Інтрига дня: На що депутати обміняють голоси за відставку Степанова

На сьогодні у парламенті запланований великий кадровий день: депутати можуть звільнити відразу трьох міністрів. Чи є шанси швидко заповнити вакансії та хто може всістися у ще теплі крісла?

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Інтрига дня: На що депутати обміняють го…

Останнього робочого дня минулого тижня, з посиланням на прессекретарку голови Верховної Ради Ольгу Туній ЗМІ повідомили про написані й передані до парламенту міністром інфраструктури України Владиславом Криклієм і очільником Міністерства розвитку економіки Ігорем Петрашком заяви про відставку за власним бажанням. Водночас міністр охорони здоров’я Максим Степанов таку заяву писати навідріз відмовився – як начебто не умовляли його з Офісу президента. Тим не менш, зрозуміло, що і персональне питання Степанова планують довести до кінця: подання про його звільнення направив у Раду прем’єр-міністр Денис Шмигаль, і міністру вже нібито знайшли заміну. Чи складеться потрійна ротація в уряді і яким із владних груп вона піде на користь?

Нагадаємо, Криклій очолив Міністерство інфраструктури у серпні 2019 року, в процесі формування першого уряду новообраного президента Зеленського на чолі з прем’єром Олексієм Гончаруком. Під час заміни останнього на Шмигаля у березні 2020 року цей міністр посаду зберіг. У свою чергу, Петрашко був призначений на посаду міністра розвитку економіки у березні-2020. Тоді ж Мінохорони здоров’я очолив Степанов, ставши третім керівником цього міністерства за 2020 рік.

Претензії до перших двох зі згаданих міністрів публічно не конкретизуються. Кулуарно ж подейкують про бажання Банкової остаточно замкнути на вірних особисто президентові кадрах ключові фінансові потоки в державі. І якщо по заміні Криклія і Петрашка спостерігається консенсус, то довкола звільнення Степанова тривають PR-баталії.

Чому звільняють Степанова

У п’ятницю голова фракції "Слуга народу" в Раді Давид Арахамія назвав причиною можливої відставки міністра провалену ним вакцинацію від коронавірусу і спрогнозував: "Наскільки мені зараз відомі настрої у фракції, то з великою вірогідністю, він буде звільнений". Цю думку в понеділок підтвердив журналістам голова комітету ВР з питань здоров’я нації Михайло Радуцький – давній опонент Степанова. Вчора ж медичний комітет Ради рекомендував депутатам винести подання про відставку голови МОЗ у зал та визначитися шляхом голосування. На засіданні комітету виступила "важка артилерія" - прем’єр Шмигаль, основною причиною внесення ним подання на звільнення Степанова назвавши незадовільні темпи вакцинації проти коронавірусу.

Та попри такий тиск міністр охорони здоров’я намагається пручатися, здавалося б, неминучому. У викладеному у Фейсбук відеозверненні він звинуватив у намаганні звільнити його політичні сили "із низькими рейтингом". Каже, на посаді боровся за високі зарплати, розвиток галузі, за життя кожного українця, не дозволив, щоб "лікарів знов загнали у стійло", і це комусь неназваному ним не подобалося. Степанов навіть пробує зберегти інтригу: мовляв, "битва не програна", бо "все тільки починається". А першого робочого дня тижня на підтримку Максима Степанова збиралася Медична рада при МОЗ. Зауважимо: якщо затія з відставкою провалиться, це стане сильним іміджевим ударом по Банковій, зацікавленій скинути на чинного міністра тягар негативу з приводу невдалої як інформаційно, так і організаційно кампанії щеплення українців від ковіду. 

Нагадаємо, "звільняють" Степанова ще з минулого літа, але поки без успіху. "Слуги" не раз викликали його на килим до Ради. Мають до нього претензії й інші політсили: 28 квітня стало відомо, що фракція "Голос" у Верховній Раді зібрала необхідні 150 підписів під вимогою скликати позачергове пленарне засідання щодо відставки Степанова. У той же час спікери влади довго казали, що сенсу знімати Степанова немає – хіба насварити. Зараз сенс раптом з’явився. 

Крім офіційних версій причин звільнення Степанова, озвучених Кравчук, Арахамією і Радуцьким, є й ті, що розповсюджуються зараз у чутках. Наприклад про те, що Степанов привласнив собі всі заслуги зі здобутку вакцин, в тому числі - авторитетної в Україні Pfizer. І, мовляв, не стерпіли Єрмак із Зеленським такого нахабства. Хочуть всю славу тільки собі. Щоправда, ця версія більше скидається на таку, що може бути розповсюдженою піар-штабом самого Степанова. А ближче до істини те, що міністр дійсно зібрав на собі увесь негатив, який зміг і зараз найбільш підходящий час, щоби його позбутися.

Віктор Ляшко, як повідомляли різні ЗМІ, є одним із улюбленців Зеленського, має дуже хороші стосунки з Радуцьким і крім необережних слів в інтерв'ю про те, що гуляти в парках і скверах в перший локдаун влада заборонила для психологічного ефекту, в скандалах помічений не був.

Нові міністри: чому Кубраков, Ляшко і Любченко     

Хто ж стане новими керівниками трьох міністерств у разі відставок чинних міністрів? Новим очільником транспортно-інфраструктурного міністерства має великі шанси стати нинішній керівник держкомпанії "Укравтодор" Олександр Кубраков. ЗМІ прогнозують, що за це призначення проголосує більшість "слуг", а також депутати сателітних груп "Довіра" і "За майбутнє". І саме його вважають людиною, якій на Банковій можуть довіряти.

У Мінохорони здоров’я може прийти головний санлікар Віктор Ляшко. Протягом коронавірусного періоду він запам’ятався переважно коментуванням локдаунів та інших карантинних обмежень. Ляшко доволі амбітний діяч. На минулорічних місцевих виборах його "сватали" в кандидати в мери столиці від президентської партії, але тоді висуванкою стала Ірина Верещук. І ось тепер головний санлікар має нагоду нарешті зробити значний крок уверх у чиновницькій кар'єрі. Правда, посада міністра охорони здоров'я України - як розпечена пательня, на якій дуже легко спалити свої політичні амбіції. 

Високі шанси очолити Мінекономіки має керівник Державної податкової служби Олексій Любченко. Причому сісти одразу в два крісла - і в міністерське, і першого віце-прем'єра. Нагадаємо, зовсім недавно він виграв кадровий конкурс на свою нинішню посаду і вкотре повернувся до податкової служби, де працював ще в часи Януковича-Азарова. Його називають людиною, близькою до міністра фінансів Сергія Марченка. Того й самого ще недавно "слуги" збиралися звільнити, проте передумали.  До речі, поява першого віце-прем'єра в Кабміні Шмигаля вже почала розглядатися експертами як прямий натяк самому Шмигалю: йому можуть готувати заміну. Знову… Нагадаємо, що зовсім нещодавно парламент вже проходив цю епопею із Вітренком, який, так і не дочекавшись посади, тріумфально повернувся в "Нафтогаз".

Чи проголосує Рада за відставку Степанова

Вчора ввечері фракція "Слуга народу", розглядала кадрові питання. Зміни в уряді підтримали. За словами Арахамії, за відставку Степанова голосуватиме близько 200 монобільшовиків. Слід очікувати, що голоси дадуть й інші фракції і групи, адже очільника МОЗ не критикували тільки ледачі.

Але дадуть просто так, чи вимагатимуть розслідування діяльності міністерства протягом карантинного року? Оце головна інтрига дня в Раді. Втім, навряд чи варто очікувати гучних справ, скільки б про них не заявляли з парламентської трибуни. Бо як там казав Зеленський про себе й Шмигаля: вони майстри спорту по боротьбі з коронавірусом. А розслідування, особливо якщо Степанов не захоче бути цапом відбувайлом, можуть це твердження поставити під великий знак питання. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme