Хто стоїть за скандалом навколо "таборів джихадистів в Україні"

Минулого тижня розгорівся скандал навколо заяв сенатора Франції Наталі Гуле з приводу існування в Україні таборів підготовки бойовиків ІДІЛ
Depo.Влада
12 квітня 2016 12:00
ФОТО: depo.ua
Хто стоїть за скандалом навколо "таборів джихадистів в Україні"
Хто стоїть за скандалом навколо "таборів джихадистів в Україні"

В ефірі радіо «Франс-Інтер» сенатор заявила, що підготовка джихадистів нібито здійснюється на території Дніпропетровської області.

У коментарі журналу «Український тиждень» Гуле повідомила, що цю інформацію їй надав голова СБУ Василь Грицак під час особистої зустрічі. За її словами, зустріч організував відомий в Україні бізнесмен Омар Арфуш, громадянин Франції та Лівану.

Прес-служба СБУ підтвердила факт зустрічі Грицака і Гуле, але заявила, що вони спілкувалися на іншу тему.

Про що насправді вели мову голова СБУ і сенатор Франції, достеменно невідомо. Однак ця історія викликає масу запитань. У тій же публікації «Українського тижня» було розміщено фотографію сенатора Гуле під час конференції, яка відбулася в червні минулого року.

На знімку сенатор Франції зображена за одним столом з лідерами «Опозиційного блоку» - Юрієм Бойком і Вадимом Рабиновичем. За інформацією "Тижня", спільну конференцію цим людям організовував саме Омар Арфуш.

Співпраця бізнесмена з Бойком і Рабиновичем не викликає подиву. Омар Арфуш, як і його брат Валід, багато років підтримували тісні стосунки з колишньою «Партією регіонів» і завжди були бажаними готями двору екс-президента Віктора Януковича.

Чому за посередництва Арфуша розкручується тема «таборів підготовки джихадистів», яка настільки болюча для Франції після паризьких терактів?

По-перше, дискредитація української влади в очах західних партнерів політично вигідна давнім друзям Арфуша. По-друге, в каламутній воді ловиться чудова риба.

Ходять стійки чутки, лідери «Опоблоку» розробили детальний план відновлення своїх позицій, зокрема, на енергетичному ринку України. В першу чергу їх цікавлять питання поставок газу та вугілля.

Для цього необхідно зламати «реверсну» схему поставок блакитного палива з ЄС і повернутися до російського «Газпрому». Не секрет, що одним з найбільших постачальників газу в Україну зараз є французька компанія Gas de France. Проте, якщо Францію вдасться «посварити» з українською владою, «реверсній» схемі буде завдано серйозного удару.

Далі - справа техніки. Більше того, лідери «Опоблоку», які втратили колишню довіру в Москві, знайшли собі нового комунікатора з російським і арабським світами. Покликанням якого є допомога в побудові нових схем заробітку на енергетиці і політичних зв'язках.

Хто стоїть за скандалом навколо "таборів джихадистів в Україні" - фото 1

Новий «зв'язківець»

За останні місяці Юрій Бойко, Борис Колесников і Вадим Рабинович провели ряд зустрічей з міжнародним банкіром Віорелом Кампіну, другом Омара Арфуша.

Ця людина практично невідома широкому загалу. Однак у вузьких колах його знають як лондонського інвестиційного банкіра і фінансового радника впливових людей з сумнівною репутацією. Ну а простіше кажучи - «того, хто вирішує питання».

Кампіну - уродженець Бухареста, 1976 року народження. Зараз він - резидент Сполученого Королівства, але проживає в Об'єднаних Арабських Еміратах.

Раніше Кампіну працював в лондонському відділенні Standart Bank. Зараз він один з керівників компанії Mirabaud (Middle East) Limited - підрозділу швейцарського банку Mirabaud, що базується в ОАЕ, який займається управлінням активами приватних клієнтів.

За інформацією джерел в правоохоронних органах, Кампіну і Арфуша познайомила Віталіна Медяна, частий гість світських тусовок і цивільна дружина італійського fashion-менеджера Мауріціо Аскеро.

Вона - колишня співробітниця української інвестиційної компанії Dragon Capital бізнесмена Томаша Фіали. Медяна була директором з продажу елітної нерухомості в котеджних селищах під Києвом. Зокрема, вона реалізовувала нерухомість в селищах «Rivera Villas», «Obolon Resideces» і «Green Hills», якими керує компанія Фіали.

Пропрацювавши багато років на Dragon Capital, Медяна поїхала ближче до Кампіну - в ОАЕ. Зараз вона займається казково дорогою нерухомістю в Еміратах.

Ще один спільний друг Кампіну і Арфуша - бізнесмен Харрес Юссеф, сирієць, чиє ім'я колись гриміло на всю Україну. Згідно з популярною версією, саме ця людина колись познайомила екс-президента Віктора Ющенка з іншим своїм товаришем - олігархом Дмитром Фірташем, давши друге життя газовому посереднику «РосУкрЕнерго». Кампіну також є фінансовим радником Юссефа.

Ну а де Фірташ, там і Бойко з Рабиновичем. Так звану групу «РосУкрЕнерго» завжди асоціювали з «авторитетним бізнесменом» Семеном Могилевичем. Їх інтерес - газовий бізнес.

Але є ще одна цікава деталь. Ще в 2001 році нинішній нардеп від БПП, журналіст Сергій Лещенко написав статтю, в якій цитував заяву тодішнього депутата Держдуми Росії Віктора Ілюхіна, який звинувачував Україну в поставках зброї чеченським бойовикам і афганським талібам.

"Цими поставками озброєння займаються відомі бізнесмени Вадим Рабинович і Семен Могилевич ... Їх внесено до списків ФБР США як бізнесменів, що займаються брудним бізнесом", - цитував Лещенко заяву Ілюхіна.

За деякими даними, нібито новий друг «Опоблоку» Віорел Кампіну співпрацює з громадянином України Василем Бабицьким, директором кіпрської компанії «Blessway Limited». За даними російських ЗМІ, «Blessway» реалізовувала непрозорі схеми поставок зброї на Близький Схід.

Хто стоїть за скандалом навколо "таборів джихадистів в Україні" - фото 2

Хто стоїть за скандалом навколо "таборів джихадистів в Україні" - фото 3

«Газпром», «Кузбасский олігарх» і Назарбаєв

У біографії Кампіну є ще один видатний рядок, який вказує на головні інтереси Бойко і компанії. Кампіну близько п'яти років працював директором лондонської компанії The Bishop's Avenue (East Finchley) Management Company Limited. Її акціонером є громадянин Росії Ільдар Узбеков.

Ільдар - син Фуада Узбекова. На початку 2000-х років він був старшим радником в компанії «Газпром Експорт», а також обіймав посаду заступника гендиректора «КазРосГаз» - спільного підприємства «Газпрому» і казахстанського «КазМунайГаз».

Окрім того, Ільдар Узбеков є чоловіком Олени Щукіної, дочки російського мультимільйонера Олександра Щукіна. Його ще називають «кузбаським олігархом» - йому належить компанія «Сибвуглемет», яка контролює шахти в Кемерівській області Росії. Шахти Щукіна займалися поставками вугілля в Україну, зокрема, для Черкаської ТЕЦ.

Також поінформовані співрозмовники стверджують, що Кампіну пов'язаний з казахською Eurasian Resources Group, яку асоціюють з президентом Казахстану Нурсултаном Назарбаєвим. Ця група займається видобутком корисних копалин, в т.ч. - вугілля по всьому світу.

У зв'язку з цим, з огляду на зв'язки Кампіну з «кузбасівськими олігархами», цікавих відтінків набувають заяви Назарбаєва, які лунали наприкінці минулого року, про можливі поставки казахського вугілля Україні.

Повернення порочної практики

Як відомо, будь-яка минула влада була безнадійно корумпована Москвою завдяки енергетичним схемами. Про «газовий відкат» президентів і прем'єрів складали легенди. За рахунок цих грошей Росія успішно доїдала Україну.

При цьому над встановленням схем працювали різні люди - починаючи від згаданого вище Харреса Юссефа, закінчуючи Віктором Медведчуком. Для вирішення таких питань необхідні конфіденти.

Ситуація змінилася після Революції і з початком війни. Фактично, Україна відмовилася від закупівлі енергоносіїв у Росії і перейшла на газ з ЄС. Відповідно, відійшов в минуле і фактор «газового відкату».

Якщо братам Арфушам вдасться ефективно розкрутити скандал навколо «таборів джихадистів в Україні», енергетичне співробітництво України з ЄС може бути безнадійно підірване.

Кампіну з його великими зв'язками може стати черговим «енергетичним конфідентом» і забезпечити побудову нових енергетичних схем з Росією, в яких буде враховано інтерес «Опоблоку».

А, значить, і до реставрації практики політичної корупції минулих років, коли Росія скуповувала оптом і вроздріб все політичне керівництво України.

Більше новин політики читайте на Depo.Влада