"Терорист" Гриценко: Навіщо Росія оголосила полковника в розшук

Лідер партії "Громадянська позиція" Анатолій Гриценко може починати будувати свою парламентську виборчу кампанію на позиціонуванні себе як важливого ворога Кремля. Таку можливість йому подарували з Москви

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
"Терорист" Гриценко: Навіщо Росія оголос…

Слідчий комітет Росії оголосив колишнього міністра оборони України у міжнародний розшук і звернувся до суду по його заочний арешт. Суд звернення задовольнив. Чомусь саме зараз російські слідчі "згадали", що іще півтора року тому, у грудні 2017-го, Слідчий комітет Росії порушив кримінальну справу проти Анатолія Гриценка через його "публічні заклики до терактів у російських містах".

Тоді йшлося про виступ полковника на телеканалі "112 Україна" 2 липня 2017 року, де Гриценко коментував теракт в центрі Києва, коли диверсанти підірвали автомобіль і вбили керівника спецпідрозділу ГУР полковника Максима Шаповала. На Росії вважають, що під час цього ефіру екс-міністр начебто закликав до терактів у російських містах Москва і Таганрог.

Але клопотання Слідкому Росії про заочний арешт Гриценка за звинуваченням у закликах до терористичної діяльності лише тепер надійшло до відомого своєю політичною заангажованістю московського Басманного суду. Клопочуться слідчі і щодо запобіжної міри – взяття українського політика під варту. Звинувачують у двох епізодах за ч. 205.2 Кримінального кодексу РФ ("Публічні заклики до здійснення терористичної діяльності в мережі Інтернет").

На додачу до згаданого виступу на "112 Україна", слідство вирішило, що 2014 року Гриценко в ефірі телеканалу "1+1" теж виступив з "публічним закликом до здійснення терористичної діяльності на території Росії шляхом підриву залізничних поїздів".

Коментуючи звинувачення, у грудні 2017 року Анатолій Гриценко у Фейсбук назвав рішення Слідкому Росії "маразмом". Він написав: "Це перша кримінальна справа, порушена проти мене за все моє життя. Порушена у Росії, якою керують терористи? Які вбивають наших громадян? Які збили цивільний лайнер MH17? Цинічно і гидко. Чому порушили справу лише сьогодні, чому так довго чекали, з липня місяця? Напевно фото з бородою відшукували в архівах, бо я поголився понад 10 років тому, так більше на моджахеда схожий? Якщо наполягатимуть, то можу здати Слідчому Комітету РФ організаторів і натхненників тероризму. Починаючи з вищого керівництва Російської Федерації". Зараз же Гриценко відреагував лаконічніше: "Москва прислала вітання".

Дійсно дивно, що російські слідчі згадали про існування "терориста Гриценка" саме зараз. Навіть у останньому списку санкцій щодо 322 українських громадян і 68 компаній, які в грудні 2018 року ввів Кремль, прізвища Анатолія Гриценка немає. Хоч у тому переліку присутні навіть колишні регіонали Борис Колесніков, Олександр Вілкул, Михайло Добкін, нардепи з фракцій БПП, "Самопоміч", "Народний фронт", "Батьківщина". Є начальник Генштабу Віктор Муженко, чинний міністр оборони Степан Полторак, інші міністри. Вадим Новинський там є, а Гриценка – немає.

Нагадаємо, під час президентської виборчої кампанії лідер "Громадянської позиції" намагався позиціонувати себе як успішного переговорника в питанні припинення війни з Росією. У листопаді 2018 року у програмі "PRIME:Скрипін" на телеканалі "ATR" він розповів про свою участь у міжнародній групі з врегулювання наслідків російської агресії, яка зібралася через неефективність мінського процесу. У групі, за словами Гриценка, начебто є представники Росії, України, Європи (Німеччини, Франції, Великої Британії) і США. "Це люди, що працювали на рівні міністерств оборони, міністерств закордонних справ, секретарі рад безпеки, прізвища вони просили не називати", - таємниче заявив Гриценко. Щодо членів групи від країни-агресора полковник зазначив, що це "і цивільні, і військові в запасі, але там є одна людина рівня генерала, це ті люди, що мають доступ, можуть покласти напрацьовані документи на стіл Путіну… більш демократична, трошки ліберальна частина російського істеблішменту".

Повернення російських слідчих до "справи Гриценка-терориста" змушує замислитися, чи не є примара басманного правосуддя формою відповіді кремлівського вождя на мирні ініціативи українського політика.

Не обійдемо увагою і ще одну версію. Подейкують, кандидат в президенти Володимир Зеленський – в разі своєї перемоги – може розглянути можливість зробити Гриценкові пропозицію повернутися в крісло міністра оборони. З огляду на те, як системно полковник протягом усієї виборчої кампанії боровся проти Петра Порошенка, і як він сьогодні закликає голосувати "за кого завгодно", лиш би не за чинного главу держави, - ця версія видається не такою вже й фантастичною. Посади у нас є традиційною платою за лояльність. Тим більше, що військових в оточенні Зе немає зовсім – а полковник вже має досвід роботи в міністерстві. В такому разі погрози Слідкому Росії можна розглядати двояко: вони або додадуть "переслідуваному" політичної ваги, або, навпаки, з Москви Зеленському послали сигнал, щоб кандидатура Гриценка не розглядалася в разі його президентства взагалі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme