За іронією жеребу, разом із ним в групі зібрані три збірні із англо-саксонських країн, політична система яких базується на принципово відмінних від заведених нинішньою владою Тегерану засадах.

Це команди США, Англії і Вельсу (остання збірна, між іншим, перемогла Україну у вирішальному матчі раунді плей-оф – 0:1 і завдяки цьому отримала змогу виступити на першості світу).

З англійцями іранці мають зіграти свій перший поєдинок на ЧС. Проте частина футболістів із каспійської країни, за деякими даними, може відмовитися від участі у чемпіонаті, щоб висловити протест проти злочинів іранської влади.

І от ключове для українського вболівальника питання: чи допоможуть гіпотетичні санкції проти Ірану збірній України потрапити на футбольне свято в Катарі? Відразу зазначимо: якщо розглядати суто спортивні аргументи, навряд чи це реальний варіант. Є варіант, за якого місце Ірану посяде команда з найвищим рейтингом ФІФА серед тих, хто не потрапив на турнір. А це збірна Італії.

Однак ще навесні цього року такий сценарій заперечили в міжнародній футбольній федерації. Член ФІФА Евеліна Крістіллін назвала можливу участь Італії у чемпіонаті світу замість збірної Ірану утопією. І додала, що навіть якби іранців виключили, на чемпіонат світу поїхала би інша команда від Азії.

Але, перш ніж прораховувати ті чи інші варіанти, спершу міжнародна федерація футболу повинна зважитися на принципове й жорстке рішення. І навряд чи на позицію ФІФА вплине відомий кожному українцю і небайдужим людям у інших країнах факт: росія масово атакує наші міста дронами-камікадзе, які їй постачає саме Іран. Хоч кремль намагається видати "дива чужоземної техніки" за свої безпілотники "Герань", у світі цьому не вірять. Влада США прямо каже, що Іран направив військових експертів до анексованого росією Криму для навчання російських військових і обслуговування дронів-убивць.

То чи дійде до запровадження санкцій проти тегеранського режиму, зокрема, у спорті – спрогнозувати складно. Поки така тенденція не простежується. З іншого боку, є ж прецедент росії, команди і спортсменів якої відсторонено від усіх міжнародних змагань...

Як би там не склалося, на безумовну повагу заслуговує громадянська позиція низки членів збірної Ірану та інших спортсменів, які мужньо закликають до запровадження обмежень щодо чинної (радше злочинної) влади своєї країни.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme