Імітація справедливості чи зачистка: Чому в "ДНР" арештували фігуранта справи про збитий "Боїнг"

Підозрюваного в справі про збитий бойовиками "Боїнг" Леоніда Харченка не "захищають від українських спецслужб". Радше, його готують або до "альтернативного слідства", або до тихої ліквідації

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Імітація справедливості чи зачистка: Чом…

Новина про затримання Леоніда Харченка, одного із ключових фігурантів у справі про збитий малазійський "Боїнг", стало несподіванкою. Адже бойовик спокійно і комфортно мешкав багато років після трагедії в "ДНР", встиг дослужитися до підполковника, вільно катався по Росії (і якийсь час навіть пожив у Ростові-на-Дону).

Той факт, що він був одним із чотирьох фігурантів у судовому процесі стосовно збитого над Донбасом малазійського "Боїнга", здавалось би, не мав для нього значити рівним рахунком нічого. Адже і вбивця Литвиненка Луговий, і "солсберівські туристи", і "вагнери", що чинили нелюдські військові злочини в Сирії та на Донбасі – всі вони чудово почувають себе в путінській Росії, ведуть сите життя, отримують державні нагороди, і навіть обираються до Держдуми.

А от Харченко – взяли і посадили.

І можна не сумніватися в тому, що затримали його у зв'язку з подіями довкола "Боїнга". Бо "участь в незаконному обшуку" і "незаконне зберігання зброї" – а саме таким був формальний привід для затримання – це  явно не ті проступки, за які обвішаний "медалями" керівник відділу в "ГРУ ДНР" може загриміти за грати.  

Варіантів стосовно того, для чого "закрили" Харченко, є багато. Один з них, "оптимістичний", поширюють чи то друзі екс-бойовика, чи то, більш ймовірно, ДНР-івські пропагандисти. Згідно з цим варіантом, Харченка заарештували для того, щоб унеможливити його викрадення українськими спецслужбами. У ймовірність цієї версії якось не дуже віриться. Звичайно, "ДНР" – місце нетривіальне, і методи роботи тамтешніх контррозвідників можуть бути дуже специфічними, але зазвичай офіцерам не найнижчого рангу для захисту від ворожої диверсії дають охорону, а не саджають їх до тюрми. Тим паче що такий цінний кадр цілком могли вивезти до Росії. Але сталося те, що сталось.

Натомість більш реалістичними припущенням щодо причин арешту екс-бойовика видаються радикально інші сценарії.

Якщо почати знову-таки із більш оптимістичного варіанту, то Харченка "закрили" для імітації "слідства" над ним.

Ідею участі Росії у слідстві щодо збитого "Боїнга" наразі активно лобіює російська Генпрокуратура. Після "українських літаків, що збили "Боїнг", після "ракети з боку українського села", після "таких ракет, як збили "Боїнг", на озброєнні в Росії немає". Після мутного потоку фейків російська прокуратура цього року знову подавала запит до Нідерландів стосовно "спільного розслідування – і розкритикувала Амстердам за відсутність бажання співпрацювати в цій справі.

Тому, ймовірно, затримання Харченка – це і є початок процесу питомо російського розслідування збиття "Боїнга".

Ні, зрозуміло звичайно, що винним Харченко ніхто не визнає. Але й отак одразу, з ходу заявити про його невинуватість теж якось непереконливо.

Тому бойовика затримають, декілька разів допитають, після чого сфабрикують якусь подобу справи із "залізобетонними" виправдальними аргументами.

І тоді проти Харченко буде буцімто дві справи. Одна, в Нідерландах, закінчиться звинуваченням і вироком. А друга, в черговому Басманному суді – повним і беззаперечним виправданням. Таке собі обличчя Феміди часів постправди.

Це якщо Харченко поталанить. А в іншому випадку за декілька тижнів з ним трапиться якась прикрість. Можливо – сварка з іншим мешканцем СІЗО. Можливо – модна нині хвороба, яка по місцях позбавлення волі і справді добряче лютує. Але в результаті яким би не став вирок суду в Нідерландах, питання про екстрадицію даного конкретного фігуранта справи не постане ніколи. Іншим задіяним у справі транспортування і використання "Бука", напевно, теж слід бути готовими до подібного розвитку подій. Ну, за винятком кількох із дуже великими погонами – або робочим кабінетом у Кремлі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme